Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

İtalya’da Dil Eğitimi Almak

italya da dil egitimi almak 1

İtalya’da Dil Eğitimi Almak. Bir dil bir insan, iki dil iki insan sözü çok klişe gibi görünen bir söz olmakla beraber bugün düşünüldüğünde günümüzün globalleşen koşullarında dil bilmenin ne kadar önemli olduğu açık ve net bir biçimde ortadadır.

O yüzden de günümüzde insanlar gerek yapmayı düşündükleri işler, gerek ise yaptıkları işlerden dolayı alanıyla ilgili dil öğrenme yoluna gidiyorlar. Kimi zaman ise dil öğrenimi sadece o ülkenin kültürüne olan meraktan dolayı olabiliyor.

İşte dünya ölçeğinde yapılan araştırmalara göre dünyanın birçok yerinde insanların öğrenmek istedikleri dillerin başında İtalya geliyor ve bunu insanlar bulundukları ülkelerde değil bizzat İtalya’da yer alan dil okullarına giderek hallediyorlar.

Nitekim İtalya’da bu alanda pek çok değişik seçenek bulunuyor ve insanlar kendilerine yeterli olduğunu düşündükleri seviyede dil öğreniyorlar. İtalyanca Roman kökenli olan İtalik diller grubunda yer alan bir dil olup dünya üzerinde toplamda 65 milyon insanın İtalyanca konuştuğu tahmin edilmektedir.

İtalya’da Dil Eğitimi Almak

Ülke Hakkında Kısa Bilgi

İtalya bugün dünyanın her yerinde insanların bildiği bir ülke. Çizme görünümünde olan bu ülke cumhuriyet rejimi ile yönetilen Avrupa kıtasının güney kısmında yer alan Akdeniz bölgesinin en önemli ülkelerinden bir tanesidir.

Çevresinde bulunan Akdeniz’in iki büyük adası ki insanların aklına mafya kavramını getiren Sicilya adası Sardinya adası da İtalya sınırları içindedir.

Başkenti Roma olan İtalya’nın toplam nüfusu 61 milyon civarındadır. Bugün İtalya deyince insanların aklına moda, sanat ve elbette muhteşem yemekleri gelmektedir.

İtalya’da Dil Eğitimi Almak – Eğitim Sistemi Hakkında Kısa Bilgi

İtalya’da eğitim sistemi temel olarak ülkemiz ile benzerlik gösterir biçimdedir ve çocukların okula başlama yaşı 6 olup temel öğrenim 5 senedir. Orta öğretim toplam sekiz yıldır. 3 yıl orta okul 5 yıl lise öğrenimi biçimindedir. Üniversite eğitimlerine bakıldığında ise burada karşımıza 3 farklı kademede eğitim çıkmaktadır.

Lisans eğitimi ilk basamak olup 3 yıl sürmektedir. Akabinde istenirse devam edilen yüksek lisans 2 yıl, doktora ise 5 yıl ve üzeri olarak devam etmektedir.

Normalde 5 tip üniversite statüsü vardır ve bunlar şunlardır:

 1. Devlet üniversiteleri
 2. Tematik olan üniversiteler
 3. Devlete bağlı olmayan kendisine has özerk bir yapısı olan vakıf vb. kurumların açtığı ama devletin de onaylamış olduğu üniversiteler
 4. Yabancılar için olan üniversiteler
 5. Yüksek lisans için özellikle oluşturulan okullar

Tüm bu okullar öğrenim dönemi bittikten sonra sınavla alan okullardır ve üniversite sektörü olarak tanımlanırlar bunun dışında bir de üniversite dışı sektör olarak adlandırılan kurumlar mevcuttur. Dil okulları, poliiteknik kurumlar, restorasyon bölümleri bu kapsam içindedir.

italya'da dil okulu Dilit

Dil Okulu Başvurusu

İtalya’da dil öğrenimi almak isteyenlerin dil okulu başvuru süreci diğer pek çok başka ülkelerin dil okullarına başvuru süreci ile eşdeğer özellikler göstermektedir. Buna göre öncelikli olarak bu alanda eğitim veren Yurtdışı eğitim ve danışmanlık firmalarından bir tanesine başvurmak gerekir.

Bu başvuru yapıldığı zaman başvuru yapan kişi tarafından bir ön başvuru formu doldurulup ve bu başvuru formunda ne kadar süre gidileceği, konaklama vb. konular hakkında başvuru formuna detaylı olarak bilgi verilir.

Bu arada İtalya’da eğitim almak isteyenler için özel dil vizesi diye bir vize vardır ki bu vize için de başvuru yapmak gerekir. Bu sırada hazırlanması gereken evraklar hazırlanır. Kişinin mutlaka daha önce yok ise pasaportunu çıkarması gerekir. Okula karar verildikten sonra gidilecek olan dil okulu için gerekli olan kayıt ücreti yatırılır.

Dil Gereklilikleri Ve Diğer Gerekli Sınav Şartları

Yurt dışında İtalya ölçeğine ele alındığında çok değişik kategorilerde dil öğrenme seçenekleri mevcuttur. Temel ya da genel İtalyanca, iş İtalyancası, CELI sınavlarına hazırlık, CILS sınavlarına hazırlık gibi kategoriler yer almaktadır.

Bunlardan hangisine devam edileceği tamamen kişinin kendi dil yeterliliği ile alakalıdır ve bunun için de kişiler bu eğitimlere devam etmeden önce belli bir takım sınavlara girmekte ve sonrasında hangi aşamada dil eğitimi alacağının kararı verilmektedir. Kişi eğer İtalyan dilini hiç bilmiyor ise o zaman temel seviyeden başlamaktadır ama tüm bunlar dil seviye tespit sınavları ile ortaya çıkmaktadır.

CELİ ve CILS sertifikaları ise sadece ülkede bulunan Yabancılar Üniversitesi tarafından verilmektedir. Bu sınavlarda belli bir alt taban puan vardır ve bu sınavlar hem yazılı hem de sözlü olarak gerçekleşir. Her ikisini de geçen bu belgeyi almaya hak kazanır.

Ülke Dilini Öğrenmenin Önemi

Kendi ana dilinizi çok iyi konuşabilirsiniz ama bunun dışında ülke dilini öğrenmenin de son derece ciddi bir önemi vardır. Bunun en temel nedeni yaşanılan ülkenin kültürüne, yaşamına uzak kalmamaktadır. Bunun yanında iletişim kurma açısından bulunulan ülkenin dilini bilmek son derece avantajlıdır.

Tüm bunlara ilaveten eğer o ülkede sürekli olarak yaşanacak ise mutlaka o ülkenin dilini bilmek gerekir ki zira bir ülkenin kendi ana dilini bilmeden iş bulmak ya da sürekli olarak çalışabilmek olası değildir.

Son olarak da kişinin psikolojisi olarak ele alındığında kendini yabancı gibi hissetmemesi için ülke dilini öğrenmek oldukça önemlidir.

İtalya'da Dil Okulu Scuola Leonardo da Vinci

Şehirlere Göre Dil Okulları

İtalya’da şu kentlerde dil okulları vardır:

 • Milan: Linguaviva, International House, Scuola Leonardo da Vinci
 • Roma: International House, Dilit, Sprachcaffe, Studioitalia,
 • Siena: Scuola Leonardo da Vinci Scuola Leonardo da Vinci
 • Calabria: Sprachcaffe
 • Floransa: Scuola Leonardo da Vinci, Eurocentres, Linguaviva, International House

Bu kentlerdeki dil okulları üstte de görüldüğü gibi kendi içlerinde farklılıklar göstermektedir.

Dil Okullarına Göre Eğitim Ücretleri Ve Yaşam Masrafları

İtalya genelinde üstte belirtilen dil okullarının fiyatları kuruma göre değişmektedir. Eğitimler bu ülkede 1 hafta ile 48 hafta arasında alınabilmektedir ki tam olarak bu noktada ortalama olarak haftada 15 saat olacak biçimde 4 haftalık bir eğitim ücreti 700 Euro’dan başlamakta ve 36 haftalık bir eğitim süresi haftada 30 saatten 36 haftalık verilecek ücret 6480 Euro rakamına kadar çıkabilmektedir.

Rakamlar değişiklik gösterebildiğinden son rakamı kurumdan almak gerekmektedir. Bunun yanında eğitim ücreti dışında yemek, ulaşım ve konaklama gibi diğer masraflar da dil öğrenimi almaya giden kişilerin karşısına çıkan diğer masraflardır. Burada ücretsiz bisiklet olanakları hemen her kentte bulunduğundan çok fazla ulaşım masrafı bulunmamaktadır. Otobüs kullanmak isteyenler için 1 otobüs bileti 1 Euro değerinde olup 3 saat boyunca sınırsız aktarma şansı bulunmaktadır.

Yemek için ise ücretler yemek yenilen yere göre değişmekle beraber ortalama 3 Euro ile 20 Euro arasında değişiklikler gösterebilmektedir.

Vize Şartları Ve Başvurusu

İtalya vize konusunda değişik alternatiflerin bulunduğu ülkeler arasındadır. Shengen vizesi, öğrenci vizesi, turistik amaçlı vize, çalışma vizesi, oturma vizesi, aile ziyareti vizesi gibi değişik vize biçimleri bulunmaktadır. Ayrıca ekspress vize ve ulusal vize gibi vize biçimleri de mevcuttur.

Bu vizelerden hangisi gerekli olursa olsun başvuru yapılacak olan adres İtalyan konsolosluğu ve yetki verdiği kurumlardır. Burada randevu alındıktan sonra bir başvuru formu doldurulur. Başvuru formu sırasında kişiden bir takım bilgiler istenir ve ona uygun vize başvurusu alınır. Bunun yanında farklı vize türleri için farklı tarzdan istenen evraklar bulunmaktadır. Kişi hangi amaç için İtalya’ya gidiyor ise onunla ilgili evrakları sunması vize almanın temel şartları arasındadır

İtalya’da Dil Eğitimi Almak – Konaklama İmkânları Ve Giderleri

İtalya dil okullarına gidenler otel, hostel gibi yerlerde konaklama yapabilirler ama buralarda konaklama giderleri hosteller için 20, oteller için 50 Euro’dan başlamaktadır. Bunun yanında özel olarak ev tutması durumunda 250 Euro ile 500 Euro arasında rakamlar öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. İtalya’da dil eğitimi alırken ailelerin yanında konaklama olanağı vardır. Aile yanında aylık 250 Euro ödenerek kalınabilmektedir. Bir diğer seçenek yurtlarda kalmaktadır burada da rakamlar 300 Euro civarındadır.

İtalya’da dil eğitimi alacak olanlar konaklamalarını kendileri ayarlayabildiği gibi bu alanda danışmanlık alınan kurum kanalı ile de halletmeleri mümkündür.

Dil Eğitimi Sırasında Çalışma İzni

İtalya’da dil eğitimi alırken öğrencilerin çalışma izni ne yazık ki mevcut değildir. Ama bunun dışında üniversite eğitimi almaya gidenlere vizelerinde belirtilmesi sureti ile haftada 20 saat partime çalışma izni verilmektedir.

En Ünlü Şehirlere Küçük Tanıtım Yazıları(2-3 Cümle)

 • İtalya’nın akla gelen şehirleri arasında elbette ilk başta Roma gelmektedir. Birçok filme konu olan Aşk Çeşmesi, Collezium gibi çok önemli tarihi eserleri de bünyesinde barındıran bir kenttir. Roma döneminin kent aynı zamanda başkentidir.
 • Pisa İtalya deyince akla gelen bir diğer kenttir. Eğik bir mimarisi olan ve çok önemli bir tarihi bina olan Pisa kulesi adını kentten almaktadır.
 • Dünyanın en romantik kentleri arasında sayılan kanalları ve gondolları ile Venedik kendi içinde başlı başına bir dünya gibidir. Bugün dünyada en çok yabancı turistin geldiği kentler arasındadır.
 • Milano için söylenebilecek çok şey yok. Modanın başkenti olan kentler arasındadır ve bugün dünya moda endüstrisinin en önemli kentleri arasındadır.
 • Napoli için ise söylenebilecek çok şey yok. Dünyada pizzanın yapıldığı ilk yer olarak bilinmektedir.
 • Floransa ise başkenti olan Toskana ve şarapları ile ünlü olmasının yanında Rönesans mimarisi ve sanatı ile göze çarpan bir yerdir.
 • Capri ülkenin zenginlere hitap eden bir yerleşkesi iken Siena at yarışları ve gotik binaları ile tanınmaktadır.

Ülkede Okumanın Önemi Ve Öğrenciye Katabileceği Değerler

Bugün İtalya’da okumanın çok önemli avantajları bulunmaktadır. Ülkeye gelenlerin sadece dil öğrenmesi yanında entelektüel bir birikim elde edeceği de kesindir.

Mimari, moda ve yemek ile ilgilenenler için de başlı başına bir okul olarak algılanacak, kişinin vizyonunu geliştirecek kentler arasında gelmektedir. Bunun yanında çok değişik insanları tanıma, kültürleri öğrenme kendini geliştirme noktasında da başlı başına bir önemi olan bir ülkedir.

Bunun yanında İtalya gibi bir ülkede dil eğitimi almak ve bunu belgeleyebilmek oldukça prestijli olan bir kavramdır. Kişinin kendi CVsi içinde böylesi bir dil eğitim sertifikası olması onu her alanda daha avantajlı hale getirecektir.

İtalya’da Dil Eğitimi Almak, İtalya’da dil okulu, dil okulları, yurt dışında dil eğitimi

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00