Trend

Ford Markasının Doğuşu Ve Tarihi Gelişimi

Dünyanın en eski ve ileri gelen markalarından birisi olan FORD Markası,  1903 yılında Henry Ford Tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu.

Henry Ford

Henry F., çok küçük yaşlardan itibaren çiftlik işlerinde vakit geçirirken çiftlik işlerini kolaylaştıracak makinelerin hayalini kurmaktaydı. Henüz 12 yaşında iken annesini kaybeden Ford’un, okulunu aksatmaya başlamış ve tüm düşündüğü makineler olmuştu. 15 yaşında iken kendi kurduğu atölyesinde ilk buharlı makinesini icat etmiş; 17 yaşında ise bir buharlı makine yapım atölyesinde işe girmişti. Daha sonra artan geçim sıkıntısı ile beraber akşamları ikinci bir iş bulmuş ve bir kuyumcuda çalışmıştı.

1882 yılına gelindiğinde Henry F., bir buharlı makine firmasında işe girmiş ve burada da devamlı olarak kendini geliştirmişti. Öyle ki artık çiftlik işlerini kolaylaştıracak bir makine yapmayı kafasına koymuştu. Bu süreç içerisinde bir çiftçi kızı olan Clara J. Bryant ile evlendi ve baba oldu.

Hiç durmadan kendini geliştirmeye devam eden Henry F., Edison Illuminating Company firmasında 1891 yılında mühendis olarak işe başladı. Burada Da kısa sure içerisinde kendisini kanıtlayan Ford, 1893 yılında Baş Mühendisliğe terfi etti.

1893 yılında ilk tek silindirli benzinli motoru evinin mutfağında üreten marka, 3 yıl sonra ise ilk otomobilini üretti. Fakat ilk kurduğu şirket, kuruluştan 1,5 yıl sonra iflas etti. Bu kötü gelişmenin ardından yılmadan çalışmaya devam eden Henry F. 1903 yılında Yüzde 25,5 hisse sahibi olarak Ford Motor Company isimli şirketi kurdu. Bu defa turnayı gözünden vurmayı başaran Henry F., Markası ile 1904 yılında dış ülkelere otomobil ihracatı yapmaya başladı.

Ford Markası Kaç Yılında Kuruldu?

Marka, Henry F. Tarafından 1903 Yılında ABD’de kuruldu.

Aston Martin, Lincoln ve Mercury Ford’un bünyesine ait otomobil markalarıdır. Daha öncesinde bünyesinde bulundurduğu Jaguar ve Land Rover’i 2008 yılında Nint firması olan TATA’ya satmış; 2009 yılında ise bünyesi dahilinde bulunan Volvo’yu Çin şirketi olan Geely’e satmıştır.

Günümüzde Ford

Dünyanın en köklü firmalarından birisi olan Marka, Amerikan Malıdır ve günümüzde 6 kıta 200 ülkede araç pazarlamaktadır. Amerika malı Ford’un dünya genelinde yaklaşık 250.000 civarında çalışanı ve yine dünya genelinde 110 halde olan fabrikası bulunmaktadır.

Marka Kurucusu Henry Ford 83 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Kendisi öldükten sonra şirket yönetimini torunu olan Henry Ford-II devralmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu