Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Sakıp Sabancı Kimdir? Kısaca Hayatı

sakip sabanci kimdir hayati 1

Sakıp Sabancı: Hacı Ömer Sabancı ve Sadıka Sabancı beş çocuğunun ikinci büyüğüdür. 7 Nisan 1933 tarihinde Kayseri’de kerpiç bir evde dünyaya geldi. Babası Hacı Ömer Sabancı pamuk çiftçiliği yaparak geçimini sağlıyordu. Sakıp Sabancı, ilkokulu mahallesinde bulunan İsmet İnönü İlköğretim Okulunda tamamladı. Lise eğitimi sırasında yakalandığı zatürre hastalığı nedeniyle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Sakıp Sabancı

Aynı zamanda bu hastalık onun iş yaşamına çok erken yaşlarda atılması anlamına geliyor idi. 1944 yılında teyzesinin kızı olan Türkan Hanım ile izdivaç yaparak Dilek, Sevil adında iki kız çocuğu ve Metin adında bir erkek çocuğuyla müşerref oldu. Sakıp Sabancı daha sonra “kalıcı eserlerim” olarak nitelendirdiği Sabancı Holdingin kuruluşunda da aktif olarak yer aldı. Kardeşleriyle birlikte kurduğu şirketler topluluğunda Türk ekonomisinin ve endüstrisinin gelişimine yön verdi. Otomotivden eğitime, sağlıktan turizme kadar her alanda yatırımlar yaparak hem yerli sanayinin gelişimine katkıda bulundu hem de binlerce kişinin istihdam edilmesine doğrudan katkıda bulunmuş oldu.

Sabancı Holding Kuruluşu

Sabancı Holding adıyla babası Hacı Ömer Sabancı’nın yıllar yılı gayretleriyle büyüyen iş yeri, bir holding halini aldı. Böylelikle sadece Türkiye’de değil dünyada da aktif olarak ilk sırada yer alan şirketler topluluğu meydana getirilmiş oldu. Sabancı Holding 1967 yılında Sakıp Sabancı ve erkek kardeşleri tarafından kuruldu. Kurulmasının hemen ardından da ilk işi ülkemizin yerli malı kullanımını teşvik etmek oldu. Bu yüzden otomotivden, makine endüstrisine kadar hep yerli üretimi savundu. Nitekim günümüzde birçok üretimler tamamen yerli mühendislerin tasarımından oluşan yerli malı özelliği taşımaktadır. Ayrıca bu yerli üretimler yurt dışında da pazar payı bulmaktadır. Günümüz itibariyle Sabancı Holdingin belli başlı şu alanlarda şirketler topluluğu bulunmaktadır:

  • Sağlık alanında – Sabancı Üniversitesi Hastanesi
  • Eğitim alanında – Sabancı Üniversitesi, Sakıp Sabancı Kandilli Eğitim ve Kültür Merkezi, Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuvarı başlıca eğitim kurumlarıdır.
  • Sanat alanında Sakıp Sabancı Müzesi ve Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi belli başlı kurumları arasında yer almaktadır.

Kitapları

Sakıp Sabancı, sadece bir iş adamı değildir. Aynı zamanda araştırmayı çok seven ve düşüncelerini de kaleme dökebilen bir yazardır. Hayatında kaleme aldığı kitapları hem ekonomiye yön verecek hem de kişisel gelişiminin temel yönünü belirleyen düşüncelerinden oluştuğu kitap olma özelliği taşımaktadır. İş Dünyası ve Başarı, Para Başarının Mükafatıdır, Türkiye Siyasi ve Ekonomik Tarihi, Daha Fazla İş Daha Fazla Aş gibi denemeleri bulunmaktadır. Bütün bu eserlerinde topluma yön vermeyi amaç edinmiş ve her anlamda gençlere örnek olmak için bu eserleri kaleme almıştır.

Bütün bu özellikler düşünülecek olunursa her anlamda ortaya koyduğu bütün bu eserlerinde daima yerli sanayinin ve ekonominin gelişimine aktif olarak katkıda bulunmayı amaçladığını net bir şekilde ifade etmemiz kesinlikle söylenmelidir.

Önerilen yazı; [minima-button button_text=”az sermaye ile yüksek kar getiren iş fikirleri” button_color=”warning” button_size=”md” button_url=”https://birfinansci.com/az-sermaye-ile-yuksek-kar-getiren-is-fikirleri” button_icon=”1″]

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00