Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Gıda Piyasasında Dev Anlaşma

gida piyasasinda dev anlasma 1

Dünya da kahve denildiğinde akla gelen isim Starbucks çok karlı bir anlaşmadır. Bunlar ile tüm gözleri üzerinde topladı. Gıda Piyasasında Dev Anlaşma.

Starbucks & Nestle

Piyasaya sunmuş olduğu birçok gıda maddesi ile dünyada gıda piyasasını neredeyse tek başına kontrol edebilen Nestle ile büyük bir iş anlaşması imzalayan Starbucks, bu anlaşma ile hem daha büyük pazarlar da yer alma hemde ürünlerini kahve zincirleri dışında satma imkanı elde etti. Anlaşma gereğince Nestle Starbucks’a ait gıda ürünlerininünya genelinde pazarlara açacak veya bu ürünlerin satışını gerçekleştirecektir. Yani anlaşma sayesinde Nestle Starbucks’a ait kahve ürünlerini kendi pazarlayacaktır. Böylece kendi pazarında üretim maliyeti ile uğraşmadığı ürünleri satarak büyük kar elde edecektir. Buna karşılık olarak Starbucks da kendi bünyesinde görev alan 500 kadar personeli var. Nestle markasının şirketlerinde görev almak üzere şirket kadrosuna göndermiş olacak.

Gıda Piyasasında Dev Anlaşma

Anlaşmadan Starbucks’ın ilk etapta elde edeceği kar yıllık gelirinin neredeyse 4 katıdır. Bu karı olarak 7.15 milyar dolar olacak. Bu rakamı Starbucks şirketten nakit olarak anında alacak veya daha sonra piyasalar da bu anlaşmanın iki şirkete sağlayacağı kara bağlı olarak yeni formül ve anlaşmalar gerçekleştireceklerdir. Dev kahve zinciri Starbucks anlaşmadan sağlamış olduğu nakit ile şirketin hisselerine yapılacak olan yeni yatırım ve çalışmaların yürütüleceğini ve bu yönde yapılacak çalışmalar ile şirketin 2020 yılı sonuna kadar büyük ölçüde kar elde ederek oldukça büyük büyüme oranı gerçekleştireceğini düşünmektedir. En azından ilk etapta hedeflerini bu yönde planlamışlardır.

Dünya genelinde ekonomistlerce bu anlaşma son derece olumlu değerlendirmiştir.  Bu anlaşmadan iki şirketin de büyük kazançlar sağlayacağı öngörmüştür. Tüm dünya da hali hazırda zaten iki şirketin de yıllık cirosunun yüksek olduğu düşündü. Zaman bu anlaşma ile önemli ölçüde büyüme gerçekleştireceği kuşkusuz olarak gerçekleşecektir. Nestle Starbucksait kahveleri nasıl pazarlayacak, nasıl sunacak ve özelikle kahve ücretleri bakımdandır. Piyasanın üzerinde fiyatlara sahip olan Starbucks kahvelerinin fiyatlarında her hangi bir değişim meydana gelecek mi? Bu sorular şuan itibari ile tam olarak bilinmemektedir. Ancak muhtemelen ürünlerin fiyatları konusunda daha makul değerler söz konusu olacaktır.

Gıda Piyasasında Dev Anlaşma, Gıda Piyasasında Anlaşma Sturbucks, Gıda Piyasasında Dev Anlaşma Nestle

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00