Katılım Bankaları ile Mevduat Bankaları Arasındaki Farklar

yazar birfinansci
katilim mevduat banka farklari 1

Katılım Bankaları ile mevduat bankaları arasındaki temel farklar aşağıda açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, fon kullandırım bakımından Katılım Bankaları ve mevduat bankaları arasındaki farklar ile kâr payı ve faiz arasındaki farklar da [minima-button button_text=”burada” button_color=”warning” button_size=”md” button_url=”https://birfinansci.com/kar-payinin-faizden-farki-nedir” button_icon=”1″] açıklanmıştır.

Katılım Bankaları ile Mevduat Bankaları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Katılım Bankaları
Mevduat Bankaları

Özel cari hesaplar ve katılma hesapları yoluyla fon toplar.

Ticari hesap ve mevduat hesapları yoluyla fon toplar.

Katılma hesapları ve özel cari hesaplar yoluyla toplanan fonlar, fon ihtiyacı olan müşterilerin ticari faaliyetlerinin finansmanında kullandırılır.
Hem fon toplarken, hem de fon kullandırırken faiz esası vardır.
Katılım Bankaları kaynak toplarken hesap sahipleriyle kâr zarar ortaklığı; kaynak kullandırırken ise; vadeli satış, finansal kiralama, kâr zarar ortaklığına dayanan işlemler yapmaktadırlar.
Mevduat bankaları parayı bir ticari ürün gibi alıp sattıklarından dolayı paradan para kazanırlar.
 

Nakit kredi kullandırmazlar; fon kullandırımları ticari faaliyetin finansmanına dayanmaktadır.

Faiz karşılığında nakit kredi kullandırmaktadırlar.
Fon kullandırımları kâr/zarar yönetimiyle fon kullandırma ve ortak yatırımlara dayanır. Bu yüzden, Katılım Bankacılığı sisteminde teminat ve ipotek kadar “ortak olunan projenin sağlamlığı” da önemlidir.
Ortaklık söz konusu olmadığı için kredi kullandırımlarında müşterinin göstereceği teminatlar daha önemlidir.
 

Finansal kiralama işlemi yaparak müşterilerinin ticari faaliyetleri için kaynak sağlamış olurlar.

Mevduat bankaları finansal kiralama işlemi yapamamaktadır.

Katılım Bankalarından fon kullanan müşterilerin, belirli bir vade sonunda ödeyeceği tutar bellidir. Bu tutar yaşanan ekonomik sorunlar veya krizler sonucu değişmez.

Bankalar elinde bulundurduğu fonları faiz içeren finansal enstrümanlarda değerlendirebildiğinden, ekonomik bir kriz halinde faizlerde yaşanan değişikliği kredi kullandırdığı müşterilerine yansıtabilmektedir veya kullandırdığı krediyi vade tarihinden önce geri çağırabilmektedirler.
Katılma hesaplarında kâr ve zarara katılım söz konusu olduğundan vade tarihinden önce kâr ve zarar belli değildir.
Vadeli mevduat hesapları faize dayalı olduğu için vade sonunda ele geçecek paranın tutarı bellidir.
Kâr ve zarara katılma esasına göre toplanan fonlar, faizsiz yöntemlerle ticari faaliyetlerde değerlendirilir.
Toplanan fonların bir kısmı ticari faaliyetlerde değerlenirken, geri kalan kısmı faizli finans enstrümanlarında değerlendirilir.

Katılım Bankaları başka hangi hizmetleri vermektedirler?

Topladığı fonları değerlendirme ve ortaya çıkan kârı paylaşma bakımından mevduat bankalarından esaslı olarak ayrılan Katılım Bankaları, diğer bütün bankacılık hizmetlerini sunmaktadırlar. Özel cari hesaplar, katılma hesapları, altın hesapları, teminat mektubu verme, akreditif açılması, çek karnesi verilmesi, çek ve senetlerin tahsile alınması, ihracat akreditiflerinin ihbar ve teyit edilmesi, döviz alım satım işlemleri, swift, kiralık kasa, vergi tahsilatı, hisse senedi alım satımı, sigorta, BES, yurtiçi ve yurtdışı havale ve transfer işlemleri, kredi kartları, üye işyeri (pos), elektrik fatura tahsilatı, Telekomünikasyon faturaları ile yerel yönetimlerin doğalgaz ve su faturası tahsilatları, SGK ve vergi ödemelerine aracılık edilmesi gibi işlemleri yapmaktadırlar.

Katılım Bankaları ile Mevduat Bankaları Arasındaki Farklar, Katılım ve Mevduat Bankası Farkları

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00