Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Çeyrek Altın Ne Kadar?

ceyrek altin ne kadar 1

2018’in son çeyreğini girdiğimiz bu dönemde çeyrek altının değeri hangi durumdadır? Günümüzde çeyrek altın ne kadar?

Çeyrek altın günümüzde oldukça fazla kullanıma sahiptir. Yatırım yapma amaçlı olsun, düğün gibi organizasyonlarda hediye etmek amaçlı olsun, takı olarak kullanma amaçlı olsun, her zaman satın alındığı için bir sirkülasyon içerisindedir. Aynı zamanda piyasada en kolay şekilde ulaşılabilen ve maddi anlamda da birçok bütçeye uyan bir altın türüdür. İnsanların çeyrek altını tercih etmesinin nedenleri arasında kolay ulaşılabilmesinin yanı sıra en önemli olanı, satılacağı zaman ilk alındığı fiyattan daha yüksek bir miktara geri satılabilmesidir. Peki, 2018’in son çeyreğini girdiğimiz bu dönemde çeyrek altının değeri hangi durumdadır? Günümüzde çeyrek altın ne kadar?

Çeyrek Altının Son Yıllardaki Durumu

2013 yılından itibaren bakıldığı zaman son beş yıl içerisinde çeyrek altının değeri çok düzenli olmasa da belirgin bir şekilde artış göstermiştir. Genel olarak artış grafiği incelendiği zaman kış aylarında çeyrek altın fiyatlarının yaz mevsimine oranla düşüşe geçtiği söylenilebilir. Bu yatırım yapacak kişiler için göz önünde bulundurulması gereken bir gerçektir. 2014 yılının ocak ayında 140 TL civarında seyir eden çeyrek altın fiyatları yavaş yavaş artışa geçmiştir. Yılın ortalarına doğru 147 TL’yi görmüştür.

2016 yılının yaz mevsiminde 200 TL’ye ulaşmış ve yavaşça yükselerek 200 TL’nin altına bir daha inmediği gözlenmiştir. Yılın son günü olan 31 Aralık 2016 tarihinde 213 TL civarında bir değere sahip olduğu da bilinmektedir. 2017 yılına bakıldığında, ilk aylarda ortalama olarak 240 TL’ye kadar yükselen çeyrek altın yılın ortalarında, yaz mevsiminde 230 TL’ye kadar düşmüştür. Fakat buna rağmen, yılın son günlerinde 260 TL’ye yaklaşan bir değer ile karşı karşıya kalınmıştır.

Çeyrek Altının Şu anda Değeri Nedir?

Çeyrek altın, 3 ay önce, ağustos ayının başlarında yaklaşık 315 TL değerine ulaşmış ve yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle çok hızlı bir artış göstererek ayın son günlerinde 420 TL civarına yaklaşmıştır. Ekonomik manada atılmış olan önemli adımların etkisinde eylül ayında hızlı bir düşüş trendine giren çeyrek altın, ekim ayında 357 TL’ye kadar gerilemiştir.

Ekimin son günleri itibariyle de çeyrek altınının ortalama alış fiyatı 360 TL, satış fiyatı ise 369 TL civarında seyretmektedir. Yani, tam olarak bir yıl öncesinde bir çeyrek altın alan insan bunu sattığında 120 TL kar etmiş olur. Bu açıdan bakıldığında, çeyrek altının döviz cinslerinden daha karlı olduğu görülmektedir.

Çeyrek altının geleceği hakkında yorum yapma konusunda uzmanlar zorlansa da hükümetin attığı ve arkasında durduğu son adımlarla birlikte kısa vadede bir miktar daha düşeceği gözlemlenmektedir. Fakat bu tahminin, uzmanların yalnızca genel bir fikri olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Ali̇ Aralık 31, 2023 - 12:15 am

2016 yılında yaşanan altın fiyatlarındaki artış merak uyandırıcı, bu durumda hangi faktörler etkili oldu dersiniz?

Cevap Yazın
Nuri̇ Anil Ağustos 10, 2023 - 10:18 pm

Çeyrek altın fiyatlarındaki dalgalanmaların arkasında ne gibi faktörler yer alıyor? Mevcut durumda çeyrek altının değerinin ne kadarının altından, ne kadarının ekonomik faktörlerden dolayı belirlendiğini bilmek çok ilgi çekici olurdu.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00