Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kripto Para ve Blockhain Nedir ve Nasıl Kullanılır?

kripto para nedir 1

Kripto paralar, sözlük anlamı olarak şifreli paralar demektir. Kripto paralar, hiçbir aracı kurum ya da otoriteye bağımlı olmaksızın, internet üzerinden kullanılmakta olan paralardır. Bu paralar, belirli şifreler kullanılmak sureti ile yerleştirilmiş oldukları cüzdanlardan, yine aynı şifreler kullanılarak çıkarılıp kullanılabilirler. Kripto paralar aracılığı ile kurum ve kişiler aynen gerçek paralarda olduğu gibi, satım, alım ve harcama işlerini yapabilmektedirler. Piyasada kripto para çeşidi birden fazladır. Ethereum, Litecoin, Monero, Nem, Ripple, Dash, Neo ve Bitcoin gibi. Bu paralara sanal para denilmesi, bilgisayar üzerindeki kayıtlarda bulunmaları, gerçek para dolar, euro, TL gibi basılı bir halde, el ile tutulama imkanı olmamasından kaynaklanıyor.

Kripto Para

Kripto paraların, fiziksel paralar gibi yapıldığı madenden ötürü, ya da piyasaya göre, devletin itibarına göre, bir değer kazanma imkanları bulunmamaktadır. Bu paraların değeri, onu kullanmakta olan kişiler tarafından, bu parayı bir emtia gibi görmeleri ve değiş tokuş aracı olarak kullanmalarından geliyor. Para değeri, bütün emtialarda olduğu gibi, anlık olarak gerçekleşen arz talep piyasasına göre belirleniyor. Kripto paralar, değerleri üzerinden, diğer fiziki paralara bir finansçı tarafından çevrilebiliyorlar.

Blockchain Nedir?

Bitcoin kripto para birimi ile tanıştığımız andan itibaren, hayatımızdaki yerini alan blockchain bir veri tabanıdır. Bu veri tabanı üzerinde, Bitcoin ile yapılan şifreli işlemlerin, takibi sağlanmaktadır. Bir merkeze bağlı olmaksızın, şifreleme işlemleri yapar ve çalışmasına müdahele etmek imkansızdır. Blockhcoin sisteminin, kesinlik, şeffaflık, güvenlik, güvenilirlik özellikleri ile bankaları geride bırakacağına, kesin gözüyle bakılmaktadır.

Sistemde yer almakta olan iki kişi, karşılıklı olarak bir işlem yapmışlar ise eğer, Blockhcoin, bu işlemi onaylar ve kaydını tutar. Bu yöntem ile, kişiden kişiye direkt olarak peer to peer para aktarımı gerçekleşmiş olur. Bu işlemi, sistem üzerinde bağlı durumda bulunan madenciler onaylarlar ve işlem resmi bir hale gelmiş olur. Bu sayede de kişiden kişiye para aktarma işlemi, hem hızlı bir şekilde yapılmış oluyor, hem de sistemdeki madencilerin bunu onaylaması ile aracı bir kuruma hiç bir şekilde ihtiyaç bırakmayarak, aktarım resmiyet kazanmış oluyor.

Önerilen yazımız Kripto Para Nedir? yazımızı incelemek için tıklayın.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Mete Can Ekim 5, 2023 - 12:26 pm

Ancak, kripto para birimlerinin güvenliği hakkında daha fazla bilgi vermeniz mümkün mü? Bu konuda kaygılarım var ve daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00