Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Sanayi Üretimi Beklentinin Altında Geldi

Sanayi Üretimi Beklentinin Altında Geldi

Sanayi Üretimi Beklentinin Altında Geldi. Geçtiğimiz hafta Türkiye ekonomisine ilişkin iki göstergenin Ekim ayı verileri açıklandı. İlk açıklanan veri cari dengeye ait verilerdi. Cari denge Ekim ayında 2018 Ekim ayına göre yüzde 40’a yakın bir oranda azalsa da 1,55 milyar dolar fazla verdi.

Sanayi Üretimi Beklentinin Altında Geldi

Dış ticaret dengesindeki gelişmeler bu değişimde en büyük etkiye sahip. Geçen sene aynı dönemde azalan ithalat rakamlarının artışa geçmesiyle cari fazla azalmaya başladı. Döviz şokunun hemen sonrasında Ekim 2018’de 630 milyon dolar dış ticaret fazlamız varken bu yıl aynı dönemde 924 milyon dolar dış ticaret açığımız oluştu. Bu fark da doğrudan cari dengeyi sarsmış gözüküyor.

Ayrıca Avrupa ekonomisinin kötü gidişatıyla ihracatımızdaki ivme kaybını ve yıllık bazda artmakta olan turizm gelirlerinin de Ekim ayında azalmış olmasını göz önünde bulundurursak önümüzdeki dönemde de artan iç talep sebebiyle cari fazlada düşüşün devam etmesini bekliyoruz.

2019 yılını düşük bir cari fazla ile bitireceğimizi düşünüyoruz. Öte yandan kurun bulunduğu seviye hesaba katıldığında, ekonomideki canlanma ile cari dengedeki bozulma arasındaki ilişkinin önceki yıllardan daha zayıf olduğunu düşünüyor ve büyüme halinde önceki büyüme dönemlerine göre daha az bir cari açık bekliyoruz. Bir diğer önemli husus olan sanayi üretim endeksinde ise beklenmedik bir düşüş söz konusu.

Hem yıllık hem aylık bazda beklenenin altında gerçekleşen sanayi üretim endeksi artışı 2018 Ekim ayına göre medyan beklenti yüzde 5,7 iken yüzde 3,81 olarak gerçekleşti. 2019 Eylül ayına göre ise yüzde 1’e yakın düşen sanayi üretim endeksi büyümeyi destekleyici konumundan bir adım geri çekilmiş bulunuyor. Toparlanmaya ilişkin zayıf bir görüntü veren sanayi üretim endeksinde önümüzdeki dönemde daha iyi bir artış beklemekteyiz.

Yılsonuna yaklaşırken ekonomik veriler ve gelecek yıl tahminleri gündemin merkezinde oturuyor. Küresel gündemde Çin ve ABD arasındaki ticaret görüşmelerindeki anlaşma sinyalleri takip edilirken yurtiçinde ise Doğu Akdeniz’deki gelişmeler izlenecek. Euro Bölgesi ülkelerinin ve ABD’nin PMI verileri ve enflasyon verileri bu hafta açıklanacak. Türkiye’de ise işsizlik oranı ve merkezi yönetim bütçesi önemli veriler olarak gözükmektedir.

Sanayi Üretimi Beklentinin Altında Geldi

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Nejdet Aralık 31, 2023 - 12:15 am

Sanayi üretimi verileri gerçekten düşündürücü. İhracattaki sorunlar ve dış ticaret açığı, ekonominin geleceği hakkında ciddi endişelere yol açıyor. Sizin için sadece önümüzdeki dönemde sanayi üretimi endeksindeki durumun daha iyi olacağını mı düşünüyorsunuz, bununla ilgili ne gibi öngörüleriniz var?

Cevap Yazın
Veysel Ağustos 10, 2023 - 10:28 pm

Sanayi üretimi beklentinin altında geldiği gerçekten üzücü. Bu durum ekonomideki durgunluğun bir göstergesi olabilir mi? Bir sonraki dönemde nasıl bir iyileşme bekleniyor?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00