Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

by birfinansci
4 comments
vizesiz gidilecek ulkeler bf 1

Biz insanoğlu dünyayı siyasi sınırlarla bölmüşüz, parçalamışız. Yok yere de değil gerçi, dünyadaki ekonomik dengesizlikten dolayı bu. Vize, ülkelerin egemenliğinden kaynaklanan bir tamponlama çalışması aslında. Sizce, dünyada gelir dağılımı görece adaletli olsaydı, gezmenin haricinde kim yerinden yurdundan kalkıp başka ülkeye giderdi? İşte Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler.

Biz, Türkler bu vize işine çok zaman ve para harcıyoruz. Gelişmiş ülkeler, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi durumdan dolayı bizi ülkelerine pek almak istemiyorlar ama bu sadece bize özgü de değil. İki ülke arasında ekonomik olarak uçurum varsa çoğu zaman zengin olan katı vize kuralları koyuyor. Kimi zamansa siyasi bir sorun, o ülkeye girememenize neden oluyor. Örneğin, pasaportunuzda daha önce Kuzey Kıbrıs’a girdiğinizi gösteren damga varsa o pasaportla Yunanistan’a giremezsiniz. İyisi mi siz, Kuzey Kıbrıs’a kimliğinizle girin, pasaportla girdiyseniz de pasaportunuzu yenileyin.

Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

BATI’DA KİMLER VAR?

Kuzey Amerika’da kıtayı Güney Amerika’ya bağlayan Panama, Honduras gibi küçük ülkeler dışında hiçbir ülkeye vizesiz giremezsiniz. Güney Amerika’da ise Fransız Guyanası, Surinam ve Guyana dışındaki tüm ülkeler ise vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında. Avrupa’da ise Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk Türk vatandaşlarını vizesiz kabul ediyor.

SADECE UÇAK BİLETİYLE AFRİKA’NIN YILDIZINA UÇUN

Dünya’da vizesiz gidebileceğiniz en gelişmiş ülke Japonya’dır. Tabii, uçak bileti için parayı toplayabilirseniz. Asya’da diğer vizesiz ülkeler içinde önde gelenler Ukrayna, Moldova, Kazakistan var. Afrika’nın yıldızı Güney Afrika Cumhuriyeti, 30 gün süreyle Türk vatandaşlarını sadece pasaport ile kabul ediyor. Çok kültürlü Güney Afrika’yı görmek için güzel bir fırsat. Libya, Fas ve Tunus, Türkiye’ye yakın olan ve vizesiz girebileceğiniz ülkeler. Bu arada hatırlatalım, vizesiz girebileceğiniz ülkelerin çoğunda en fazla 90 gün kalabilirsiniz. Giriş çıkış yapmanız, bu süreyi sıfırlar ve size bir 90 gün daha kalma hakkı tanır.

Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler, Bir Finansçı

KAPIDA VİZE UYGULAMASI NEDİR?

Kapıda vize uygulamasını Yunanistan gidenlerden duyduk ama o adalara geçebileğiniz günü birlik vize. Bir de çoğu Afrika’da olan ve kapıda vize veren ülkeler var. Örneğin, Sudan’ın 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizesine, Hartum Uluslararası Havaalanı’nda alacağınız 105 dolarlık bandrolle sahip olabilirsiniz. Mısır ve Endonezya örneklerden birkaçı.

HİZMET PASAPORTU VE HUSUSİ PASAPORT ADINDAKİ GÜZELLİKLER

Hizmet pasaportu, genellikle kamu görevlilerine, bir görev en fazla 4 yıla kadar verilir. Yeşil pasaport ise belli bir kademedeki kamu görevlilerine ve birinci derecedeki yakınlarına süresiz verilir. Bu iki tip pasaport, vizesiz girebildiğiniz ülkelerin dışında size, İngiltere hariç tüm Avrupa ülkelerine ve hemen hemen tüm Asya coğrafyasına girme hakkı sağlar. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya gibi ülkelere girmek için, diplomatik pasaport sahibi dahi olsanız, vize almak zorundasınız.

Vize konusu, deniz derya. Daha detaylı bilgi için, dışişleri bakanlığının sitesinden, “Yabancıların Tabi Olduğu Vize Rejimi” başlığı altında, tüm ülkelerin vize uygulamaları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, buyurun kendi memleketiniz, gezin.

[minima-button button_text=”Dalyan’da Gezilecek Yerler” button_color=”warning” button_size=”md” button_url=”https://birfinansci.com/dalyan-ve-cevresinde-gezilecek-yerler” button_icon=””]

Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler, Bir Finansçı

Yazar: Evren Keskin

You may also like

4 comments

Fatih Şubat 23, 2019 - 7:42 pm

İlk hedefim Japonya, var mı gelmek, görmek isteyen. 🙂

Reply
Faruk Barıl Haziran 8, 2018 - 12:51 pm

Yazınıza biraz karamsarlık gördüm.Bence Avrupa ile vize görüşmeleri iyi gidiyor ve bu iş çözülecek.Gelişen dünyada serbest dolaşım bir ihtiyaç zaten.

Reply
Çiğdem Haziran 7, 2018 - 11:53 am

ne yeşili diplomatiğee bile istiyor.Bakan bile olsan konsolosluğu gideceksin yani:) üzgünüm

Reply
Buse Özgenç Haziran 6, 2018 - 5:02 pm

İrlanda yeşile vize istiyor mu

Reply

Leave a Comment

logo 5

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

payments
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00