Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Dünyanın En Pahalı 7 Para Birimi

Dünyanın en pahalı para birimleri

Dünyanın En Pahalı Para Birimi: Merhaba, bu yazımızda, dünyanın en değerli para birimlerini inceleyecek, yatırımlarınızı akıllıca yapabilmeniz için size bilgi sağlayacağız. İşte dünyanın en pahalı para birimi.

Dünyanın En Pahalı Para Birimi İçin 3 Önemli Faktör

Fransızca devise kelimesinden dilimize girmiş olan dövizin ekonomi literatüründe anlamı, ülkeler arası ödemelerde kullanılabilecek para, çek, poliçe gibi her türlü ödeme aracıdır. Biz, günlük kullanımda diğer yabancı paraları döviz olarak tanımlıyoruz. Dünyada 200’den fazla para birimi mevcuttur. Ancak sadece 40’ı ticarette en çok kullanılan ve değişim takası gerçekleştirilen para birimi olarak ön plana çıkıyor.

Bir para biriminin değerini, 3 ana ölçüt belirler:

  • Para biriminin dünyadaki işlem hacmi
  • Para biriminin diğer para birimlerine olan rasyosu
  • Rezerv para birimi olma özelliği

Aşağıda, bu değişkenleri bünyesinde yüksek ve dengeli şekilde barındıran dünyanın en pahalı para birimlerini inceleyeceğiz.

Dünyanın En Pahalı 7. Para Birimi EURO 1.17$*

Euro, Amerikan dolarıyla rekabet için tedavüle girmiştir. 25 Avrupa ülkesi Euro kullanmaktadır. 2011 yılında yaşanan Avrupa krizi ile darbe almasına rağmen, dünyanın 7. En güçlü para birimidir.

CAYMAN ADALARI DOLARI 1.21$

Belki ilk defa duyduğunuz bu adaların para birimi, dünyanın 6. en pahalı para birimidir. Cayman Adaları’nda, birçok bankanın ve sigorta şirketleri merkezi bulunmaktadır. Adalarda resmi para birimi olarak Amerikan dolarını da kullanılmaktadır.

İNGİLİZ POUNDU 1.34$

Dünyanın tedavülde olan en eski para birimi. Onlarca krize dayanmış, 1975’de yüksek oranda tüketim nedeniyle ortaya çıkan bütçe açığıyla, değeri %27 düşmüştür. Yine de pound, en pahalı para birimleri sıralamamızda 5. sırada gücünü korumaktadır.

ÜRDÜN DİNARI 1.41$

1927 yılına kadar Filistin poundu kullanan Ürdün, 1946 yılında kendi resmi para birimi olan Ürdün Dinar’ını kullanmaya başlamıştır. Suyu ve ham petrolüyle güçlenen Ürdün Dinarı, listemizde 4.sırada.

UMMAN RİYALİ 2.6$

Umman Arap Yarımadası’nın güneydoğu ucundaki stratejik konumuyla, 1986 yılından beri, Amerikan Doları karşısında güçlü durmaktadır. Arap paralarının içinde güçlü bir para birimi olan Umman Riyali, dünyanın en pahalı para birimleri arasında 3. Sıradadır.

BAHREYN DİNARI 2.65$

Bahreyn, Asya’da küçük bir ada ülkesi. Petrol ve inci üretimiyle tanınan bu ülke, 2006’da Arap dünyasının en hızlı büyüyen ekonomisi oldu. Bankacılık sektörünü arkasını alan Bahreyn, 2008’de dünyanın en hızlı büyüyen finans merkezi unvanını aldı. Petrol ateşiyle ilerlese de, ticari değerleriyle diğer Arap para birimlerinden ayrışmaya başlıyor.

Dünyanın En Pahalı Para Birimi: KUVEYT DİNARI 3.3$

Dünyanın en pahalı para birimi neden Kuveyt Dinarı? Sorunun cevabı basit efendim: Petrole sahip olmak, petrol ticaretini yaptığı para birimi ve talep.

Dünyanın En Pahalı Para Birimi

Kuveyt, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biridir. Dünya rezervinin yaklaşık %10’nu bu ülkededir. Bir kere enerji sahip olan bir ülkenin para birimi, diğer para birimleri arasındaki yarışa büyük avantajla başlıyor. Düzenli olarak petrol satan Kuveyt, ayrıca bu petrolü Kuveyt Dinarı alarak satar. Yani dolar, Euro veya poundla Kuveyt petrolü alamazsınız. Paranızı önce Kuveyt Dinar’ına çevireceksiniz ardından petrol alacaksınız. Böylece kur farkından da kazanıyorlar ve para ülkede kalıyor. Hâliyle Kuveyt Dinar’ının değer artışı gerçekleşiyor. Değerli olması, ona talebi güçlendirip böylece fiyatını daha da artırmıştır oluyor. Nereden baksanız değer, nereden baksanız kâr.

Geleceğin para birimleri ile ilgili bilgi sahibi olmak için, buraya tıklayın.

*Kurlar 21.05.2018 tarihinde https://www.xe.com/currencytables sitesinden alınmıştır.

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

kağıthane evden eve nakliyat Mart 30, 2019 - 1:37 pm

keşke bizim de paramız bunlar kadar değerlense o zaman ekonomimiz düzelir..

Cevap Yazın
Demir Üzer Mayıs 26, 2018 - 1:35 pm

Yıllardır değişmiyor bu sıralama takip ediyorum.Ne petrol varmış adamlarda

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00