Piyasalar

Nisan Ayında Otomobil Satışları ve Diğer Gelişmeler

Mart 2018 Satışları
 • Otomobil: %4,98 Azalış > 55.108
 • Hafif Ticari Araç: %10,96 Azalış > 16.018
İlk 4 Ay: %1,09 Azalış > 229,556
2018 Tahmin: 925 bin – 975 bin

Geçtiğimiz hafta Çarşamba Dolar/TL kuru 4.37 ile rekor tazelerken, BIST – 100 endeksi 20 Haziran 2017 tarihinden sonra en düşük kapanışını gerçekleştirdi.

Dolar’daki Yukarı Yönlü Hareket

 • ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile olan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekildiklerini açıklaması.
 • Haziran ayında gerçekleşecek olan FED toplantısında faiz artırım beklentisinin kesin şekilde fiyatlanması.
 • Küresel piyasada değer kazanan Dolar Endeksi (Gelişmekte olan ülkelerin hepsi 2. çeyrekte Dolar karşısı negatif)

Türkiye özelinde ise S&P tarafından gerçekleştirilen sürpriz not indirimi.

Diğer Gelişmeler

1- TCMB Dolar Müdahalesi: S&P’nin not indirimi ve sonrasında Trump’ın İran ile olan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilme kararı gelişmekte olan ülke kurlarını kötü etkilerken, Dolar/TL tarihi zirvesini gördü. Bu gelişmelerin ardından TCMB bir gün arayla bazı enstrümanlarla kura müdahalede bulundu.

 • ROM: Rom kapsamında döviz imkan oranı üst sınırı %55’ten %45’e düşürüldü. Değişiklik ile yaklaşık 6,4 Milyar TL likidite piyasadan çekilecek ve yaklaşık 2,2 Milyar Dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçecek.
 • Döviz Depo İhalesi: TCMB döviz depo ihalesinde tutarı 1,25 Milyar $’dan 1,50 Milyar $’a çıkardı. Buna göre, halihazırda en fazla 6,25 Milyar + olan söz konusu ihalelerin toplam bakiyesi 7,5 milyar ABD dolarına ulaşabilecek.
 • Döviz Satım İhalesi: 2018 yılının ikinci çeyreğinde yapılacak olan TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinde 1 ay vadeli ihalelerin miktarları 150 Milyon $’dan 250 Milyon $’a yükseltildi. Böylece 2. çeyrekte ihaleler yoluyla oluşacak vadeli döviz satım pozisyon tutarı mevcut 5,3 Milyar $’dan 7,1 Milyar $’a ulaşabilecek.

2- Varlık Barışı: Varlık Barışı ile birlikte yurtdışında yatırımları olan vatandaşların yatırımlarını Türkiye’ye getirmeleri halinde vergi oranının %2 olacağını açıkladı.

3- Büyüme Tahminleri: Dünya Bankası yayınladığı raporda Türkiye için 2018 büyüme tahminini %4,7 olarak açıkladı. 2019 ve 2020 seneleri için büyümeyi sırasıyla %4,4 ve %4,0 olarak tahmin eden Dünya Bankası, 2018 yılı enflasyonun %10,4 ile çift haneli seviyede kalmaya devam edeceğini ve gelecek sene enflasyonun %9’a ineceğini tahmin ettiklerini belirtti. Avrupa
İmar ve Kalkınma Bankası da Türkiye’nin büyüme tahminini bu yıl için % 3,5’tan %4,4’e çıkarırken 2019 yılı için büyüme tahminini de %4,2 olarak belirtti.

4- Konut Kredi Faizi: Konut kredilerinde faiz oranı devlet bankalarında %0,98’e indirildi. Bu faiz oranı 500 bin TL’ye kadar olan kredilerde ve 10 yıla kadar vadelerde geçerli. Bunun yanı sıra önemli emlak şirketleri de faiz oranlarındaki indirimden sonra peşin alımlarda %20 düzeyinde indirim için harekete geçti.

Küresel Gelişmeler

ABD

 • ABD TÜFE: ABD’de Nisan ayında TÜFE yıllık bazda beklentilere paralel %2,5 seviyesinde gelirken, aylık bazda %0,2’lik beklentilerin altında kalarak %0,1 seviyesinde gerçekleşti. Çekirdek TÜFE ise yine beklentilerin altında yıllık bazda %2,2 olan beklentilerin altında %2,1 seviyesinde geldi.
 • ABD – İran Nükleer Anlaşma: ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada İran ile olan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekildiklerini açıkladı. Bununla birlikte İran’a yönelik uygulanan ekonomik yaptırımların da en kısa sürede yeniden yürürlüğe gireceğini açıkladı. Yapılan açıklama küresel piyasada risk iştahını olumsuz etkilerken; nükleer anlaşmanın diğer tarafı olan başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkeleri anlaşmaya sadık kalacaklarını ifade etti. Karar sonrası petrol hafta içerisinde son 3,5 yılın en yüksek seviyesi olan 77,5 düzeyini gördü.

AVRUPA BİRLİĞİ

 • İngiltere Merkez Bankası: BOE beklentiler doğrultusunda faiz oranlarını 7’ye 2 oyla %0,50 seviyesinde sabit tuttu. Toplantı sonrası yayınlanan açıklama metninde üyelerinin tamamının yapılacak bir faiz artırımının yavaş bir hızla ve sınırlı büyüklükte olacağı konusunda görüş birliğine vardığı ifade edildi.

KÜRESEL GELİŞMELER

 • Kuzey Kore Nükleer: Kuzey Kore gerilimi düşürücü adımlar atmaya devam ederken 23-25 Mayıs tarihlerinden itibaren nükleer test sahalarının kapatılacağını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile 12 Haziran’da Singapur’da görüşecek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Otomobil, sanayinin lokomotifi, gerilemesi kabul edilemez.Bir an önce tedbir alınmalı.Bir sektör çalışanı olarak endişe duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu