Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kara Listedeyken Kredi Alabilir Miyim?

Kara Listedeyken Kredi

Kara Listedeyken Kredi: Kara liste uygulaması kredi kullanımına başvurulduğunda yeniden kredi kullanmaya engel teşkil etmektedir. Genelde kara listede bilgileri bulunan kişiler kredi kullanmak için hangi bankaya başvurursa başvursun bu olumsuz sicil karşısına çıkmaktadır.

Kara Listedeyken Kredi Alabilir Miyim?

Hastane masrafı, okul masrafı, araç ve konut alımı vb. gibi acil nakit ihtiyaçlarında banka kredisi, kredi kartlarından nakit avans veya kredili mevduat hesaplarını kullanarak bu ihtiyacı gidermeye gerek duyuyoruz. Bankalar tarafından verilen kredilerin yaşanan aksiliklerden kaynaklanan durumlardan dolayı geri ödemeyi geciktirebiliyoruz. Geri ödeme süresi geciktiğinde bankalarda bulunan kredi notumuz düşmesi ile beraber bankalar tarafından başlatılan takip sürecine maruz kalıyoruz. Yasal takiple beraber bankalarca ortak bilgi bankası olarak kullanılan kredi kayıt büroları tarafından tutulan kara listeye girilmektedir.

Kara Listedeyken Kredi

Kara liste uygulaması kredi kullanımına başvurulduğunda yeniden kredi kullanmaya engel teşkil etmektedir. Kara listede bilgileri bulunan kişiler kredi kullanmak için hangi bankaya başvurursa başvursun bu olumsuz sicil karşısına çıkmaktadır.

Kötü sicil ise kullanılan kredi, kredi kartı ödemesi gecikmeli ödenmesi gerçekleşmesi durumunda kredi sicil notu kötüleşmektedir. Kredi sicil notunun kötüleşmesinin diğer nedeni üzerinde çok miktarda kredi borcu olması veya gelir yetersizliği olmaktadır. Kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı açılması esnasında sorunlar çıkabilmektedir.

Kara Listeye Giren Bir Kişi Kredi Kullanabilir mi?

Bankalardan herhangi bir borcun ödenmeyerek yasal takip sonucu kara listeye girilmesi durumunda bankalar kredi talebinde bulunan kişinin tekrar ödeme güçlüğü yaşayabileceğini değerlendirmektedir. Dolayısıyla bankalar kredi kullanma talebini karşılamayacaktır. Bu durumda yapılması gereken kara listeye girmeye sebep olan borcu ödemektir. Bu borç ödenmiş ise banka kendi değerlendirme yaparak kredi kullandırabilecektir. Banka değerlendirme yaparken müşterinin kredi geri ödemesi içindir. Hatta gelir durumunun yeterli olup olmadığını değerlendirecek bazı teminatlar arayabilecektir.

Bankaya kredi için başvuru esnasında gelir durumundaki artış, sahip olunan taşınır taşınmaz olur. Bu bilgileri bankaya bildirilmeli, borcun ödenebileceği yönündeki iyi niyet gösterilmelidir. Bankanın değerlendirmesi sonucu bazı bankalar ipotek karşılığı borç kullandırabilmektedir. Bu durumda kredi tutarını karşılayabilecek ipotek edilebilecek taşınır veya taşınmaz mal bulunması gerekecektir. Bazı bankalar ise kefil veya kefiller isteyerek kredi kullandırabilmektedir. Kredi veren bankalar ile bu konu görüşülerek istenecek teminatlar konusu görüşülmektedir.

Kara Listeden Çıkmak Mümkün müdür?

Borcun tamamını ödenmesi durumda kara listeden çıkmak mümkün olacaktır. Bankalar borçların hızlı tahsil edilebilmesi maksadıyla takip yapılması içindir. Hatta  ilk önce avukatlar aracılığıyla borcu tahsil etmek istemektedir. Bu sebeple borç icra dairesi devreye girmemektedir. Avukat tarafından borcun tahsil edilme güçlüğü ile ilgili zorluk olduğu düşünür. İcra dairesinden yasal takip yapılmakta bu konuda ödeme bildirimleri yapılmaktadır. Bu esnada borç avukata öder. Bunun icra dairesine, icra dairesine öder ise avukata bildirim yapması sağlamalıdır.

Bu aşamada borç icra dairesi veya avukata ödemez ise icra takibi başlayacaktır. Bu aşamada da avukat veya icra dairesine borcu ödemek mümkündür. Her iki durumda da ispat sağlamak maksadıyla borcun bittiğine yönelik yazı almalıdır. Bu bilgi icra dairesi veya avukat tarafından bankaya gönderilecektir. Bu yazı bankaya ulaştıktan 5 yıl sonra kara listeden çıkmak mümkün olabilecektir.

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

durmuş çay Ocak 2, 2019 - 4:36 pm

Merhaba nasıl oluyor bu kredi işi açıklayabilir misiniz?

Cevap Yazın
Defne Öz Aralık 9, 2018 - 5:54 pm

Yeni kurulan şirketimiz %5,34 faiz oranı ile maximum 10.000 tl ye kadar kredi vermektedir. İhtiyacı olanlar sizleri bekliyoruz…
Lütfen bizlere ulaşın.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00