Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Dünyada Gezilecek Yerler

dunyada gezilecek yerler 1

Dünyada gezilecek yerler, daha çok turizme meraklı olan insanlar tarafından dikkate alınan bir konudur. Kesinlikle gezilmesi gereken yerler.

Gerek doğanın oluşturduğu güzellikler gerekse insanlar tarafından oluşturulmuş alanlar, kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasındadır. Belki bizler de buraların hepsine gidemeyebiliriz ama en azından dünyadaki gezilmesi gereken yerleri bilmemiz fayda sağlayabilir. Günümüzde gittikçe artar turizm ve dünya gezileri nedeni ile bu alanlara ilgi de insanlar tarafından arttırılmıştır. Genellikle farklı ülkelerde bulunan bu alanlar doğal yapılar olsa bile bazen insanların oluşturduğu görülmeye değer yerler bulunmaktadır. Ulaşımın genellikle uçak yolu ile yapıldığı bu alanlara birkaç saat için de gitmek mümkündür. Bunun yanı sıra para birimi ise gideceğiniz ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Ancak genellikle bu gibi gezilerde USD – amerikan doları kullanılmaktadır. Bu sayede alışveriş oldukça kolay olacak. Şimdi birlikte dünyada gezilecek yerlere sırayla bir göz atalım.

Dünyada Gezilecek Yerler

  • Aogashima Yanardağı

Bu yanardağın en büyük özelliği deniz ortasında bir ada üzerinde olmasıdır. Bir ada şeklinde olan bu yanardağ günümüzde aktif bir şekilde varlığını korumaktadır. Deniz ortasında bir ada olduğu için oldukça yeşil bir alan olan bu ada 1652 yılında yaşanmış olan volkanik hareketlikler sonucu oluşmuştur. Ada Japonya’da bulunan ve oldukça küçük bir adadır. Her ne kadar güzel bir ada olsa bile yıl içince binlerce insana ziyaret sahibi olmaktadır. Genellikle adanın çok bilinmemesinden kaynaklı olarak az ziyaret edilmektedir.

Aogashima Yanardağı

  • Chittorgarh Fort, İndia / Hindistan

Hindistan’da bulunan bu bölge, Hindista’nın zengin kültürel ve tarihi mirasını içerisinde barındıran ve dünyada gezilecek yerler arasında önemli bir yeri olan bölgelerden biridir. 700 metrekarelik bu alan, her ne kadar küçük bir bölge gibi olsa bile son derece önemli yeşillikler barındıran ve aynı zamanda oldukça yoğun bir yerdir. Hindistan’a yolunuz düşerse Chittorgarh Fort bölgesini mutlaka gezmelisiniz. Bu bölgede büyük bir mağara bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda bu mağarada gerçekleşen savaşlarda 13.000 kişi hayatını yitirmiştir. Bundan dolayı büyük bir tarihi bulunmaktadır. Bunun haricinde ise gerçek dışı kahramanlık öyküleri bulunmaktadır. Gitmeden önce bu öykülere de göz atabilirsiniz.

Chittorgarh Fort, India / Hindistan

  • Hillier Lake (Pembe Göl)

Avusturalya’nın Batı bölgelerinde yer alan bu göl tamamen pembe bir renkte olduğu için dünyada gezilecek yerler arasında önemli bir alandır. Bu göl 600 metre uzunluğuna sahip ve kumsal alanları da bulunmaktadır. İlk gördüğünüzde size de sanki göz yanılmasıymış gibi gözükecektir. Bu gölden suyu bir miktar aldığınızda bu pembe rengin korunduğunu da göreceksiniz. Yapılan araştırmalara göre pembe gölün rengi tamamen gölün içerisinde bulunan tuzların ürettiği renk pigmentlerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Hillier Lake (Pembe Göl)

  • Neuschwanstein Şatosu

Aslında birçok kişinin fotoğrafını gördüğü bu şato, Almanya’nın Bavyera eyaletinde yer almaktadır. Şato çok yüksek ve sarp bir tepeye kurulmuş olduğu için şehrin birçok yerinden çok net bir şekilde görülebilmektedir. 6 katlı bir yapıdır ve 19. yy’da yapılmış bir kaledir. Bu şatoyu eğer görmediyseniz mutlaka bir yerlerden gözünüze gelecektir. Bu nedenle eğer Avusturalya’ya yolunuz düşerse mutlaka bu kaleyi görmelisiniz.

Neuschwanstein Şatosu

  • Venedik / İtalya

Venedik, dünyaca ünlü olan ve zaten birçok kişinin hayalinde olan yerlerden biridir. Bu eyalette birçok köprü bulunmaktadır. Kayıtlarda olan köprü sayısı güncel olarak 118 tanedir. Bu köprüler yine 118 adayı birbirine bağlamaktadır. Bu şehir kıyı şeridi boyunca bataklığa kadar uzanmaktadır. Venedik içerisinde çok yoğun bir şekilde turizm yaşanmaktadır ve turisler genellikle sandallarla Venedik içerisini gezmektedir. Venedik’te sadece nehirler değil şehrin nostalji olması ve aynı zamanda şehrin güzelliği de çok büyük önem taşımaktadır.

Venedik / İtalya

  • Pamukkale / Denizli

Pamukkale, ülkemizde önemi bir turistik alan olarak bilinmektedir. Farklı yapısı ve gezilecek alanları ile dünyada gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Ülkemizde Denizli ilinde yer alan tamamen doğal bir oluşumdur. Pamukkale bölgesinde tamamen beyazlarla kaplanmış sular bulunmaktadır. Suların derinliği 30 cm kadar ortalama derinliğe sahiptir. Sular tamamen karbonat mineralleri içerdiği için görüntüsü kar beyazıdır. Ülkemizde bulunan bu bölge konum olarak çok uzak olmadığı için iç turizm açısından son derece büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pamukkale / Denizli

  • Zion Ulusal Parkı

Zion Ulusal Parkı, Amerika’nın Güneyinde bulunan ve Utah eyaletnin sınır bölgelerinde bulunan bir bölgedir. Bu park çok yüksek tepelerden oluşmaktadır. Anlamı “Vaad edilmiş toprak” anlamına gelmektedir. 593 km’lik bir yüzölçümüne sahip olduğu için çok büyük bir park olduğu söylenebilmektedir. Eğer bu parka gitmeyi düşünürseniz ülkemiz mevsimlerine göre Mayıs ya da Haziran aylarında gitmeniz durumunda daha az yağış olacağı için çok daha rahat bir şekilde turistik gezi yapabilirsiniz. Ancak bu bölgelerde çok ciddi anlamda toprak kayması gibi doğal olaylar gerçekleşebilmektedir. Bu mevsimlerde 32 C ‘ye kadar çıkmaktadır. Ülkemize göre normal bir sıcaktır ancak geceleri oldukça serin olacaktır.

Zion Ulusal Parkı

Önerilen yazı; Dünyanın en yaşanabilir ülkeleri

Diğer seyahat yazılarımız için “Trend” kategorimizi inceleyin.

dünyada gezilecek yerler, dünyadaki enteresan yerler, dünyadaki ünlü yerler, dünyanın en güzel yerleri, dünyada görülmesi gereken ülkeler

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Gökçen Eylül 28, 2023 - 6:25 pm

Özellikle belirtmek istediğim, Aogashima Yanardağı’nı hiç duymamıştım ve kesinlikle merak uyandırdı. Daha fazla fotoğrafını görmek istiyorum. Teşekkürler!

Cevap Yazın
Eda Ağustos 9, 2023 - 7:28 am

Makaleyi okudum ve gerçekten ilginç yerler hakkında güzel bir bilgi paylaşımı olduğunu düşünüyorum. Bu yerlerden birine gitmekten en çok mutlu olacağınız hangisi? Benim favorim Venedik, muhteşem bir şehir!

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00