Piyasalar

Jeopolitik Riskler Ön Planda

Jeopolitik Risk: Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin Suriye’ye başlattığı operasyon sonrası jeopolitik belirsizliklerin artması sonucu TL varlıklarında satış gözlemledik. Operasyon sonrası ABD tarafından yaptırım konusu gündeme getirilse de henüz net bir durum söz konusu değil.

Jeopolitik Risk

Öteyandan ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin ilk görüşmelerin olumlu geçmesi küresel resesyon ihtimalini azalttı ve ABD tahvil faizlerinde artış gözlemlendi bu durum ABD dolarının gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanmasına neden oldu.

Bununla birlikte haftanın son işlem gününde FED’in tahvil alım programı açıklaması gelişmekte olan para birimlerinin değer kazanmasına neden oldu. Önümüzdeki hafta yurt dışında ticaret savaşlarına ilişkin ABD ve Çin’den yapılacak açıklamalar takip edilecekken yurt içinde ise Suriye operasyonuna ait gelişmeler takip edilecek.

Teknik anlamda geçtiğimiz hafta belirttiğimiz gibi üçgen formasyonunu yukarı kıran kur hareketini hızlandırdı. Görece güç endeksinin (RSI) 70 seviyesine yakın aşırı alım bölgesinde olduğunu hatırlatmakta fayda var. Alımların devam etmesi durumunda 6,00 ve 6,22 yatay trend dirençleri takip edilebilir. Olumlu gelişmelerin yaşanması durumunda ise 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalar takip edilebilir.

Kısa bir özet

  • Otomotiv üretimi Eylül ayında yıllık bazda %2,5 artarak 136 bin 236 adet oldu..
  • BDDK’nın talimatı sonrası takibe intikal eden kredi bakiyesi haftalık 4,5 Milyar TL arttı..
  • İhracat birim değer endeksi Ağustos ayında yıllık bazda %3,6 azaldı..

Trump’tan yaptırım açıklaması..

ABD başkanı Trump twitter hesabından Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını duyurdu. Yapılan açıklamada çelik tarifelerinde uygulanan %50 indirimin Mayıs ayından önceki seviyeye çekileceği, 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi görüşmelerinin askıya alınacağı ve üç bakan ve iki bakanlığın yaptırım listesine ekleneceği belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu