Trend

Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris'te görülmesi gereken yerler

Marmaris gezilecek yerler, dillere destan tarihi ve doğal güzellikleriyle öne plana çıkan 13 ilçesinden bir tanesidir. Ege ile Akdeniz Bölgesinin kesişmiş olduğu noktasında yer alan ve her yıl yüz binlerce yabancı ve yerli turistlere ev sahipliği yapan Marmaris, palmiye ağaçları ve doğal limanı ile süslenmiş bir kıyı şerididir.

Doğa, eğlence, spor, deniz, huzur , güneş, kum, kültür, tarih, hareketli ve canlı gece hayatı ile yöresel yerel mutfak anlamında tüm beklentilerinizi karşılayacak şirin bir tatil beldesi olan Marmaris’te birbirinden muazzam koyları tekne turları ile keşfe çıkabilirsiniz. Köyleri, piknik alanları, antik kentleri, muhteşem doğası ve milli parkları ile Marmaris ve çevresinde çok fazla gezilecek ve görülecek yer bulunmaktadır.

Marmaris, Ege bölgesinin o büyülü dünyasında bulunan güzide bir tatil beldesidir. Tarihin derin izlerini barındıran bölgeleri, masmavi denizi ve birbirinden güzel plajları ile ülkemizin en güzel kıyıları arasında yer almaktadır. Palmiye ağaçlarının gölgeleri arasından tebessüm eden sahil ve limanı şeridiyle, yaz aylarının önde gelen tatil merkezlerinden bir tanesidir.

Marmaris, deniz-kum-güneş üçlüsünün keyfinin sürebileceğiniz en iyi tatil merkezlerinden bir tanesidir. Şöyle güzelce bir güneşlenmeli, arada sırada kendinizi kızgın kumlardan Ege’nin serin sularına da bırakmalısınız. İngiliz The Guardian gazetesinin belirlemiş olduğu Türkiye’nin ‘en iyi 10 plajı’ arasında Marmaris plajları da yer almıştır.

Marmaris Gezilecek Yerler, Bir Finansçı
Marmaris Gezilecek Yerler

Uzun ve ince yarımda ile Akdeniz ve Ege’yi birbirinden ayıran Marmaris kıyıları üzerinde birçok enfes plaj ve koy bulunmaktadır. Karadan ve denizden çoğuna kolaylıkla ulaşım sağlanabilen Marmaris koyları, yeşil ve mavinin birbiri ile kaynaştığı berrak suları ve temiz sahilleri ile göz kamaştırıyor.

Marmaris’e bağlı Turunç, Bozburun, Selimiye, Bördübet bölgeleri günümüzde her biri adeta Marmaris ile yarışırcasına marka tatil merkezi haline dönüştü bile. İçmeler, Sedir Adası ve Kumlubük bölgelerini ise bilmeyen kalmadı diyebiliriz.

Dünyanın her bir bölgesinden insanları Marmaris’e çeken şey yalnızca doğası ve denizinin güzelliği değil. Bu kıyıları yuva olarak benimsemiş çok sayıda uygarlığın izleri de coğrafyanın her bölgesine yayılmış durumda. Akdeniz’in sularına yelken açan eski ticaret gemilerine sığınaklık yapan çok sayıda irili ufaklı antik liman kenti kalıntılarına Marmaris’te rastlayabilirsiniz.

Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris Kaleiçi

Hisarönü’nden 3 km’lik orman alanında giriş yapılan Erine, Söğüt’ün yamaçlarında bulunan Castabus, Orhaniye çevresinde Bybassios, Karya kenti Phoinix, İyonyalılar tarafından inşa edilmiş olan Marmaris Kalesi, Loryma, Physkos ve Amos Antik Kentleri bunlardan bazılarıdır. İyilik Kayalıkları Arkeolojik Parkında MO 4. yüzyıla ait olan arkeolojik kalıntılar sergilenmektedir.

Marmaris’te tatilinizi renklendirebileceğiniz çok sayıda aktivite yer almaktadır. Parasailing, jet ski, yelken, banana, flyboard, kano gibi su sporları aktivitelerine katılabilirsiniz. Bunların haricinde jeep safari, bisiklet, trekking gibi alternatif aktivitelere de düzenlenmektedir. İsterseniz dalış yapabilir ve Ege’nin derinlerde saklanmış hazineleri keşfedebilirsiniz.

Marmaris Arkeoloji Müzesi

1991 yılından beri Marmaris Kalesinin içerisinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müzenin yedi kapalı bölgesinden ikisi Etnografya Salonu, biri de Arkeoloji Salonu olarak; kalan alan bölümleri de Sanat Galerisi olarak kullanılmaktadır.

Müzede Helen, Bizans ve Roma dönemlerine ait Knidos, Burgaz ve Hisarönü bölgelerinde yapılan kazılardan çıkartılmış olan pişmiş topraktan yapılmış şişeler, kandiller, figürinler cam eserler ve çeşitli kaplar, sikkeler, ok uçları ve süs eşyaları, Etnografya bölümünde ise Osmanlı zamanına ait dokuma işleri,mobilya, kilim, bakır mutfak aletleri, süs eşyaları ve silahlar sergilenmektedir.

Marmaris Arkeoloji Müzesi’nin ziyaret saatleri 08.30-12.00, 13.00-17.30 ve Müze, pazartesi günleri ziyaretçi kabulüne kapalıdır.

İçmeler

İçmeler, Marmaris’e 8 km mesafede bulunan bir tatil köyüdür. İsmini şifalı içme suyu kaynaklarından alan köy, zamanında Marmaris’in en fazla konaklama tesisinin yer aldığı devasa bir tatil köyüdür. Özellikle İngiliz turistlere hizmet sunan ve çoğu erken rezervasyon sistemi ile çalışan oteller, uzun kumsala paralel uzanmaktadır.

Kasabanın içinden geçen derenin iki tarafına da uzayan dükkanları oldukça canlıdır. Sokaklarda gezince kendinizi bir Avrupa kasabasında hissedeceksiniz. Serin esen rüzgârıyla en sıcak yaz günlerinde bile bunalmayı engelleyen, huzurlu ve sakin bir tatil yapmak istiyorsanız otelinizi buradan seçebilirsiniz. Akşamları da eğlenebileceğiniz çok sayıda cafe ve bar bulunmaktadır.

Marmaris Milli Parkı

Günnücek ya da yaygın bilinen ismiyle  Marmaris Milli Parkı, Marmaris’e 2 km uzaklıkta yer alan ve dünyada eşine az rastlanan ormanlık alanlara sahiptir. Hem denize girebileceğiniz hem de piknik yapabileceğiniz bir yerdir. Marmaris Netsel Marinanın arka bölümünden uzayan yol ilk olarak Günnücek’e, daha sonra ise Yalancı Boğaz ve Cennet Adasına uzanmaktadır.

Marmaris şehir merkezinden ulaşımı oldukça kolaydır. Macera Parkını geçtikten sonra sağda kalıyor. Marmaris Milli Parkı suyun ve kızılçam ormanlarının bol olduğu kesimlerde yer alan sığla ağaçları ile ünlüdür. 1996 yılında milli park olarak ilan edilen ve 29 bin 206 hektar genişliğe sahip milli park yaban domuzu, yaban keçisi, tavşan, sansar, kirpi, sincap gibi hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Cennet Adası

Cennet Adası, halk arasında Yalancı Boğaz ismi verilen ince bir boğaz geçişi ile ana karaya bağlı, asıl adı Nimara olan ve ormanlarla çevrili bir yarımadadır. Fırtınalı bir akşamda, Cennet ile Güllücek Adası arasında uzayan ince yolu boğaz zannederek rotasını bu bölgeye süren bir geminin karaya oturması hikayesine dayanarak insanlar buraya Yalancı Boğaz ismi verilmiş.

Marmaris merkezden Yalancı Boğaz’a dolmuş seferleri ile ulaşım sağlanabiliyor. Boğazın Marmaris tarafında Marmaris Yacht Marina bulunuyor. Yalancı Boğaz’dan yürüyerek, Cennet Adasına geçiş yapabilirsiniz. Ada üzerindeki patikalara şahane muazzam manzaralar boyunca uzanmaktadır. Patikalardan biri de dikitleri ve sarkıtlarıyla ilgi çekici Nimara Mağarasına kadar uzanıyor.

Turunç Marmaris’te Gezilecek Yerler Arasındadır

Turunç, Marmaris’e 21 km mesafede bulunan berrak denizi ve temiz plajı ile ünlü Marmaris’in şirin bir beldesidir. Mavi bayraklı bir plaj olarak bilinen Turunç Plajı ise, kayalık bölgeleri ve sualtı mağaralarıyla dalış tutkunlarının tercihi haline gelmiştir. Yeşil dağların eteklerinde güzel bir koyda daha sakin bir tatil yapmak isteyenler için güzel bir seçim olan Turunç’ta da çok fazla aktivite ve gezilecek yerler bulunuyor.

Hisarönü

Hisarönü, farklı bölgelerden bir Yörük göçü yerleşimidir. Havası ve suyu ile kalp ve astım gibi çeşitli hastalıkların şifa bulduğu Hisarönü, eşsiz gün batımı ile nam salmıştır. Renkli ve iri taneli kumlara sahip olan Hisarönü, 300 metrelik plajında denize girip, güneşlenebileceğiniz muhteşem bir koya sahiptir. Huzurlu ve sakin bir yerleşim olan Hisarönü’nden kalkan tekne turlarıyla Kartal Koyu, İnbükü, Bencik Limanı ve Tavşan Adası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Muğla’nın Ula ilçesine bağlı olan Sedir Adası Marmaris’e çok yakın ve görülmesi gereken yerlerdendir. Sedir Adası gezisi için tıklayın…

 

marmaris’te gezilecek yerler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu