Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Seyahat Çeki Nedir? Özellikleri Nelerdir?

seyahat ceki american express 1

Seyahat Çeki Nedir? Özellikleri Nelerdir? Seyahat Çeki; yabancı banka ve kuruluşlarca muhtelif küpürdür, konvertibl yabancı paralar üzerindendir. Bunlar dolaşıma çıkarılan ödeme araçlarıdır.

Seyahat Çeki Nedir?

İngilizce Travellers Cheque, Fransızca Chequo de Voyage ve Almanca Reisecheck olarak bilinen seyahat çekleri; seyahat edenleri, yanlarında nakit para taşımanın güçlük ve tehlikelerinden korumak amacıyla bazı yabancı banka ve kuruluşlarca muhtelif küpürler (10, 20, 50, 100, 500, 1000’lik) ve konvertibl yabancı paralar üzerinden dolaşıma çıkarılan ödeme araçlarıdır. En yaygın olanları, American Express, Visa, Thomas Cook, Citicorp’dur.

Seyahat Çeki Özellikleri

Bu tür çekler, çeki çıkaran banka veya kuruluşun adını taşımakta tıpkı banknotlarda olduğu gibi özel filigranlı kağıtlara basılmakta, bazı bölümleri kabartma yazılar ve emniyet şeridi taşımakta ve doğruluğunu tespit etmek için gerekli kontrollerinin yapılmasını sağlayıcı örnek (specimen) katalogları bulunmaktadır.

Seyahat çeklerinin, çalınma ve kaybolma gibi durumlarda kullanımının önlenmesini sağlamak amacıyla, güvenlik açısından en büyük ortak özelliklerinden biri de çekler üzerinde, “Signature of Holder” (çeki taşıyanın imzası) ve “Counter Signature” (karşı imza) bölümlerinin bulunmasıdır.

Seyahat Çeki

Bunlardan Signature of Holder bölümü çekin ilgili banka veya kuruluştan satın alınması sırasında imzalanmaktadır. Counter Signature bölümü ise çekin bozdurulmak için bankalara ibraz edilmeleri aşamasında imzalanmaktadır.

Bu durumda, çeki ibraz edenin Counter Signature bölümüne atacağı imza hem Signature of Holder bölümündeki imza ile hem de pasaport üzerindeki imza ile karşılaştırılarak imzaların o kişiye ait olup olmadığının tespit edilmesini sağlamaktadır.

Çek bedelinin ibraz anında nakden veya hesaben lehtarına ödenmesidir. Bu işlem türünde, çek bedeli ilgili yabancı banka tarafından olur. Henüz Banka hesaplarına alacak kaydedilmeden çek lehdarına ödeme yapılır. (Örnek: Seyahat çekleri)

Dövizli Çek Türleri Ödeme Şekilleri

  1. Derhal Ödeme Yöntemi

Derhal ödeyin (Immediate Payment) talimatı doğrultusunda çek tahsili ile görevli olan muhabir banka, çek kendisine ulaşır ulaşmaz karşılığının olup olmadığına bakmaksızın çek bedelini hesaba alacak kaydeder ve çeki ödeyecek muhatap bankaya çek bedelini tahsil etmek üzere gönderir. Hesaba alacak verilen meblağ yaklaşık 8 – 10 gün sonra kullanıma alınır.

Dövizli banka çekleri Immediate Payment tahsil şekline göre değerlendirir.

2. Tahsil Sonrası Ödeme Yöntemi

Tahsile gönderilen çek bedellerinin muhatabından tahsil edilmesinden sonra ödenen bir yöntemdir.

Önerilen Yazılar

5 Yorumlar

Burcu Ağustos 24, 2023 - 6:21 am

Makalede seyahat çekinin nasıl kullanıldığını daha detaylı anlatabilir misiniz? Seyahat çekinin avantajları nelerdir? Teşekkürler.

Cevap Yazın
Cemil Ket Mayıs 25, 2018 - 11:49 am

internet bankacılığına alışmışız ama nakit taşımanın güvenli yoluymuş, güzel

Cevap Yazın
ilhan Temmuz 14, 2019 - 6:09 am

Sizinle görüşmek istiyorum atarmisiniz.

Cevap Yazın
Fatih Gürsel Mart 2, 2018 - 7:16 pm

Elinde yüklü miktarda seyehat çeki olanlar var, bahsedilen miktardan kat kat fazla, sahte midir?

Cevap Yazın
birfinansci Mart 3, 2018 - 11:04 am

Sahte olma ihtimali çok yüksek çeklerdir. Tespit edilebilmesi için banka şubelerine gitmelisiniz.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00