Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi Kartı Başvurusu; Kredi kartı, nakit para yerine kullanılan, taksitli veya peşin ödeme imkanı sağlayan, günümüzde hemen hemen her satın alma ve ödeme işleminde tercih edilen bir bankacılık ürünüdür. Özellikle nakit paranın kullanılamadığı dijital ortamlarda da alışveriş yapabilmek, ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmek adına kredi kartı sahibi olmak avantajlıdır.

Kredi Kartı Başvurusu

Dijital bankacılığın gelişmesi, online alışverişlerin yükselişe geçmesi ve nakit para harcamanın daha az tercih edilir hale gelmesiyle birlikte, kredi kartları günümüzde her zamankinden daha popülerdir. Üstelik, ödeme kolaylığı sağlayan bu kartlar uçuşlarda kullanılabilecek mil biriktirme, alışverişlerde harcanabilecek bonus ve puan toplama gibi özellikler sayesinde daha da elverişli hale gelmiştir.

Kredi kartlarının bu kadar yaygın olduğu bir ortamda, bu hizmeti tabii ki mevcut tüm bankalar sunmaktadır. Bankaların koşulları ve sunduğu imkanlar değişmekle birlikte, müşteriler beklentilerine göre kredi kartı tercihlerini gerçekleştirmektedir. Örneğin, çok seyahat eden kişiler Yapı Kredi’nin Adios kredi kartını veya Garanti Bankası’nın Miles & Smiles kredi kartını seçerken, farklı kampanyalardan yararlanmak isteyenler İş Bankası’nın Maximum kredi kartını veya puan biriktirmek isteyenler Yapı Kredi’nin World Card’ını tercih edebilmektedir.

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaçlarınıza ve beklentilerinize göre kredi kartı tercihinizi yaptığınızda, geriye kredi kartı başvurusunu gerçekleştirmek kalır. Günümüzde kredi kartı başvuruları da eskiye göre olur. Çok daha hızlı ve pek çok alternatif kanal üzerinden yapılabilmektedir.

Çoğu banka SMS ile şubede veya online olarak başvuruları değerlendirmektedir. Bu işlemlerden en kolayının internet üzerinden başvuru olduğu söyler. Sadece interneti olan bir bilgisayar veya telefon üzerinden, şubeye gitmeye gerek olmadan başvuru yapabilirsiniz.

İnternet’ten yapılacak kredi kartı başvurularında başvuru sırasında bazı sorular sorulmaktadır. Bir form üzerinde doldurulan bu sorular bankalar arasında değişkenlik gösterse de temelde benzer sorulardır. Bu formlara bankaların kredi kartı başvurusu bölümlerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Size yönlendirilen formun içeriğindeki sorular genellikle isim, soyisim, iletişim bilgileri, T.C kimlik numarası ve gelir bilgilerinizle ilişkilidir. Formu doldurup yollamanız halinde, banka yetkilileri bilgilerinizi inceler. Size olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş yapar.

Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, yaklaşık olarak 10 gün içinde kredi kartınız iletişim bilgilerinde vermiştir. Hatta  olduğunuz adrese ücretsiz olarak ulaştırır. Bu şekilde kredi kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlk alışverişiniz ya şifresiz bir şekilde gerçekleşecek ya da kartın ulaştığı zarftaki şifreyi kullanmanız gerekecektir. Şifre ile ilgili konularla da kredi kartını almış olduğunuz bankayla mobil veya internet bankacılığı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bankalar Hangi Kriterlere Göre Başvuruları Değerlendirmektedir?

Günümüzde kredi kartı olmak gerçekten kolay hale gelse de bankalar için önem taşır. Böylece bazı kriterler kredi kartı başvurularında etkendir. Bu kriterlerin en başında da form doldururken belirttiğiniz gelir bilginiz gelir. Bankalar için aylık bir geliriniz olması önem taşır. Çünkü bu gelire göre harcamalarınızı ödeyeceğiniz konusunda garanti vermiş olursunuz. Gelirini kanıtlayamayanlar ve çalışmayanlar için kredi kartı başvuru süreci genellikle olumsuz sonuçlanmaktadır.

Başvuru sürecinde başka bir kriter ise kredi notunuzdur. Daha önce kredi almış ve ödememişseniz ya da kredi kartı olur. Minimum ödeme planına bağlı kalmamışsanız, kredi notunuz düşecektir. Daha önce ödeme ile ilgili problemler yaşamış olmanızdadır. Düşük bir kredi notuna sahip olmanız, bankalar için olumsuz bir tablodur. Bu da kredi kartı alırken büyük bir dezavantajdır.

Özetle, eğer kredi kartı almak istiyorsanız, bankaları ve koşulları iyice araştırmalıdır. Bu doğrultuda kendinize en uygun tercihi yapmalısınız. Başvuru kriterlerine uymanız halinde on gün içinde kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

internet bankacılığı

Önerilen Yazılar

3 Yorumlar

Fati̇h Ağustos 21, 2023 - 12:16 pm

Başvuruların değerlendirilmesinde başvuranın geliri ne kadar önemli? Yazıda bu konu hakkında detaylı bilgi bulamadım.

Cevap Yazın
Mustafa Haziran 9, 2018 - 7:00 pm

Kredi Kartları Yönetmeliğindeki değişiklikle birlikte bir gerçek kişinin tüm bankalardan alacağı kredi kartları limiti toplam aylık ortalama net gelirinin, İlk yıl için 2 KATINI, sonraki yıllar ise 4 KATINI aşamamaktadır. (Söz konusu sınırlama business kartlar için geçerli değildir.)

Cevap Yazın
İskender Haziran 9, 2018 - 6:59 pm

Bankaca tanımlanmış kredi limitleri çerçevesinde alışveriş yaparak, ödemelerini belirlenen ekstre dönemi sonunda peşinen yapmalarını sağlayan bir ödeme ve kredi aracıdır. Kullanılmasını tavsiye etmiyorum.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00