Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Koronavirüsten Bir Darbe de Otomotiv Sektörüne

Koronavirüsten Bir Darbe de Otomotiv Sektörüne

Koronavirüsten Bir Darbe de Otomotiv Sektörüne: Koronavirüs salgınının Otomotiv sektörüne de darbe vurdu. Son aylarda ikinci el otomobil satışlarında artış ve fiyatlarda yükseliş devam edeceğe benziyor.

Koronavirüsten Bir Darbe de Otomotiv Sektörüne

Koronavirüs salgının Çin’den sonra vurduğu ve en çok etkilediği Avrupa, otomotiv sektörünün de, salgından ne kadar etkileneceğini ortaya koyacak tahminler yapıldı. Araştırma şirketi olan IHS Markit’in raporuna göre, Avrupa otomotiv pazarının 2020’de yüzde 20 oranında azalması bekleniyor.

Beklenti Tüm Ülkelerde Geçerli Olacak

Söz konusu oranın Avrupa’nın tüm ülkelerinde geçerli olması beklenirken, rapora koronavirüs salgını ile ilgili olarak, otomotiv sektörünün uzun yıllardır ilk kez tek bu kadar büyük ölçüde bir risk ile faktörü ile karşı karşıya kaldığı kaydedildi.

IHS Markit’in öngörüsüne göre, küresel otomotiv pazarının da bu yıl yüzde 12 daralarak 78.8 milyon adetlere gerilemesi bekleniyor.

Açıklanan son rakam, şirketin Ocak ayında yaptığı tahminden 10 milyon adet daha az olması ile dikkat çekiyor. Bu da ikinci el otomobil satışlarını tekrar artıracağını gösteriyor.

Aynı şekilde, şirketin daha önce Avrupa pazarı hakkında yaptığı tahminde, son açıklanan rakamdan 1.9 milyon adet daha fazlaydı. IHS Markit’in Avrupa otomotiv pazarı için en son tahmini ise yıl sonunda 15.6 milyon adet olacak şekilde.

Araştırmada, otomotiv üretiminin durduğu ve bayilerin kapandığı ABD otomotiv pazarı hakkında da tahminlere yer veriliyor.

Buna göre, IHS Markit’in Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci otomotiv pazarına ev sahipliği yapan ABD için tahmini bir önceki tahmine göre yüzde 15 azalarak 2020’yi 14.4 milyon adet ile kapatacağı yönünde.

Otomobil Markalarının Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00