Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu Bankalar birliği tarafından tutulmakta ve krediye ulaşmakta etkili olmaktadır. Kredi Notu Nasıl Yükseltilir sorusuna cevap olarak, Kredi notunu; Kredi borçlarını zamanında ödenmesini ve kredi kartı borcunun geciktirilmeden tamamını ödenmesi var. Mevcut hesaplarınızdaki tutar ve borç durumunuzun gelirinizle dengeli olması, yeni kredi açılışının olmaması, kredi kullanım yoğunluğunun fazlalığı, üzerinize kayıtlı taşınır ve taşınmazların değerlerinin yüksekliği, gelir durumunuz yüksekliği gibi diğer bilgiler yükseltmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzun düşük olması halinde kredi çekme konusunda zorluk yaşanmaktadır. Bu konuda yapılacak ilk faaliyet kredi notunu yükseltmek olacaktır. Kredi notunu yükseltecek bazı tavsiyeler yazının devamında bulunabilecektir. Geciktirilen ödemeler notunuzu düşüreceğinden bu ödemelerin düzenleyin.Kredi ödemelerini bütçenize göre yapılandırın.

Bütçeniz aylık ödemeler için yeterli gelmiyor ve ödemeniz gecikiyor ise mevcut kredinizin vadesini uzatarak düzenleyebilirsiniz. Kredinin vadesini uzattığınızda faiz nedeniyle toplam borcunuz artacak ama aylık ödeme miktarı düşecektir. Aylık ödemenizi zamanında yapacağınız için kredi notunuz bir miktar artacaktır.

Aynı bankaya veya farklı bankalara birden fazla kredi borcunuz var ise, gelir gider dengeniz bozulacağından ödemelerde sıkıntı yaşanabilir. Bu durumda kredilerinizi tek bir kredi çekerek kapatıp uzun vadeli kredi ile bu sorunun üstesinden gelinebilmektedir. Bu durumda bankalardan kredi alınamaya bilmektedir.

Taşınmaz sahibi iseniz ipotek sayesinde kredi limitiniz yükselecektir. Alınacak kredi ile tüm borçlarınız tek kredi altında toplayabilirsiniz. Ödemelerinizi bir gün dahi olsa geciktirmemelisiniz! Kredi notunu ciddi anlamda düşüren sebeplerden biriside kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı ödemeleriniz bir gün dahi gecikmesidir. Kredi ödeme tarihleri ile gelirler arasında emniyet sağlayacak gün bırakılmalıdır. Bu sayede gelirinizde gecikme olsa dahi bu sayede ödemeniz gecikmeyecektir. Bu süre uygun değilse bankalar ile görüşülerek ödeme tarihleri düzenlenmelidir.

KKB Nedir? Kredi Puanı Neyi İfade Eder?

Kredi ve kredi karını düzenli ödeme alışkanlığınız kredi notunun %35’ini oluşturmaktadır. Mevcut borç durumunuz kredi notunun %35’ini, yeni kredi kullanmanız , kredi kullanma yoğunluğunuz , diğer faktörler % 9 kredi notunu etkilemektedir. Bankalar borçların ödenememesi nedeniyle takibe düşen borçlar geç tahsil edilme risk olmasından dolayı borcun takibe düşmesini tercih etmemektedir. Bu sebeple ödenemeyecek krediler için yapılandırma yapılmasını tercih edeceklerdir. Bütün çareler denenmesine karşın kredi, kredi kartı gibi borçlarınızı ödeyememeniz halinde takibe düşen borçlarınızı ödemelisiniz.

Borçlar ödendikten sonra bankalarla çalışmamanız halinde notunuz yükselmeyecektir. Bu sebeple bankalarla düzenli olarak çalışmalısınız.Kredi kartı başvurusunda bulunun.

Kredi kartını kullanarak kredi notu yükseltilebilir. Başvuru yaptığınızda kabul edilmeyebilecektir. Bazı bankalar hesapta bir miktar para tutulması ile kredi kartı verebilmektedir. Değişik bankalara başvurarak kredi kartı edinin bu kredi kartının borcunun tamamını öderseniz notunuz yükselecektir.

Otomatik ödeme talimatı vermek kredi notuna çok fazla etki etmeyecektir. Fakat banka tarafından olacak değerlendirmelerde artı puan olacaktır. Bu sayede bazı kolaylıklara ulaşmak kolaylaşacaktır. Kredi Notu 45 günde bir güncellenmektedir.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00