Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kredi Kartı Yapılandırması Nedir? Nasıl Yapılır?

kredi karti yapilandirmasi nedir 1

Kredi kartları bilinçli şekilde kullanılmaz ise bazı işlemlerin yaptırılması gerekir. Bu işlemlerden birisi yapılandırma işlemidir. Kredi kartı yapılandırma yapmak için bankalardaki müşteri temsilcileri ile görüşmek gerekir. Çağrı merkezlerinde olan müşteri temsilcileri ile değil, bankalardaki bireysel bankacılık danışmanları ile görüşülmelidir. Bu işlemi onlar yapmaktadırlar.

Kredi Kartı Yapılandırma İşlemi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kredi kartı yapılandırması, borçlu kalma halinde yapılan bir işlemdir. Kredi kartı borcunun 3 ödenmemesi halinde kart kullanıma kapatılır. Devamında da ödeme yapılmaz ve borcun tamamı ödenmez ise, faiz işlemeye başlar. Kart borcunda yasal süreç boyunca bankalar tarafından faiz işler. Yasal süreç dolduğunda ise, resmi yollar ile avukatlar faiz işleterek borcu temin etmeye çalışırlar. Bu duruma gelmemek için borçların ödenmesi gerekir. Ödenemeyen borçlar var ve kart kapalı ise, bankadaki bireysel danışmanlar aranmalı ve yapılandırma talebinde bulunulmalıdır. Kart borcu var fakat kart kullanıma kapalı değil ise, yapılandırma yapılamaz. Yapılandırma yapmak için kartın kullanıma kapalı olması gerekmektedir. Yapılandırma yapılan kredi kartları daha sonra tekrar kullanım için açılmaz.

Kredi Kart Yapılandırması Nedir?

Kredi kartı yapılandırması, faizli borcun taksite bölünmesidir. Kart borcunun ilk ödemesinden sonra yapılandırma tarihine kadar olan borç, taksite bölünür ve kart kullanıma kapalı olur. ATM’den borç yatırmak için kullanılabilir sadece. Yapılandırma işleminde taksit sayısı banka prosedürlerine göre değişmektedir. 3 ile 12 ay arasında taksitlendirme yapılmaktadır. Taksit tutarları eşit olmaktadır. Borç anlaşılan vadeye bölünür ve her ay aynı tutar yatırılmalıdır. Yapılandırma yapılan tarihten itibaren süreç başlar. Kredi kartının normal ödeme tarihleri dikkate alınmaz.

Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

Kredi kartı yapılandırması, ödenmeyen borçların taksitlendirilmesi olduğu için faiz ile geri ödeme alınır. Yapılandırılan kartların borçları ödenmez ya da düzensiz ödenir ise, yapılandırma bozulur. İkinci bir yapılandırma hakkı vardır. Fakat ikinci defa yapılandırma bozulduğu durumda, faiz oranı da iki katı çıkmaktadır. 1000 TL limiti olan bir kredi kartı, ilk yapılandırmaya girdiğinde yaklaşık 1500 TL olarak geri ödenir. İkinci yapılandırmada ise yaklaşık 2500 TL olarak geri ödenir. İkinci yapılandırmadan sonra bankalar yasal işlemler başlatır. Yapılandırma yapılış ise, taksitleri gününde ödenmelidir.

[minima-special title=’Kredi Borçumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?’ desc=’Kredi Borçumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?’ img=’https://birfinansci.com/wp-content/uploads/2018/06/kredi-borcumu-odeyemiyorum.jpg’ bg_color=’danger’ button_text=’Kredi Borçumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?’ button_color=’danger’ button_link=’https://birfinansci.com/kredi-borcunu-odeyemiyorum-ne-yapmaliyim’ button_size=’md’ button_icon=”]

Kredi Borcu İçin Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Yapılandırma, verilen miktarın daha fazlası temin etmek için bankaların uyguladığı bir sistemdir. Bu sistem ile müşteri potansiyeli aynı kalıyor ve yasal işlemler için de masraf ödenmiyordur. Bu kullanıcılarında işine yarayacak bir hamledir. Borcunu ödemeyen kişilere yasal işlemlerden önce sunulan bir fırsattır. İki taraflıda avantaj sağladığı için kredi borçları da yapılandırmaya alınır. 3 ay üst üste ödenmeyen kredi taksitlerinin ardından, muhatap olunan şubeye gidilerek kredi borcu yapılandırması yapılabilir. Bu yapılandırma işleminde 3 ay ödenmeyen taksitler için eklenen faiz ile kalan borç toplanır ve tekrar vadeye bölünür. Vade süresi ilk çekim için yapılan vadeden uzun ise, tekrar faiz işlenir.

Önerilen Yazılar

12 Yorumlar

İbrahi̇m Ağustos 21, 2023 - 11:45 am

Merhaba, makalenizi ilgiyle okudum. Kredi kartı yapılandırması hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. Yapılandırma süreci ne kadar sürer? Hangi koşullarda başvurulmalıdır? Teşekkürler.

Cevap Yazın
Yasemin Ocak 11, 2019 - 11:29 pm

Banka ve kredi kartı yönetmeliklerinde değişiklik..
BDDK’nın banka kartları ve kredi kartları ilgili yönetmelik değişikliği Resmi Gazetede yayımlandı. Yönetmelik değişikliğine göre BDDK, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süreleri için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın görüşünü alacak.

Cevap Yazın
Halit Ocak 11, 2019 - 2:07 am

Merhaba Kredi kartı yapılandırmasında kartlardan çekilen krediler de dahilmi, öyle ise kredi faizleride silinecek mi ki ziraat bankası zaten faiz uygulayacak. Teşekkürler

Cevap Yazın
HALİT Ocak 11, 2019 - 1:57 am

Merhaba Kredi kartı yapılandırmasında 1 ocak sonrasındaki harcamalar ne olacak, kart kapatılınca bu borçlar nereye ödenecek. İlginiz için teşekkürler.

Cevap Yazın
Murat Ocak 2, 2019 - 1:23 pm

BDDK tarafından açıklanan bankacılık verilerine göre sektörün takipteki kredi oranı Kasım’da %3,7’ye yükseldi. Sektörün Ocak – Kasım dönemindeki toplam karı %12 artışla 50,7 Milyar TL’ye yükselirken, Kasım ayında sermaye yeterlilik rasyosu %18,21 seviyesinde gerçekleşti. Çekirdek SYR ise bu dönemde %15 oldu. Ekonomik aktivitedeki durgunluk ile birlikte daralma gösteren krediler rakamlara da yansıdı. Buna göre toplam krediler bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,1 artış gösterdi

Cevap Yazın
Ebru Aralık 31, 2018 - 10:05 pm

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 1 Ocak’tan itibaren KOBİ’lerin alacaklarını tazmin edememeleri durumunda zararlarını karşılamak için Devlet Destekli Alacak Sigortası’nı devreye alacaklarını duyurdu.

Cevap Yazın
berrak Ekim 11, 2018 - 4:04 pm

yapılandırma yaptım borcumu bitirdim kart geri kullanıma açıldı oysa burdaki finanscı açılmayacağını söylüyor yok öyle bişey finanscı iyi araştır doğru bilgi ver benim kartım açıldı yapılandırma en son çarede olsa faize rağmen kimseye minnet etmeden borcundan kurtulmanın tek çaresi hemde eliniz rahatlıyor elinizdede kart olmuyor tekrar tekrar o borca girmemiş oluyorsunuz borç bitince otomatik kart geri kullanıma açılıyor

Cevap Yazın
Onur Haziran 20, 2018 - 3:34 am

Yapılandırma faiz oranı, bankanın sunduğu diğer güncel kart ve kredi faiz oranından farklı oluyor. Kart borcu yapılandırma faiz oranı, mevcut kart borcunuzu yükseltecektir. Bu yasal takibe girmektense katlanılması gereken bir tutar. Uzun vade sizin için bir avantaş ve borcun ödenmesi kolaylaşıyor. Boç yapılandırılması anından hemen sonra kart kullanıma kapatılıyor bilginize.

Cevap Yazın
Olcay Haziran 20, 2018 - 3:16 am

Vergi affı yanında kart borcu affı da gelir mi, en azından eski sicillerin silinmesi şart. Hala eski kredi puanlarını silinmedi.

Cevap Yazın
ülker can Haziran 6, 2018 - 5:06 pm

niye tartışıyorsunuz ki, politikacı bu vaat etcek tabii.16 yıldır şahit olmadınız mı

Cevap Yazın
Taylan Haziran 4, 2018 - 4:09 pm

Olur mu öyle şey canım, milletin borcunu ben diye ödeyeyim?

Cevap Yazın
Kürşat Bilen Haziran 4, 2018 - 4:00 pm

Bence şimdi girmeyin, Akşener borçları silecekmiş.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00