Trend

Dalyan ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Dalyan ve Çevresinde Gezilecek Yerler: Doğası ve mistik Kaunos kral mezarlarıyla büyüleyici Dalyan çevresinde gezebileceğiniz güzelliklerle doludur. Gündüzleri ve geceleri ayrı ayrı güzellikleri olan Dalyan’da yapılacaklara kısaca göz atalım isterseniz.

Dalyan ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Dalyan’da Günlük Turlar

Dalyan’a geldiğiniz günün akşamı çevreyi kısaca keşfettikten sonra sahilde bulunan tekne turları düzenleyenlerin stantlarına mutlaka uğrayın ve bir broşür alıp içlerinden en uygununu seçin. Dalyan’ı tekne turlarıyla gezmeden sakın geri gelmeyin.

Her tur gibi seçeceğiniz tekne turları da sabah saat 9 gibi başlar. İşte en eğlenceli kısma geldi sıra.

Dalyan’daki Otelinizden Boat Taksilerle Alınmak Şahane… İztuzu Plajı

Yok, hayır başlıkta herhangi bir yazım hatası falan yok. Gerçekten de sizi almaya gelen, klasik bir turist minibüsü olmayacak. Oteliniz şayet denize bakıyorsa otelinizin kıyısına bir boat-taksi gelecek ve sizi İztuzu plajına götürecek tur böylece başlamış olacak. Bu küçük ve sevimli boat taksiler, motorlu ufak kayıklar aslında ama içinde kendinizi o kadar iyi hissedeceksiniz ki anlatamam.

Dalyan ve Çevresinde Gezilecek Yerler, Bir Finansçı

İztuzu plajına Dalyan’ın sazlıklarla süslenmiş, labirentlerinden geçerek gideceksiniz. Tatlı su üzerindeki ördekler, karabataklar da size yoldaşlık edecek ve İztuzu plajına vardığınızda tatlı ve tuzlu suyun birleştiği o muazzam noktada kendinizi adeta bambaşka bir dünyada bulacaksınız. Caretta carettaların ev sahipliğini yaptığı, uzun kumsalıyla İztuzu plajına ayak basan şanslılardan biri olmak, emin olun hayatınızda yaşayabileceğiniz en muhteşem anlardan biridir.

Dalyan ve Çevresinde Gezilecek Yerler, Bir Finansçı

Fiyatları 15 TL olan bu seyahati kesinlikle kaçırmayın. Dönüşler her saat başı yapılmaktadır ama dönmek isteyen kim?

Dalyan Çamur Banyosu Turu

Şifalı çamur banyosu yapmaya ne dersiniz? Ünlü şarkıcı Sting’in buranın şifalı çamur banyosunda çekilmiş fotoğraflarını gördünüz mü? Görmediyseniz sorun değil, siz kendini fotoğraflarınızı çekebilirsiniz. Günde 3 kez Çamur banyosu turu olduğunu unutmayın ama erkenden gitmek için acele edin. Dönüşünüz aynı teknelerle alındığınız yere veya en yakınına yapılacaktır. Bu tur için 25 TL ödemeniz yeterlidir.

Köyceğiz Gölü ve Sultaniye Kaplıca Turları

Şifalı sular ve kuşları sever misiniz? Sakin bir ortamda zaman geçirmeye ne dersiniz? O halde fazla söze gerek yok bu tur tam size göre.

Ekincik Mağara ve Muhteşem Koyları

Doğanın eliyle adeta bir mimar maharetiyle şekillenmiş mağaraların çerçevelediği Akdeniz’in muhteşem suyunda yüzen kişinin resmi sizin resminiz. Evet. Böylesi harika bir resmin parçası olmak her şeye değer. Öğle yemekleri teknede sunulmaktadır. Dönüş istikametinde Ekincik koyları sizi sizden alacak, bu güzelliğe doyamayacaksınız. Burada serbest zaman verildiğinden bol bol yüzün ve fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin. Fiyatı biraz daha pahalı olan bu turun ücreti 90TL civarlarındadır.

Dalaman ve Rafting

Bu kadar sakinlik bana fazla ben heyecan istiyorum diyenler için de Dalaman Çayı’nda su sporu yapma seçeneğiniz de var. Rafting burada yapacağınız adrenalin sıçraması yaratacak bir aktivite. Meraklılarının bilgisine.

Dalyan ve Çevresinde Gezilecek Yerler Arasında Mutlaka Göcek

Dalyan ve çevresinde gezilecek yerler arasında bir de Göcek var. Dalyan’a gidip de Göcek turuna katılmadan dönülmez. Sabah otelinizden alınır ve karayoluyla Göcek’e götürülürsünüz. Kısa bir yolculuk sonrası sizi Göcek ve 12 adalar turuna çıkaracak tekneye binerseniz. Bundan sonrası masallar dünyasında gezintidir. Gezilecek koylardan bazıları:

Kleopatra koyu: Adı kadar zarif bir koydur burası. Deniz kıyısına dalları vuran ağaçların çevrelediği, sulara yarı beline kadar batmış manastırı ile adeta cennetin nadide bir köşesidir. Kleopatra’nın adını verdiği bu koya iki kez gelmiştir Kleopatra. Tersane adası, Bedri Rahmi koyu, Yassıca adalar diğer gezilecek yerlerdir ve hepsi birbirinden şahanedir. Mavi rengi bu koylarla bir kez daha anlam bulacaktır. Ne demek istediğimizi oraya gidince anlayacaksınız.

Dalyan ve Çevresinde Gezilecek Yerler, Bir Finansçı
Her ne kadar 12 adalar turu denilse de bu turda 12 ada görecek değilsiniz. Bu isim Yunanistan’ın 12 adalar söylemine bir göndermedir. Bu da bizden size ufak bir bilgi ayrıcalığı olsun.

Yazımızın sonuna gelirken, bir küçük bilgi ayrıcalığı daha paylaşalım.

Dalyan ve Çevresinde Gezi Rehberi İçin İpuçları

Dalyan’a gidilmesi gereken tarih, elbette yaz aylarıdır fakat benim tecrübe ettiğime göre, Eylül de gelinmesinde de bir sakınca yoktur zira yazları hiç esmeyen bir yer olan Dalyan’da ekstra bunalabilirsiniz. Belki de sadece Dalyan’da durum böyledir. Ama bu sözümü mutlaka aklınızda bulundurun ve Temmuz, Ağustos sıcağında aklınıza gelirsem günah benden gitmiş olsun.

Turlara giderken yanınızda bulundurmanız gerekenler, bir küçük şişe su, mayo, kamera, güneş kremi, havlu, şapka, güneş gözlüğüdür. Paranızı almayı da unutmayınız ama genellikle bozukluklar ve işinizi görecek miktarda alınız. Hem kaybetme hem de fazla harcama riski olmaz.

Yazar: Arzu Gökyolcu

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Korkulacak bir şey yok, gelin bizimle deneyin, bunca yıl neden yapmadığınıza pişman olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu