Trend

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon’da Gezilecek Yerler; Karadeniz bölgesinin doğal güzellikleri, yeşilin her tonunun görülebileceği yaylaları ve yağmurlu iklim yapısıyla en kalkınmış şehir olan Trabzon’da gezilmesi gereken yerleri yazımızda bulacaksınız. Trabzon, temiz havası, geniş yaylaları, tarihi camileri, manastırı ve kalesi sayesinde yerli ve yabancı bol miktarda turist ağırlamaktadır. Karadeniz bölgesine has birbirinden lezzetli yemeklerde mutlaka denenmesi gerekenler arasında.

Trabzon’da görülecek yerlerin tanıtımı için yazıyı derledik.

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon’da Gezilecek Yerler, Bir Finansçı

Tarihi Dokunun Eşsiz Örnekleri

Trabzon Kalesi: Trabzon kalesi Araklı ilçesine bağlı Kalecik Mahallesinde bulunmaktadır. Kale Fatih Sultan Mehmet’in kenti fethinden sonra şehri savunmak maksadıyla yapılmıştır. Kale Bizans döneminde inşa edilen kalenin temelleri esas alınarak inşa edilmiştir. Kale deniz seviyesinden şehrin en yüksek noktasına kadar savunma sağlayabilmesi için aşağı, orta ve yukarı hisar olarak bölümlenmiştir. İçerisinde çeşitli dönemlere ait dini ve yönetime ait yapılar günümüze kadar korunarak gelmiştir.

Sümela Manastırı Görsel Şölen Sunuyor

Tarihi önemi ve eşsiz güzellikteki doğada yer alması nedeniyle mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Tarihi milattan sonra 4. yüzyıla dayanmaktadır. Dini bir yapı olan manastır Maçka ilçesindeki Altındere Vadisi sınırları içerisinde bulunuyor. Türkmen akınlarına karşı 14. yüzyılda askeri amaçla kullanılmış olan manastır hayran bırakacak görsel şölen sunuyor. Kilise bölümünde yer alan freskler günümüze kadar muhafaza edilmiştir. Maşatlık mevkiinde bir benzeri de bulunmaktadır.

Trabzon’da Gezilecek Yerler, Bir Finansçı
Sümela Manastırı-Trabzon’da Gezilecek Yerler

Altındere Milli Parkı

Park Sümela manastırına da ev sahipliği yapmaktadır. Park, doğa yürüyüşü, spor amaçlı balıkçılık, dağcılık gibi pek çok aktivite yapılmasına imkân veriyor.

Ayasofya Müzesi

1964 Yılında müze haline getirilen eser 13.yüzyıl ortalarında inşa edilmiştir. Trabzon imparatoru 1.Manuel tarafından yaptırılmıştır. Trabzon’un 1461 yılında fethinden sonra 1584 yılına kadar işlevini manastır kilise olarak sürdürmüş, bu tarihten itibaren Kürt Ali Bey tarafından cami olarak düzenlenmiştir. İçerisinde görkemli eserler barındıran yapı, Bizans mimarisinin önemli özelliklerini barındırıyor.

Yaylalar

Doğal güzellikler açısından fazlasıyla nasibini alan şehir yaylalarla insanları büyülüyor. Maçka ve Tonya ilçelerinde yoğunlaşan yaylalarda doğal yaşamın en seçkin örneklerini görmek ve bu alandaki hobileri gerçekleştirmek mümkündür. Pek çok yayla arasında öne çıkanlar Uzun Göl, Sultan Murat, Çatma Obası, Kadırga ve Düzköy’dür. Yaylalarda konaklama imkânı bulunmakta ve yöreye özgü ürünlerin alınması mümkün olmaktadır.

Trabzon’da Gezilecek Yerler, Bir Finansçı

Trabzon’da Gezilecek Yerler Arasında Tabii ki Uzun Göl

Haldizen Deresi’nin üzerinde bulunan Uzun göl, bu derenin önünün doğal bir şekilde tıkanmasıyla oluşmuştur. Özel koruma altında olan yerleşim yeri olduğundan doğal güzelliği ve sık ormanlarıyla eşsiz görünüm sunuyor. Bölgedeki lokantalarda derede yetiştirilen alabalıklar sunulmaktadır.

Vazelon Manastırı

Manastır milattan sonra 270-317 yıllarında kurulmuştur. Bulunduğu yer Maçka ilçesine bağlı Kiremitli Köyü’nde bulunmaktadır. Manastır 1922 yılında mübadele esnasında terk edilmiştir. İçerisindeki freskler korunmuştur.

Boztepe’den şehir izlenebiliyor.

Trabzon’unun tamamını izleyebilmek ve birbirinden güzel fotoğraf çekebilmek mümkündür. Şehirden ulaşımı çok kolaydır.

Trabzon Gezi Rehberinde Bir Köşk… Atatürk Köşkü Müzesi

1890 Yılında yazlık olarak inşa edilen yapı 1923 yılında devletin mülkiyeti geçmiştir. Ulu Önder Atatürk’ün şehre ziyaretinde konaklamış, 1943 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Peristera (Kuştul) Manastırı,

Maçka ilçesinde bulunan manastır, 752 yılında inşa edilmesinden sonra 1203 yılında terk edilmiş, 1393 yılında tekrar kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde çok az bir kısmı ayakta kalmasına karşın tarihi kalıntılar görülmeye değerdir.

Çal Mağarası Trabzon’da Gezilecek Yerler Arasında İlk Sıralarda

Düzköy ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. 2003 Yılında ziyarete açılan mağara yer altı nehrini barındırmaktadır. Dünyanın en uzun ikinci mağarasıdır. Çevresinde çok miktarda restoran bulunmaktadır.

Trabzon’da Gezilecek Yerler, Bir Finansçı

Trabzon Müzesi

İçerisinde Trabzon ilinin zengin tarihsel ve arkeolojik eserlerini barındırmaktadır.

Daha detaylı incelenmesi için diğer Trabzon’da görülmesi gereken yerler konumuzu inceleyebilirsiniz.

Trabzon’da Gezilecek Yerler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Lapazan Yaylası favorim. Rakım 2.200 metredir. Trabzon’un Maçka ilçesine bağlıdır. Ulaşımı Gürgenağaç Köyü istikametinden sağlayabilirsiniz. Oldukça doğal bir ortamla karşılaşacaksınız, konaklamak isterseniz yanınızda çadır bulundurmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu