Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Jeopolitik Risk Ön Planda

Jeopolitik Risk

Jeopolitik Risk: Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin Suriye’ye başlattığı operasyon sonrası jeopolitik belirsizliklerin artması sonucu TL varlıklarında satış gözlemledik. Operasyon sonrası ABD tarafından yaptırım konusudur. Ancak bunun için henüz net bir durum söz konusu değil.

Jeopolitik Risk

Öteyandan ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin ilk görüşmelerin olumlu geçmesi küresel resesyon ihtimalini azalttı veya ABD tahvil faizlerinde artış gözlemlendi bu durum ABD dolarının gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanmasına neden oldu.

Bununla birlikte haftanın son işlem gününde FED’in tahvil alım programı açıklaması gelişmekte olan para birimlerinin değer kazanmasına neden oldu. Önümüzdeki hafta yurt dışında ticaret savaşlarına ilişkin ABD ve Çin’den yapılacak açıklamalar takip edilecekken yurt içinde ise Suriye operasyonuna ait gelişmeler takip eder.

Teknik anlamda geçtiğimiz hafta belirttiğimiz gibi üçgen formasyonunu yukarı kıran kur hareketini hızlandırdı. Görece güç endeksinin (RSI) 70 seviyesine yakın aşırı alım bölgesinde olduğunu hatırlatmakta fayda var. Alımların devam etmesi durumunda 6,00 veya 6,22 yatay trend dirençleri takip eder. Olumlu gelişmelerin yaşanması durumunda ise 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalar takip eder.

Kısa bir özet

  • Otomotiv üretimi Eylül ayında yıllık bazda %2,5 artarak 136 bin 236 adet oldu..
  • BDDK’nın talimatı sonrası takibe intikal eden kredi bakiyesi haftalık 4,5 Milyar TL arttı..
  • İhracat birim değer endeksi Ağustos ayında yıllık bazda %3,6 azaldı..

Trump’tan yaptırım açıklaması..

ABD başkanı Trump twitter hesabından Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını duyurdu. Yapılan açıklamada çelik tarifelerinde uygulanan %50 indirimin Mayıs ayından önceki seviyeye çekecektir. 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi görüşmelerinin askıya alınacağıdır. Hatta üç bakan ve iki bakanlığın yaptırım listesine ekleneceği belirtti.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00