Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Ek Kart Nedir, Kimlere Verilir?

Ek Kart

Ek kart, yalnızca kredi kartı sahiplerinin çıkartabildikleri bir alışveriş kartıdır ve kullanım açısından standart bir kredi kartı ile aynıdır. Ek kartları kredi kartı kullanıcıları tarafından genellikle çocuklarına ve eşlerine çıkartılmaktadır.

Ek kartlar, kredi kartı sahipleri tarafından, kendisine ait kart ile harcama yapmasını istediği kişilere verilebilir ve bu kartların limiti, ana kredi kartının limitinin üzerinde olamaz. Bu ek kartların genellikle kullanım amacı ise; yapılan giderlerin tek bir çatı altında toplanması ve gider kontrolünün sağlıklı olarak yapılmasıdır. Eğer bir kredi kartı sahibi iseniz; bu kartınıza bağlı olarak ek kartlar çıkartabilir ve başka birinsin kullanımına sunabilirsiniz.

Ek kartı çıkartmak isteyen ya da ek kartı çıkartmış olan kişilerin merak ettiği konuların başında, ek karta ait kart ücretinin olup olmaması konusudur. Bu durum, bankadan bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Kimi bankalar, ek karta ait olan aidatı ana kartın aidatının yarısı olarak belirlerken bazı bankalar da kart aidatı almamaktadır. Fakat genel olarak, yıllık kart aidatı, ana kartın aidatının yarısıdır ve yarısını geçememektedir.

Ek kartların aylık ödemesi durumu da bankadan bankaya göre farklılıklar taşıyabilmektedir. Eğer ek olarak çıkartılan kart, ana kart ile aynı limite sahip ise hesap kesim tarihleri ve ödemeleri aynıdır. Yani; ek kartın ödemesi ana kartın içindedir. Fakat ek olarak çıkartılan kart, CW koduna sahipse ve son kullanma tarihi varsa, bu kartın hesap kesim tarihi ana karttan bağımsızdır ve ödemesi de ayrıdır. Her ne olursa olsun, ek olarak çıkartılan kart ister ana kart ile bağlantılı olsun isterse de ana karttan bağımsız olsun, bu kartların sorumluluğu ana kart sahibine aittir.

Ek Kart Kimlere Verilir?

Ek kartlar, ana kredi kartı sahibi tarafından istediği kişi için çıkartılabilmektedir. Ülkemizde ek kartlar, genel olarak eş ve çocukların kullanması için çıkartılmaktadır fakat asıl kart sahibinin istediği kişiye kart çıkartma hakkı vardır. Fakat bu hak, bankadan bankaya değişkenlik göstermek koşuluyla belli bir sınıra kadar gerçekleştirilebilmektedir. Çocuklarına kart çıkartmak isteyen ebeveynlerin merak ettiği konulardan bir tanesi, 18 yaşından küçük olan çocuklarına ek olarak kredi kartı çıkartıp çıkartamayacakları konusudur.

Ülkemizde yasal olarak belirlenen kredi kartı kullanım yaşı 18’dir fakat bu yaş banka kart kullanımı söz konusu olduğunda 16’ya inebilmektedir. Aileler, çocuklarının harcamalarını kontrol etmek ya da çocuklarını nakitsiz kaldıkları ortamda harcama yapabilmelerinin önünü açabilmek için ek kartlardan çıkartma yoluna giderler. 18 yaşından küçük olan çocuklar için, aile muvafakatnamesi çıkartılması koşuluyla ek kartı çıkartılabilmekte ve kullanılabilmektedir. Bunun için, kart çıkartacak olan ebeveynlerden anne veya babanın çalışıyor olması gerekmektedir.  Ve çıkartılacak olan kart, çalışan ebeveynin üzerinden sağlanabilmektedir.

Nasıl Çıkartılır?

Bir kredi kartı sahibinin kredi kartını çıkartmış olduğu bankaya başvuruda bulunması ile çıkartılmaktadır. Bu işlemler için kart sahipleri, bankanın internet bankacılığından ya da telefon bankacılığından yararlanabilmektedir. Bunun için bankanın mobil uygulamasını ya da web sitesini kullanılabilir ya da çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisinden yardım alınabilir.

İnternet bankacılığı ya da telefon bankacılığı yöntemlerini kullanmak istemeyen kart sahipleri, bankanın herhangi bir şubesine giderek başvuruda bulunabilmektedir. Bu başvuru, bir form doldurularak gerçekleştirilmektedir. Fakat ek kartlar, kartı kullanacak olan kişi adına çıkacağı için bu kişinin bilgileri gerekli olmaktadır. Bu nedenle, başvuru öncesi ek kartın çıkartılacak olan kişinin de bilgilerinin alınması ve bankaya verilmesi gerekmektedir.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00