Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Otomobil Markalarının Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

otomobil fiyatlari 1

Otomobil marka fiyatları, ülkemiz içerisinde, petrol fiyatları, dış ve iç piyasaların durumları, sektördeki üretim miktarı, enflasyon, yatırım tarzında, kriterlere göre belirlenmektedir. Lojistik pazarlama, servis, üretim maliyeti, gibi otomobil giderlerine ait olan giderlerde, araba fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Özellikle ülkemizde otomobil fiyatları üzerindeki en önemli etken ise, aracın üzerine belirlenen, vergi yükü olmaktadır.

Otomobil Fiyatları

Sıfır otomobiller üzerinde, yıl içerisinde azalan ve artan fiyat dalgalanmaları görülmektedir. Bu dalgalanmaların ilk nedeni döviz kurlarındaki değişimlerdir. Araç pazarının büyük çoğunluğunu oluşturmakta olan ithal arabalar, döviz kurlarından direkt olarak etkilenmektedirler. Döviz kurlarında ani değişiklikler oluşması durumunda, otomobil üreticilerileri, durağan pozisyona geçer. Böyle durumlarda, araca ekstra zam yapılarak, piyasadaki kurların dalgalanmayı bırakarak, stabil bir hale gelmesini beklemeye başlarlar.

2. El Piyasası Araba Fiyatları

Sıfır Araba piyasasındaki otomobil fiyatları, direkt olarak 2.el araba piyasasını da etkiler. Sıfır model bir araba markasının fiyatındaki artış, aynı modelin, 2. el otomobil fiyatını da doğrudan etkiler ve onunda zamlanmasına neden olur. Sıfır arabalarda yaşanan fiyat artışları, tüketiciyi ikinci el arabaya yönelttiği için, bu defada 2. el otomobilde arz fazlalığı yaşanmaya başlar. Bu neden sonuç ilişkisi, ikinci el araba fiyatlarınında zamlanması ile sonuçlanır.

Devlet desteği altında olan, yeni arabalarda yaşanan alım kolaylıkları ve ya vergi indirimi gibi konular gerçekleşir ise, araba fiyatlarında düşüş yaşanabilir. Sıfır otomobil fiyatlarının düşmesi durumunda ise, tüketici, yeniden sıfır araç alımına yöneleceğinden dolayı, ikinci el araba pazarına olan yönelim azalır ve kullanılmış olan arabaların fiyatlarında da indirim olur.

Tüketici ve sıfır araba satıcıları, 2.el araba satıcıları, sıfır otomobillerin fiyatlarını, büyük bir dikkatle takip ederler. Banka gibi finans alanında çalışan kuruluşlar ve otomobil sigortası yapan şirketler de araba fiyatlarını dikkatli bir şekilde takip etmektedirler. Bu sektörlerin vermiş oldukları hizmetlerin fiyatlarını belirleyebilmeleri açısından, araba fiyatlarındaki artışlar önem taşımaktadır.

Türkiye’de yer almakta olan otomobil üreticileri, araba fiyatlarını TL üzerinden, aylık olarak duyurmaktadırlar. Her ayın ikinci haftasında açıklanmakta olan fiyatlar, kampanyalı fiyatı ve liste fiyatı olmak üzere iki ayrı kategoride belirlenirler.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00