Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Dünyanın En Değerli Şirketleri

değerli şirketler

Ülkemizde de son dönemde sık sık gündem olan ekonominin bir de global boyutu var. Dünya ekonomisinde esen ABD ve Donald J. Trump rüzgârları hemen hemen her firmada belli çalkantılara sebep oldu. Özellikle ABD firmalarını ülkeye geri çekmeye yönelik yasa ve düzenlemeleri ile Trump yönetimi bu durumun en büyük mimarlarından. Global ekonomik kriz, Trump etkisi ve para birimlerindeki dalgalanmalara rağmen en değerli şirketler listesinde kendilerine üst sıralarda yer bulan Dünyanın en değerli şirketlerini sizin için derledik.

İŞTE HER ŞEYE RAĞMEN EN DEĞERLİ ŞİRKETLER LİSTESİNDE ZİRVEDEKİLER

5.FACEBOOK

Geride bıraktığımız sene ve daha önceleri kullanıcılardan topladığı kişisel bilgileri bir takım 3. Şahıs şirketlere izinsiz olarak sattığı konusunda sık sık gündeme, çoğumuzun bağımlısı olduğu sosyal medya sayfalarının da sahibi Facebook. Kurucusu ve sahibi Mark Zuckerberg’in şahsi olarak ve kurumsal anlamda ABD’de savcılık soruşturmalarına ve sorgularına tabi tutulduğu tarihin bu en büyük skandalı Facebook’un piyasalardaki değerini etkilese de halen en değerli şirketler listesine 5. Sıradan giriş yapabilecek kadar devasa bir firma.

Pazar değeri: 541.5 milyar ABD Doları

4.MICROSOFT

Bilişim dünyasında Apple firması ile birlikte öncü bir firma. Ülkemizde (akıllı telefon çağından önce) en çok kullanılan bilişim teknolojileri markası olan Microsoft’un, Windows işletim sistemi hepimizin hayatında az veya çok yer edinmiştir.

Her ne kadar Apple ile olan rekabette özellikle akıllı telefon farkıyla geriye düşmüş olsa da Microsoft halen global ekonomide en değerli şirketler arasında sağlam bir yere sahip ve listede 4. Sırada yer alıyor.

Pazar değeri: 750.6 milyar ABD Doları

3.ALPHABET

Alphabet ismi teknoloji ile yakından ilgilenmeyenler için ilk anda pek bir şey çağrıştırmayabilir. Özellikle de en değerli şirketler arasında 3. Sırada yer bulması şaşırtıcı gelebilir.

Ancak Alphabet Inc. 2015 yılında kurulan, aslında hayatımızın değişmez parçalarından biri olan Google firmasının yeniden yapılanması sonucu Google ve Google’a bağlı bulunan alt markaların hepsini kapsayan ana şirket hüviyetini taşımaktadır. Değerinin büyük bir çoğunluğu da Google mirasından gelmektedir.

Pazar Değeri: 766.4 milyar ABD Doları

2. AMAZON.COM

Geçtiğmiz aylarda Türkiye piyasasına da bomba gibi bir giriş yapan global pazarın en büyük online perakende satış ve e – ticaret portalı Amazon.com her geçen gün tırmandığı en değerli şirketler listesinde şimdilik ikinci.

Büyüme hızıyla adeta dudak uçuklatan Amazon.com, ABD’nin en büyük perakende satış zinciri Walmart’ın satışlarını bile 3 yıl önce geride bıraktı. Whole Foods Market gibi perakende devlerini de bünyesine katarak global ekonominin liderlerinden biri olan Amazon.com listemizde şimdilik ikinci sırada yer alıyor.

Pazar Değeri: 777.8 milyar ABD Doları

1. APPLE

Evet, geldik listemizin zirvesine. Microsoft başlığında da kopyasını verdiğimiz üzere en değerli şirketler arasında zirvede teknoloji devi Apple Inc. var.

Özellikle Haziran 2007’de piyasaya çıkan iPhone serisinin ilki ile global ekonomide hızlı ve büyük adımlarla tırmanışa geçen Apple firması günümüzde dünyanın en çok satan akıllı telefonlarını üreten bir firma konumunda.

Bununla birlikte iTunes, AppsStore, iBookstore gibi elektronik mağazalardan da hatırı sayılır gelirler elde eden Apple firması açık ara farkla dünyanın en değerli şirketler listesinin zirvesinde.

Pazar Değeri: 926.9 milyar ABD Doları

Not: Apple firması geçtiğimiz aylarda piyasa değeri 1 trilyon Amerikan Dolarını aşan ilk firma olmuştur. Ancak kısa süre sonra bu barajın altını gördü.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00