Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Altın Fiyatları Ne Kadar Yükselir?

altin fiyatlari yukselir mi 1

Altın, çok eski dönemlerden beri farklı amaçlar için kullanılmış olan, en çok da yatırım amaçlı kullanılan bir para cinsidir. Aynı zamanda, ülke ekonomilerinin ne durumda olduğu hakkında da bilgi vermektedir. Altın sahibi olanların veya ülke ekonomisini takip edenlerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri şudur. Altın fiyatları yükselir mi? Yükselirse ne kadar yükselir? Bu yazıda bu soruyla ilgili görüşleri bulabilirsiniz.

Altın Fiyatları Yükselir mi?

Farklı yatırım araçlarının fiyatının arz talep miktarına bağlı olarak değişikliğe uğradığı gibi altın fiyatları da buna bağlı olarak yükselip alçalmaktadır. İnsanların altına karşı talebinin artması için, ülkenin resmi parasının değerini belirli oranlarda yitirmesi gerekiyor. Bu durumda, insanlar elinde TL tutmak istemeyeceği için parayı kendi değerinde tutabilecek altın gibi araçlara yönelmek istiyor.

Son dönemlerde ABD ve Çin arasında ticaret savaşları nedeni ile dünya piyasalarında güvenin azaldığını söylemek mümkündür. Buna uygun şekilde, altına olan talep arttı ve altın fiyatları yükselişe geçti. 2018’in Ekim ayında altında gözlemlenen geri çekilmenin nedeni insanların finans piyasalarına karşı yeniden güven duymalarıdır.

Bir ülkede enflasyon oranı, işsizlik gibi göstergeler ne kadar normal düzeyde seyrederse altın oranları da o kadar stabil durumda durağan olarak seyreder. Önümüzdeki birkaç ayda hükümetin sağladığı güven ortamıyla birlikte altının durağan seyrini koruyacağı öngörülüyor.

Birkaç ay için tahminler olumlu yönde oluşsa da ondan sonrasını kimse konuşmaya yanaşmıyor. Çünkü, enflasyon oranının birkaç yıl içerisinde hızlı bir düşüş yaşamayacağı ve işsizlik oranının da yüksek seviyede devam edeceği kesin gibidir. Zaten açıklanan orta vadeli programda da bu hususlar üzerinde durulmuştur. Bu sebeple 2019 yılı için altın fiyatları ne olacak sorusunun cevabını bulmakta ekonomistler bir hayli zorlanıyor.

Yatırım riskinin bir hayli fazla olduğu günümüz Türkiye’sinde döviz ve altın gibi araçlara yönelmenin avantaj getirip getirmeyeceği belirsizdir.

Altına Ne Gibi Yatırımlar Rakip Olabilir?

Faiz oranlarının dünyadaki en yüksek oranlardan biri olduğu Türkiye’de altına veya dövize yönelmek dışına yatırımcıların farklı seçenekleri de bulunmaktadır. Örneğin, enflasyon oranında faizler veren bankalar yıllık %25 civarında faiz getirisi sağlamaktadır.

Bunun dışında, bono ve tahviller gibi risksiz yatırım araçları da yine %20 civarında yıllık getirilere sahiptir. Yakın zamanda altına yönelmiş olan kişiler için söylenecek en doğru cümle beklenip ne olacağının görülmesidir. Zaman içerisinde değişen ekonomik durumların analizini öğrenmek için sitemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Altın fiyatları yükselir mi? Altın Fiyatları Ne Kadar Yükselir?

Önerilen Yazılar

3 Yorumlar

Duygu Aralık 31, 2023 - 12:14 am

Fiyatlar yükselse dahi riskin fazla olması yatırımcılar için korkutucu olabilir. Bu konuda daha önce duymadığımız yatırım yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak isterim.

Cevap Yazın
Yi̇ği̇t Ağustos 10, 2023 - 10:14 pm

Altın fiyatlarındaki yükselişin ne kadar süreceğini tahmin etmek gerçekten zor. Çok sayıda faktör bu fiyatları etkileyebilir ve tahmin yapmak oldukça riskli olabilir. Ancak, altına alternatif olarak gördüğüm kripto paralara yatırım yapmanın gelecekte daha popüler hale geleceğini düşünüyorum. Sizce altın yerine kripto paralara yatırım yapmak akıllıca bir seçenek olabilir mi? Teşekkürler.

Cevap Yazın
Rıza Bay Kasım 18, 2020 - 10:51 pm

Faiz artırımı olursa yine artışları görürüz, 550 yi görmek çok yakın

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00