Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Senetle Araba Satan Galeriler

Araba almak istendiğinde bankaların öne sürdüğü koşulları yerine getiremeyen kişilerin sıklıkla başvurduğu yöntemler arasında senetle araba satan galeriler gelmektedir. Bazı kişiler ise bankalarla uğraşmadan bu yöntemi tercih etmektedir.

Senetle Araba Satan Galeriler ile Araba Sahibi Olma

Bankalar kredi notu yetersiz kişilere kredi vermekten kaçınmaktadır. Bu sebeple senetle araba alma yolu seçildiğinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Senetle araba almaya karar verdiğinizde bu konuda güven duyacağınız, bildiğiniz bir satıcıdan yapmanız tavsiye edilir. Piyasada bulunan bazı senetle araç satanların kötü niyetli olmalarından kaynaklanan nedenlerden dolayı bu yöntemi tercih eden kişiler olumsuz durumlarla karşılaşmaktadır. Tanınmayan, güvenilmesi için herhangi bir kritere sahip olmayan, yeni işe başlamış veya geçmişte sıkıntılara neden olmuş satıcılara tercih edilmemelidir.

Senet Düzenleyerek Araba Nasıl Alınır?

Bu hizmeti veren galeriler araştırılmalıdır. Yeterli güveni sağladığına kanaat getirilen galeriye giderek araba seçilmelidir. Belirli bir miktar ödeme yapmak isterseniz bunu satıcı ile konuşarak karara bağlamalısınız. Bu durumda arabanın tamamının da senetle alınabilmesi mümkündür. Genelde satıcının finansal durumu yeterli ise satıcı kendi mal varlığından aracın bedelini karşılayacaktır. Fakat bazı durumlarda satıcının mali durumu yeterli olmaz ise sizin yerine kendi adına kredi çekecektir.

Satıcı ister bankadan çeksin, isterse kendi finansmanından karşılasın bu durumda size uygulayacağı vade farkı farklı olacaktır. Bankadan kredi çekmesi durumunda size uyguladığı vade farkı çok daha yüksek olabilecektir. Satıcı araç bedelini, uygulayacağı vadeyi tek bir senede yazarak senet yapabileceği gibi belirli vadelerle birkaç senette yapabilmektedir.

Aracı üzerinize almak için notere gittiğinizde aracın rehin ücreti ve noter masrafını ödeyerek araç alınabilecektir.

Senetle araba satın almak isteyorsanız, senet nasıl düzenlenir, nasıl doldurulur konumuzu incelemek faydanıza olacaktır.

Senetle Araba Alırken Karşılaşılacak Olumsuz Durumlar

Almayı istediğiniz aracı mutlaka tam olarak kontrolden geçirtin. Olumsuz durumlarla karşılaşmamak için bu işlemleri güvendiğiniz bir kişi ile beraber yapmanız yerinde olacaktır.

Aracın gerçek değeri ile satıcının belirttiği değer arasındaki fark fazla olabilecektir. Ayrıca bankaların uygulayacağı faizden çok yüksek vade farkları uygulanabilmektedir. Aracın bedeli için tek senet düzenlenmemesini isteyin. Tek senet düzenlendiğinde son taksit ödenemese bile senet takip konusu yapılabilmektedir. Ödenen diğer ücretlerin ödenmediği iddia edilebilecektir. Tek senet yerine belirli vadelerle ödenecek senet düzenlenmesi diğer ödemeleri garanti altına alacaktır.

Senetle Araba Satan Galeriler

Araç satıcı tarafından ipotek konulduğundan herhangi bir olumsuz durumunda satılamayacaktır. Bu durumda ödemeler aksar ise tek senet yapılması durumunda hem daha önceki ödemelerden, hem de takip masraflarından sorumlu tutulursunuz. Aracın mülkiyeti de takip sonucu sizden alınır.

Bütçenizi araç sahibi olmadan önce iyi düzenlemeniz gerekir. Çünkü aracı hiç hareket ettirmeseniz dahi sigorta, vergi masrafları bulunmaktadır.

Senetle Araba Satan Galeriler

Senetle araba satan galeri her ilde bulunabilmektedir. Galeriler sizin arabanın değerini ödeyebileceğinizi düşünür ise araba satışı yapacaktır. Bazı kötü niyetli galeri sahipleri senetle araba satma işini kişilerin elinden para alma yöntemi olarak görmektedir. Her ilde bulunabilen senetle araba satan galerilerden araba almadan önce araçtan, satıcıdan ve uygulanacak satış yönteminden emin olmak gerekmektedir.

Araçlar başlı başına masraf çıkaran mallardır. Araba almak peşin para olmadan ve senetle yapmak üzerinde uzunca düşünülmesi gereken bir husustur. Alacağınız araç piyasa fiyatının üzerinde olmaması, senetle araba satan galeriler ile tek senet düzenlenmemesi hususlarına dikkat etmek gerekir.

Önerilen Yazılar

3 Yorumlar

Ceyda Ağustos 8, 2023 - 12:32 pm

Merhaba, makalenizi okumaktan keyif aldım. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bu konuda ne tür kaynaklar önerebilirsiniz? Teşekkürler!

Cevap Yazın
Yunus Kasım 28, 2018 - 10:00 pm

Tavsiye edebileciğiniz, üzerine fazla fark koymayan bir galeri var mı? Senet sayısı arttıkça araba fiyatının iki katına çıkartıyorlar.

Cevap Yazın
Aysu Mayıs 25, 2018 - 12:26 pm

İzmir’de nereler var, bilen var mı?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00