Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Takasbank Nedir? Ne İş Yapar? Ne Kurumudur?

takasbank nedir birfinansci 1

Takasbank, sermaye piyasaları ve para piyasaları arasında oldukça önemli bir aracı görevi görüyor. Takas ve saklama görevi dışında kredi, çek, senet, fon yönetimi ile bir banka ile aynı şekilde çalışmaktadır.

Mevduat ve özel cari hesap kabul etmeyen tek bankadır. Başka bir deyişle sermaye piyasasının merkez bankası olarak adlandırabiliriz.

Araştırılan bilgilere göre dünyada başka hiçbir yerde Takasbank gibi bir kurum yok. Kurduğu elektronik sistem ile Türkiye’de hem sermaye piyasalarıdır. Hem de takas, saklama görevi ile olan biteni kayıt altına alıyor.

Takasbank Genel Bilgileri;

Borsada gerçek olan işlemlere ilişkin menkul kıymetlerin takası ve saklama yetkisi, 01.01.1992 tarihinden başlayarak Borsa İstanbul ve üyelerinin ortaklığı ile oluşan Borsa İstanbul A.Ş.’ye vermiş ve şirket bu tarihte faaliyete geçmiştir. 01.01.1996 tarihinden itibaren şirket, “Takasbank-İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.” adıyla bir sektör bankasına dönüşmüştür.

  • Sermaye Piyasası Kurulu tarafından Türkiye’nin Merkezî Saklama Kuruluşu ve Ulusal Numaralandırma Kuruluşu olarak görevlendirilmiştir.
  • Borsa İstanbul’da, alım/satım işlemlerinin menkul kıymet ve nakit takasının gerçekleştirilmesinden sorumlu merkezî takas kurumudur.

TCMB Bankalararası Takas Odaları Merkezi (BTOM) aracılığı ile yapılmakta olunan Çek Takas faaliyetleri “02 Temmuz 2018” tarihinden itibaren TAKASBANK İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. ne devredilmiştir.

Takasbank

Takasbank tarafından günlük işlem saatlerinde değişiklik yapılmış olması ve bu zaman diliminin herhangi bir esnekliğe tabi olmaması sebebiyle, ay sonu gibi yoğun iş günleri de dâhil olmak üzere, “Takas Çek Ödeme” işlemi gören Banka çekleri için en son işlem yapabilme saati 17:00 olarak revize edilmiştir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ödenen katkı payları Takasbank’ta saklanmaktadır. Bu katkı payları ise ilgili kanun nezninde devlet tarafından güvence altındadır. Şirket iflas etsede maduriyet söz konusu olmamaktadır.

Yatırım Fonlarının malvarlığı, kurucu ve yöneticisinin malvarlığından ayrı olarak geçer. BİST’in resmi Takas ve Saklama Bankası olan Takasbank güvencesi altında saklanmaktadır.

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Cihan Haziran 10, 2018 - 3:43 pm

Takas odaları aracılığıyla ibraz edilen çekin, hesapta yeterli karşılığının olmadığının belirlenmesi hâlinde muhatap banka tarafından, hesapta bulunan kısmî karşılık tutarı, çeki ibraz eden hamilin hesabına tutarı hemen ödemeli.

Cevap Yazın
Halil Haziran 10, 2018 - 3:41 pm

Çeklerde ; yönetmelikte belirtilen esaslar çerçevesinde çeklerin fizikî olarak ibraz edilmeksizin sadece çek bilgileri üzerinden bankalararası takas odaları aracılığı ile elektronik ortamda muhatap bankaya gönderilerek işlem görmesi, 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun 710 uncu maddesine göre takas odasına ibraz hükmündedir.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00