Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

En Çok Para Kazandıran Meslekler

En Çok Para Kazandıran Meslekler

Anne babalar çocuklarının iyi bir gelecek sahibi olmaları için en çok para kazandıran meslekler nelerdir bu konularda araştırmalar yapar. Henüz iş hayatına atılmayan gençler arasında da en çok parayı kazanabilecekleri meslekleri merak edenler oldukça fazladır.

En Çok Para Kazandıran Meslekler

Biz de bu sayfamızdaki yazımızda sizin için en çok kazandıran meslekleri araştırdık. Hayalindeki maaşı alabilmek için hangi meslekler seçilmeli bu konuda fikir alış verişi yapalım dedik. İşte günümüzün en çok para kazandıran meslekleri;

Yazılım Mühendisi:

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki artık herşey internet ortamında yapılır duruma geldi. Yazılım mühendisleri, çeşitli yazılım programları geliştirme konusunda uzmanlaşmış kişilerden oluşur. Bilgisayar mühendisliği ve programcılık dalında her türlü işi yüksek ücret karşılığında yapar. Geleceği olan hiçbir zaman işsiz kalma korkusu olmayan mesleklerden biridir. Kazançlarının da oldukça yüksek olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Futbolcular:

Futbolcuları en çok para kazandıran meslekler arasına almazsak olmazdı. Futbola uzaktan yakından bir şekilde aşina olanlar bilir ki futbolcuların kazançları “dudak uçuklatan” rakamlardadır. Öyle ki birçoğumuzun bir sene boyunca deli gibi çalışıp kazandığı parayı futbolcular 90 dakikalık bir sürede, bütün ömrümüz boyunca çalışıp kazanamadığımız parayı birkaç ayda kazandıklarını bilirler. Bu da futbolcuların en çok kazandıran meslekler arasında üst sıralarda yer almasını sağlıyor. Ayrıca futbolcu olmak için üst düzey üniversitelerde eğitim almanıza gerek yok. Sadece orta düzey futbol yeteneğine sahip olmak yeterlidir.

Pilot:

Pilotluk, her daim en çok parayı kazandıran mesleklerden biri olmuştur. Listede sürekli kendine üst sıralarda yer bulur. 2020 şartlarında ortalama bir pilotun maaşının 20.000 TL dolaylarında seyrettiğini göz önünde bulundurduğumuzda pilotluğun en çok kazandıran meslek grupları arasında yer aldığı görebiliriz. Pilot olabilmek için oldukça zor ve masraflı bir eğitimden geçmek gerektiğini söylemeden geçmeyelim. Zira birçok kişinin çocukluk hayali pilot olmaktır. Ancak işin arka planını idrak ettiğinde ve kriterleri karşılayamadığını fark ettiğinde pilot olmak hayalden öteye gidemez.

CEO:

Bir şirketin en üst düzey yöneticisi olan CEO’lar, doğal olarak şirkette en çok para kazanan kişilerdir. CEO’ların kazandığı para şirketten şirkete değişiklik gösterir. Başında bulunduğu şirket ne kadar büyükse CEO’ların kazançları da buna bağlı olarak o kadar yüksektir.

IT (Information Technology) Uzmanı:

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mesleklerden birisi olan IT (Information Technology) Türkçe karşılığı ile Enformasyon Teknolojileri Uzmanı da çok para kazandıran meslekler arasında bulunuyor. Elektronik mühendisliği alanının bir parçası olan IT uzmanları, şirketlerin bilişim alanındaki sorunlarına çözüm üretir. Şirketlerin büyük bilişim projelerini tasarlar. Sistemin kurulumunu ve yönetimini yapar. IT uzmanlarının çok iyi eğitim alması, yaptığı işlerin çok önemli olması en çok para kazandıran meslekler arasına girmesine yardımcı olur.

Hava Trafik Kontrolörü:

Pek fazla kimsenin farkında olmadığı fakat en çok para kazandıran mesleklerden olan hava trafik kontrolörü, havaalanlarında uçakların iniş kalkışlarını ve havayolu trafiğini kontrol eden kişilerin yaptığı mesleğe denir. Yaptıkları iş aşırı dikkat gerektirir. Bir anlık dalgınlık felakete yol açacak kazalara sebebiyet verebilir. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde çalışan hava trafik kontrolörlerinin kazancı yıllık 150.000 ile 200.000 Amerikan Doları aralığındadır.

Seksörlük:

Fazla kimsenin bilmediği ama en çok parayı kazandıran mesleklerden biri de seksörlüktür. Bu yazımızı okuyan birçok kişi seksörlük de nedir? dediğini duyar gibiyiz. Seksörlüğün kısaca tanımını yapacak olursak,  yumurtadan yeni çıkan civcivlerin cinsiyetini ayırt etme işine seksörlük denir. Kulağa ne tuhaf geliyor değil mi? Ama seksörlük mesleği oldukça önemli bir meslektir.

Herkesin yapamayacağı, özel beceri gerektiren işlerden birisidir. Türkiye’de sadece 18 tane seksör bulunur. Maaşları ortalama 50.000 TL dolaylarında seyreder. İlginç ve bir o kadar da çok para kazandıran bir meslek arıyorsanız seksörlüğü bir araştırın deriz.

Profesör/Cerrah/Doktor:

Sağlık sektöründe uzmanlık gerektiren meslekler, en çok kazandıran mesleklerdendir. Öyle de olmalı. Doktorluk yapabilmek için çok zorlu eğitimden geçmek gerekiyor. Eğitim hayatı doktor olduktan sonra da hiç bitmez. Uzmanlık, doçentlik, profesörlük derken doktorlar her zaman yeni şeyler öğrenmek zorundadır.

Doktorların maaşları yönünden bakacak olduğumuzda o kadar da kazanmadıklarını görebiliriz. Ancak asıl kazançları döner sermaye, ek gösterge gibi ek gelirlerdir. Ayrıca baktıkları her hasta için ekstra ücret aldıkları vardır.

Profesörlerin özel baktıkları hastalardan aldıkları muayene ücretleri kazançlarının büyük kısmını oluşturur.

Avukatlar:

Maaş olarak baktığımızda avukatları çok para kazandıran meslekler arasına dahil etmek zor. Zira avukatlardan daha fazla kazanan birçok meslek sayabiliriz. Ancak avukatlar da ek kazançlarından ötürü listeye girmektedir. Baktıkları her dava için ek ücret alır. Özel davalarda ise sadece avukatlık ücretleri maaşlarının çok üstüne çıkar.

Dolayısı ile avukatlık da en çok para kazandıran meslekler arasında yerini alır.

Önerilen Yazı: Yüksek Maaşlı Meslekler

En Çok Para Kazandıran Meslekler

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Vahdetti̇n Talha Ağustos 21, 2023 - 12:05 pm

Makale için teşekkürler! Ancak, seksörlük mesleğinin listede yer alması bence tartışmalı. Bu meslek, etik ve toplumsal değerler bakımından çelişkilidir. Yazılım mühendisi, CEO ve pilot gibi teknik veya yöneticilik mesleklerine odaklanmak, daha iyi bir seçenek olabilir. Sizce de öyle değil mi?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00