Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Kaz Dağları Gezilecek Yerler

yazar birfinansci
Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Kaz Dağları Gezilecek Yerler, Doğal yeşilliği, nehirleri, çayları ve çeşitli doğal güzellikleri ile herkesi kendine çekmeyi başaran kaz dağları insanlar için gezilmek istenen meşhur yerlerden birisi. Kaz dağları nerede sorusunun cevabını Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan bir bölgede bulunuyor diyerek özetleyebiliriz Temiz havası insanlara rahatlık ve huzur veriyor. Yalnızca yazları değil her mevsim insanlar için tercih ediliyor. Gezinizi kısa bir hafta sonu kaçamağı olarak tercih edebileceğiniz gibi kamp kurarak ya da bir ev kiralayarak uzun süre boyunca sürdürebilirsiniz. Bu eşsiz doğanın güzelliğini bir kez tattıktan sonra tekrar evinize dönmek istemeyeceksiniz.

Kaz Dağları Hakkında Neler Bilerek Geziye Başlamalıyız?

Kaz dağları hakkında bilgi edinmek istediğimizde bizler ilk olarak oksijen zenginliği ve endemik türlerinin sayıca çok fazla olması bilgilerine ulaştık. Alp dağlarında sonra oksijen açısından çok zengin olduğu kanıtlanmış ormanlık alanlarından birisi. Yalnızca oksijen bereketi ile kalmayıp endemik ve relikt birçok bitki türünü barındırıyor. Yaklaşık 800 adet bitki türünden yaklaşık olarak 32 tanesi endemik tür olarak kabul edilmiş. Bunlardan en çok bilineni ve coğrafya kitaplarına dahi konu olan ise şüphesiz ki Kaz Dağı Göknarı’dır. Bitki çeşitliliği çok fazla olduğu gibi böcek ve hayvan çeşitliliği de çok fazla. Birçok canlıya ev sahipliği yapan bu yer insanları her geçen gün daha da cezbediyor. Kaz dağları genelde yağışlıdır. Güney kısmında Akdeniz iklimi yoğunluğu daha fazla olmasına rağmen akşamları oldukça serin geçmektedir.

Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Kaz Dağlarında Nereleri Gezebiliriz?

Kaz dağları gezilecek yerleri sıralamamız gerekirse ilk olarak tatlı, şirin ve temiz köylerini gezmeye başlayabilirsiniz. Zeytinli, Tahta Kuşlar, Bey oba, Arıklı, Çamlıbel gibi daha birçok gezilecek köye sahiptir. Yanınıza bir piknik sepeti alarak Sütüven şelalesi ya da Şahin Dere kanyonunun yanına oturarak keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Müze kafede çay ya da kahve içtikten sonra gezinize Zeus Altarı, Ayazma Pınar Tabiat Parkı, Hasan Boğuldu Göleti, Darı Dere Tabiat Parkı ile devam edebilirsiniz. Gezilecek yerlerden sonra yanınıza bir kamp çadırı alarak kendiniz için ideal bir yer belirleyerek doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Uzun uzun yavaş tempolu yürüyüşler yaparak doğanın eşsiz güzelliğine şahitlik edebilirsiniz. Eğer yazın gitme imkânı bulmuşsanız güzel göletlerde yüzerek temiz suyun ve havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bu gezi süresinde yaşayacağınız tek sıkıntı bu güzel yerden gideceğiniz günün yaklaşması ve asla gitmek istememeniz olmalıdır. Gittiğinizde sayısız tabiat koruma parkından hangisini gideceğinizi seçmekte oldukça zorlanabilirsiniz bu aşamada size en yakın tabiat koruma parkını seçerek geziye başlayabilirsiniz. Eğer kendi araçlarınız ile gitme imkânınız yoksa Kaz Dağları gezi turu bularak ve gezileri takip ederek bir tura katılabilir, rehber eşliğinde tatilinizi daha verimli geçirebilirsiniz.

Kaz Dağları Yöresinde Meşhur Yiyecekler Nelerdir?

Kahvaltınızı Ayvalık tostu ile Susurluk ayranı içerek yapabilirsiniz. Akşam yemeğine şık bir restoran da alabalık yiyerek devam edebilirsiniz. Tatlı olarak zerde tatlısı, höşmerim ya da mafiş tatlısı tercih edilebilir. Kaz dağı yöresinin eşsiz lezzetleri sizleri büyüleyebilir.

Kaz Dağları Gezisi İçin Nerede Konaklama Yapılabilir?

Bulunduğunuz yere yakın butik oteller ya da dağ evleri tercih edebilirsiniz. Özellikle bungalov evler sizi sıcaklığı içerisine çekecek ve çok etkileyecektir. Gündüz yoğun geçen gezi ardından otele gelerek, sıcak kahve ve şömine ile kendinize dinlenme imkânı verebilirsiniz. Kendi bütçenize uygun Kaz Dağları otel fiyatlarını araştırıp, otel tutabilir ya da kendi kamp çadırınız ile güzel bir alana kamp çadırı kurabilirsiniz.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

Bu gönderinin kilidini açmak istediğinizden emin misiniz?
Sol kilidi aç : 0
Aboneliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00