Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Cuma Günü Altın Niye Düştü?

Daha yeni Altın yükseldi derken geçen hafta başlayan hızlı düşüşün sebebi nedir? Altın niye düştü, sebepleri, gelecekte ne olacak 5 Mart fiyatı etkileyecek mi?

Altın Niye Düştü?

Tablo şu: Dünya koronavirüs paniği ile kavruluyor. Virüs Çin’i yiyip yutmuş dibini sıyırıyor, İtalya’da in cin top oynuyor, İran desen neredeyse Hamaney’in etrafındaki herkes hasta, ABD’de ise mevzunun ciddiyeti yeni yeni kavranmış. Dünyadaki açık olma talihsizliğinde bulunan tüm borsalar 5’er 5’er düşüyor, ABD Hazine kağıtları tarihlerinde görmedikleri zirveleri görüyor, faizleri «daha düşmez» derken daha da düşüyor.

Altın Niye Düştü

Petrol dahil neredeyse tüm emtialar ise «hoca bitir hoca» dememek için kendilerini zor tutuyor. Günü bağlamından çıkarıp yoldan geçen trader’a sorsanız bu gün hangi yıla ait diye, düşünmeden yapıştırır 2008 cevabını. Hasılı, tam da altının yükselmesini bekleyeceğiniz, hatta bu tip günlerde sizi koruması için altın alacağınız zamanlar. E peki problem ne?

Altın Daha Düşecek mi?

Şu: Bu uzunca tasvir ettiğimiz piyasa ortamında altın günü 1644 dolardan açtı, ABD piyasası açılana kadar 1620 dolara geriledi, saat 17:00 sularında da Allah ne verdiyse çakılmaya başlayıp 22:00’ye kadar aman vermedi ve 1566 doları gördü, gün kapanmadan evvel de Fed Başkanı Powell’ın çıkıp «sakın olun koçlar, mevzu bizde, sıkıntı yok» gazı vermesiyle normalde yapmayacağı hareketi yapıp toparlanarak günü 1580 dolar civarında kapattı. Yani dediğimiz gibi, altın, yapması beklenmeyen ne kadar hareket varsa yaptı o gün. Peki neden olabilir, teker teker ihtimallere bakalım.

  1. BYF yatırımcıları: Satmayı bırak, bekleneceği şekilde aldılar. Küresel Altın BYF’leri sadece Cuma günü 8 ton altın aldı. Bu değil yani.
  2. Perakende yatırımcılar: Keza aldıklarına dair çokça emare mevcut. İnternette kıymetli maden işi yapan BullionVault’un Bloomberg’e verdiği bilgiye göre normalin 8 katı talep gelmiş altına bu yatırımcı grubundan Cuma günü. Bu da değil.
  3. Hedge Fonlar vs.: Henüz elimizde tam veri yok ama piyasadaki yorumlar bunların da temel müsebbip olmadığı yönünde.
  4. Kaldıraçlı Fon Yöneticileri: Bu adamlar future piyasalarda kaldıraçtan kaldıraca koşan dolayısıyla her saniye teminatlarının durumlarıyla ilgilenmek durumunda olan adamlar. Tüm olay da burada patlıyor. Dünyanın geri kalanı adının ne olduğuna bakmaksızın ellerine gelen her şeyi sattığı ve bunları da alıp ABD hazine kağıtlarına bastığından, bu kaldıraçsever dayıların da portföylerinin her tarafını teminat tamamlama çağrıları sarıyor. Pozisyonu likide etmek istemediklerinden de ellerindeki altın kontratlarının bir kısmını nakde dönüp, teminat yapıyorlar. Hadise bu.

Ana fikir: Hatırlayacağınız üzere altın 2008 yılında da buna benzer vakalar yaşatmıştı. Bazen sizi bu tip zamanlarda korusun diye aldığınız varlık da ortama kurban gidiyor.

Altın Hakkındaki 7 Şehir Efsanesi

Altın Niye Düştü?

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Cüneyt Aralık 31, 2023 - 12:15 am

Altın niye düştü, bu gerçekten ilginç. Peki ya diğer emtialar? Bu durum petrol üzerinde ne gibi bir etki yapabilir?

Cevap Yazın
Gökmen Ağustos 10, 2023 - 10:01 pm

Altın hala düşmeye devam ediyor mu? Yatırımcılar için ne gibi tavsiyeleriniz var?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00