Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Türkiye’de Görülmesi Gereken 5 Muhteşem Yer

turkiyede gorulmesi gereken yer amasya 1

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler: Ülkemizde birçok tarihi ve doğal eşsiz güzellikler bulunmaktadır. Yurt dışına çıkmadan önce mutlaka ülkemizdeki bu güzelliklerinde görülmesi gerekmektedir. Doğal yapılanması ve sonradan yapılan metropol şehirlerimize yurt içi ve yurt dışından birçok misafirler tarafından ziyaret edilmektedir. Gelin sizinle de bu eşsiz güzelliklere sahip ülkemizde gezmeniz gereken 5 muhteşem yerlere bir göz atalım;

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler

1) Mardin

Mardin’de yer alan taş evlerin insan hayatındaki önemini ve yerini görmeniz için mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Sıcak iklime ayak uydurmak için taş evlerde yaşayan insanların akşamları balkon sefasına ve manzarasına şahit olmaya hazır olun. Dünyada görüp görebileceğiniz en güzel taş evlere sahip Mardin’de taş evlerin yanı sıra birçok dine sahip tarihi yapıtlar da bulunmaktadır. Katolik kilisesinden tutun da Süryanilere ait manastır ve Ortodoks Hristiyanlarına ait kiliseler bulunmaktadır.

Mardin kalelerine geziler düzenleyerek eski zamanlarda da yeşil çam filmlerin çekildiği kalelerde gezinti fırsatı yakalayabilir, eşsiz manzaralara sahip taş otellerde bu keyfi sürebilirsiniz. Bu eşsiz güzelliklerden yararlanırken anı ölümsüzleştirmek için de yanınızda fotoğraf makinenizi bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

2) İstanbul

Yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve büyük bir nüfusa sahip olan metropol şehrimizde biri olan İstanbul’a yılın belirli aylarında ciddi bir şekilde turist akını olmaktadır. Tarih öncelerinden kalan kalıntıları, ünlü mimarlarımız tarafından yapılan doğaüstü camiler ve günümüzde eğlence amaçlı yapılan birçok yapıtlar bulunmaktadır. Ünlü yazar ve tanınmış kişilerin mezarlarını ziyaret etmek için Eyüp Sultan mezarlığına gidebilir, Eyüp sultandan çıkarak da akşamları manzaranın keyfini çıkarmak için Pier Loti tepesine çıkıp, Haliç köprüsü eşliğinde İstanbul’un keyfini çıkarabilirsiniz.

3) Amasya

Göllerin kenarlarında bulunan evlerin tarihi ve mimari yapısını incelemek için gidilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Dünyaca tanınmış olan Ferhat ile Şirinin aşkını görmek için Ferhat’ın deldiği dağlara gezintiler sağlayabilirsiniz. Ayrıca elmaları ve kaleleri ile meşhur olan Amasya da yolculuk yaparken adeta dağların arasında gezinti yapıyormuş hissi yaşayabilirsiniz.

4) Nevşehir/ Kapadokya

Peri bacaları, yer altında bulunan ev ve otelleri ile birlikte mağaraları bulunan yurt içi ve yurt dışından da birçok kişi tarafından güzel atlar ülkesi olarak bilinen Kapadokya şehrine gittiğinizde mutlaka yapılması gereken bazı etkinlikler bulunmaktadır. Doğal afetler sonucunda şekillenmiş olan peri bacalarında gezinti yaparak balon keyfini de sürebilirsiniz. Eğitmenler tarafından çıkacağınız balon gezisini yerinde yaparak eşsiz bir deneyim yapmış olacaksınız.

5) Trabzon

Karadeniz’in bir ili olan Trabzon’ da görmeniz gereken ve başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz güzellikler mevcuttur. Sümela Manastırı bir efsaneye ev sahipliği yapmış olan ve bir kilise olarak misafirlerin görüşüne sunulmaktadır. Dağın eteklerinde yer alan bu manastır Dünya harikaları yer arasında almaktadır. Trabzon’da yer alan ve mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de uzun göldür. Geniş bir yayla alanında yer alan uzun göl ile ailenizle vakit geçirebilir, dağın eteklerinde uzun göl manzarasına karşı kahvaltı keyfini sürebilirsiniz.

[minima-button button_text=”Trabzon’da Görülmesi Gereken Yerler” button_color=”warning” button_size=”md” button_url=”https://birfinansci.com/kucuk-istanbul-trabzonda-gorulmesi-gereken-yerler” button_icon=”1″]

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler, Türkiye’de Görülmesi Gereken 5 Muhteşem Yer

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00