Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Bankaların İhtiyaç Kredisi Verme Şartları Nelerdir?

ihtiyac kredisi cekme sartlari 1

Bireysel kredi ve tüketici kredisi kullandırma kapsamı içerisinde, bankaların eşya alımı, evlilik, tatil gibi küçük ihtiyaçlar için sağlamış oldukları krediye İhtiyaç Kredisi denmektedir. kredi kartı borcu olan kişiler de, kartlarını kapatmak için ihtiyaç kredisinden faydalanabilirler. bir kaç bin liraya kadar olan bu kredi çeşidi, çok az masraf ve evrak ile alınabilmektedir. Bankalar, ihtiyaç kredilerinden oldukça büyük karlar elde etmektedirler. Rekabet açısından, başvuru sürelerini kısaltmak ve müşteri memnuniyeti açısından, kefilsiz olarak ve cepten de verilebilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Alma Şartları

Kişi, bütçe hesaplamalarını yaptıktan ve kendisi için en uygun olan ihtiyaç kredisini tespit ettikten sonra, bir finansçı üzerinden, bankaya kredi başvurusunda bulunabilir. Banka bu kredi isteğini onaylamadan önce, risk değerlendirmesine girer. Bu değerlendirmelerde incelenmekte olan konular;

  • Eskiye dönük olarak, geçmiş 5 yıldaki, kredi kartları, kredi hesapları, bireysel kredilerin ve krediyi çekme anında açık durumda olan kredi hesaplarının, durumları incelenir.
  • Şu anda ödemekte olduğunuz ya da geçmişte almış olduğunuz kredilerin ödemelerinde, aksama veya gecikme olup olmadığı.
  • Kefil olma durumunda olduğunuz kredilerdeki ödeme durumları.
  • Gider ve gelir tablonuzun nasıl olduğu.
  • Geçmiş döneme ait, ödenmemiş ya da ödenmiş borçlarınızın olup olmadığı.
  • Banka hesaplarınızda bulunmakta olan mevduatların durumları ve süreleri.

Banka risk ölçümlerinde, kendi müşterisi olmanız durumunda, kendi veri tabanı vasıtası ile tüm bu bilgileri edinir ya da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasında bulunan veri tabanından, negatif hesapları tarar. Bunun dışında, bankalar üye ya da ortak oldukları, KKB ( Kredi Kayıt Bürosu), ortak veri tabanı sayesinde, başvuruda bulunmuş olan kişiye ait bireysel kredi hesap bilgilerine erişebilirler. Bu bilgiler içerisinde, gecikmeli ödemeleri var ya da yok, 1, 2, 3, 4, 5, 6 aydır ödeme yapılmamıştır. Hesap idari takiptedir.

Hesap kanuni takiptedir şeklinde, kişinin kredi hesapları hakkında tüm bilgiler verilmektedir. Bireysel ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi ya da konut kredisi başvuruları, ilk önce üstte yazılan aşamalardan geçer. Birçok kredi başvurusu, ön onay aşamasını geçemediğinden dolayı, geri çevrilmektedir. Bu nedenle, kredibilite oranınızı yükseltmek ve kredi risk oranınızı düşürmek adına, ilk başta, kredi kartı borçlarınızı azaltın, mümkünse tamamını ödeyin.

Önerilen yazı; ihtiyaç kredisi çekme şartları

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Tuğçe Haziran 24, 2018 - 2:19 pm

Çalışmıyorsanız ya da gelirinizi belgeleyemiyorsanız, ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerinden faydalanın. İpotekli kredi, bir konut ya da arsanızı ipotek göstererek alacağınız kredi anlamına geliyor. Banka evinizi ya da arsanızı, kredinin vade bitimine kadar teminat olarak ipotek altına alır, borç bittiğinde de banka ipoteği kaldırır.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00