Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kredi Kartı IBAN Numarası Nerede Yazar?

Kredi Kartı IBAN Numarası Nerede Yazar

Kredi Kartı IBAN Numarası Nerede Yazar? Kredi kartlarına ait IBAN numaraları kart üzerine yazmamaktadır. IBAN sorgulama işlemleri için banka şubeleri, ATM’leri, internet/mobil bankacılık sistemleri ve web siteleri kullanılabilmektedir. Kredi kartın IBAN numarası sorgulama işlemleri için bankalara ilişkin farklı prosedürler bulunsa da genel yaklaşım benzerdir. Ayrıca ek olarak IBAN numaralarının kredi kartları için tanımlı olmadığını belirtmekte fayda bulunmaktadır.

IBAN NEDİR? Kredi Kartı IBAN Numarası Nerede Yazar?

IBAN, uluslararası banka hesap numarası olarak tanımlanabilir. Ülkelere göre farklı kodlamalar ile belirlenen bu numara, en fazla 34 basamakta üretilebilmektedir. Ülkemizde kullanılan IBAN numaraları 26 hanelidir. Oluşturulma sürecinde ise ülke kodu yanında bankaya ait farklı değişkenler kullanılabilmektedir.

IBAN Açılımı Nedir?

IBAN numaralarının açılımı verilen kodlamanın benzersiz olması üzerine kurgulanmıştır. İçinde banka hesap numarasının da bulunduğu IBAN açılımında ülke kodu, kontrol basamakları, banka kodu, rezerv alanı No ve kişiye özel verilen hesap No bilgileri yer alır. IBAN açılımını gösteren aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz:

IBAN Açılımı Nedir?

IBAN Ne İşe Yarar?

IBAN numarasının işlevi verildiği hesabı uluslararası kodlara göre tanımlamaktadır. Bu tanımlamayı sağlayan kod her türlü para transferinde kullanılmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışı para transferlerini IBAN numaranızı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

KREDİ KARTI IBAN NUMARASI OLUR MU?

Kredi kartına ait IBAN numarası tanımlanmamaktadır. Kredi kartlarında IBAN No kullanılmamaktadır. IBAN numarası, kredi kartının tanımlı olduğu hesap numarasına verilmektedir.

Bankamatik Kartında IBAN Numarası Nerede Yazar?

Hesap kartında IBAN yazılı alan bulunmamaktadır. Bankaların yeni tarihli kullanıma sundukları bankamatik kartların ön yüzünde kart numarası ve son kullanma tarihi ile birlikte kartın bağlı olduğu hesap numarası bilgileri yer alır. Karta ait IBAN numarası için banka tarafından kullanıma sunulan dijital veya fiziki bankacılık işlem kanalları kullanılmalıdır.

KREDİ KARTI IBAN NUMARASI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Kredi Kartı IBAN Numarası Nerede Yazar? Kredi kartına ait IBAN numarası yukarıda değindiğimiz gibi kartın bağlı olduğu hesaba aittir. IBAN No öğrenme işlemleri için bankalara ait şu işlem kanalları kullanılır:
• Banka şubeleri ve ATM’leri
• Hesap cüzdanları
• Banka müşteri hizmetleri (Telefon bankacılığı)
• İnternet ve mobil bankacılık
• Banka web siteleri IBAN sorgulama araçları

İNTERNETTEN KREDİ KARTI IBAN SORGULAMA VE ÖĞRENME

Online IBAN öğrenme işlemleri için bankalara ait mobil ve internet bankacılığı sistemleri ile web siteleri kullanılır. Müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı şifresini almanız halinde mobil uygulaması ya da online şubesine giriş yaparak kredi kartınızın bağlı olduğu hesaba ait IBAN No bilgisine ulaşabilirsiniz. Bankaların büyük bir çoğunluğu, web siteleri üzerinden IBAN hesaplama işlemlerini aktif etmektedir. Bahsi geçen online hesaplama kanallarını kullanarak bankaya ait şube ismi ya da kodu, müşteri numarası ve ek No bilgilerini kullanarak IBAN bilgisine ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

Ziraat IBAN öğrenme işlemleri https://www.ziraatbank.com.tr/tr/hesaplama-araclari/iban-hesaplama linki aracılığı ile ulaşılan “IBAN Hesaplama” modülü üzerinden yapılır. Ziraat Bankası kartına ait IBAN o bilgisine ulaşmak için takip edilmesi gereken işlem sıralaması ve işlemi anlatan resme aşağıdan ulaşabilirsiniz:
1. Linke tıklayarak “IBAN Hesaplama” sayfasına ulaşın.
2. Hesap açılışının yapıldığı şube adı ve kodunu seçin.
3. Kartta yer alan “Müşteri No” bilgisini yazın.
4. “Ek No” bilgisi yazın ve “HESAPLA” butonuna tıklayın.

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

Garanti BBVA IBAN No Öğrenme

Garanti Bankası IBAN sorgulama işlemlerini https://www.garantibbva.com.tr/tr/bireysel/mevduat_ve_yatirim/mevduat_urunleri/ssl/iban_sorgulama.page#calcContent=UID38089d4 linki üzerinden tamamlayabilirsiniz. Link aracılığı ile ulaşılan “IBAN Sorgulama” modülünde aşağıda görselle gösterildiği şekilde “Şube Kodu” ve Hesap Numarası” bilgilerini istenen alanlara girmeniz ve “Tamam” butonuna basmanız, işlemin tamamlanması için yeterlidir:

Garanti BBVA IBAN No Öğrenme

İş Bankası IBAN No Sorgulama

İş Bankası IBAN öğrenme işlemleri için https://www.isbank.com.tr/iban-hesaplama linkini kullanabilirsiniz. Link aracılığı ile ulaşılan “IBAN Hesaplama” sayfasında, “Vadesiz TL” ve “Vadesiz DTH” hesapları için sorgulama yapılabilmektedir. Sorgulama yapılacak hesabın türünü aşağıda gösterildiği gibi seçin ve “Şube Kodu” ile “Hesap Numarası” bilgi girişini tamamlayarak “Hesapla” butonuna tıklayın:

İş Bankası IBAN No Sorgulama

Akbank IBAN Numarası Sorgulama

Akbank hesaba ait IBAN öğrenme işlemleri için https://www.akbank.com/tr-tr/hizmetler/Sayfalar/iban-sorgulama.aspx linki aracılığı ile ulaşılan “IBAN Sorgulama” modülü kullanılır. TL ve yabancı para cinsinden açılmış Akbank vadesiz hesaplarına ait sorgulama yapılabilen modülde aşağıda gösterildiği gibi “Hesap Türü” ve “Şube Kodu” seçilir. “Hesap No” bilgisi ilgili alana yazılarak “Hesapla” butonuna tıklanır ve kredi kartı IBAN numarası bilgisine ulaşılır:

Akbank IBAN Numarası Sorgulama

Yapı ve Kredi Bankası IBAN No Sorgulama

Yapı Kredi IBAN numarası öğrenme işlemleri https://www.yapikredi.com.tr/bireysel-bankacilik/hesaplama-araclari/iban-sorgulama linki kullanılarak internetten yapılabilir. Sorgulama için sadece hesap numarası bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Sorgulamayı tamamlayabilmek için link aracılığı ile ulaşılan “IBAN Sorgulama” modülüne, aşağıda gösterildiği gibi “Hesap Numarası” bilgisi yazılır ve “IBAN Oluştur” butonuna tıklanır:

Yapı Kredi IBAN numarası öğrenme

QNB Finansbank IBAN No Öğrenme

Finansbank IBAN sorgulama işlemleri internetten https://www.qnbfinansbank.com/yasal/iban-sorgulama linki kullanılarak yapılır. İşlem, Yapı ve Kredi Bankası’nda olduğu gibi sadece hesap numarası kullanılarak tamamlanmaktadır. İşlemi tamamlayarak QNB Finansbank hesabına ait IBAN numarasını öğrenebilmek için hesap numaranızı aşağıda gösterildiği şekilde istenen alana yazın ve “Göster” butonuna tıklayın:

Finansbank IBAN sorgulama

ING IBAN Sorgulama

ING IBAN numarası sorgulama işlemleri vadeli ve vadesiz mevduat hesapları için internetten yapılabilmektedir. Sorgulama işlemleri için https://www.ing.com.tr/tr/bilgi-destek/mevduat/iban-ogrenme linki ile ulaşılan “Mevduat – IBAN Öğrenme” modülü kullanılır. Link aracılığı ile giriş yapılan işlemde sırası ile şube kodu, müşteri No, hesap türü, hesap uzantısı ve doğrulama kodu bilgileri girilerek “Öğren” butonuna tıklanması yeterlidir:

ING IBAN Sorgulama

HSBC IBAN Numarası Öğrenme

HSBC IBAN No sorgulama işlemleri online ortamdan şube kodu ve hesap numarası kullanılarak yapılır. Sorgulama için https://www.hsbc.com.tr/gunluk-bankacilik/mevduat-urunleri/iban-uygulamasi linki kullanılarak bankaya ait hesaplama modülüne ulaşılır. Aşağıda gösterildiği şekilde modül üzerinden “Şube Kodu” ve “Hesap Numarası” bilgilerini kullanarak “Gönder” butonu aracılı ile işlemi tamamlayabilirsiniz:

HSBC IBAN No sorgulama

Halkbank IBAN Sorgulama

Halkbank IBAN No öğrenme işlemleri https://www.halkbank.com.tr/tr/bireysel/mevduat/bilgilendirme/IBAN-Kontrol.html linki üzerinden tamamlanır. İnternetten Halkbank’a ait IBAN No bilgisine ulaşmak için linki kullanarak “IBAN Hesaplama” ekranına ulaşın ve aşağıda gösterildiği gibi “Şube Seçimi” ve “Hesap No” girişi ardından “IBAN Hesapla” butonuna tıklayın:

Halkbank IBAN Sorgulama

TEB IBAN Öğrenme

TEB IBAN hesaplama işlemleri için iki farklı web adresi kullanılır. TEB IBAN öğrenme işlemleri için https://www.teb.com.tr/iban-hesaplama/ linki kullanılarak aşağıda gösterilen ekran üzerinden, “Şehir” ve “Şube” seçimi yapılır. Hesap numarası ilgili alana yazılır ve “Hesapla” butonuna tıklanır:

TEB IBAN

CEPTETEB IBAN öğrenme işlemleri için https://www.cepteteb.com.tr/cepteteb-iban-hesaplama linki üzerinden hesaplama modülüne ulaşılır. İşlemi tamamlamak için linke tıklayın ve açılan ekranda şehir, şube ve hesap No bilgilerini istenen alanlara girerek “HESAPLA” butonuna tıklayın:

CEPTETEB IBAN

Türkiye Finans IBAN Sorgulama

Türkiye Finans’a ait IBAN No öğrenme işlemleri internetten hesap numarası, ek No ve güvenlik kodu girişi ile kolayca yapılır. https://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/hesaplama-araclari/sayfalar/iban-sorgulama.aspx linkini kullanarak sorgulama ekranına ulaşın ve işleme ait aşağıda paylaşılan görsel üzerinden anlatılan detayları takip ederek IBAN bilginizi edinin:

Türkiye Finans IBAN Sorgulama

Kuveyt Türk IBAN No Öğrenme

Kuveyt Türk IBAN numarasını sorgulama işlemleri https://www.kuveytturk.com.tr/bireysel/hesaplar/iban-sorgulama linki kullanılarak tamamlanır. Link aracılığı ile ulaşılan sorgulama modülünde, sadece bankaya ait hesap numarası bilgisi istenmektedir. Kuveyt Türk kredi kartı IBAN numarası öğrenme işlemleri için linke tıklayın ve kredi kartının tanımlı olduğu hesaba ilişkin hesap No bilgisini aşağıda gösterildiği şekilde ilgili alana yazarak “Sorgula” butonuna tıklayın:

Kuveyt Türk IBAN No Öğrenme

Kredi Kartı IBAN Numarası Nerede Yazar?

Önerilen Yazılar

5 Yorumlar

Eda Ağustos 28, 2023 - 2:41 pm

IBAN numarasının kredi kartında bulunmadığını biliyordum, ancak neden bazı bankamatik kartlarında bulunuyor? Bu konuda ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Cevap Yazın
Tamer Ağustos 21, 2023 - 12:07 pm

Merhaba, makalenizi okurken kredi kartlarının IBAN numarasına sahip olup olmadığını merak ettim. Kredi kartlarının IBAN numarası olup olmaması hakkında bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Cevap Yazın
Özge Ağustos 9, 2023 - 7:23 am

Merhaba, yazınız için teşekkürler! İban numarasıyla ilgili detaylı bir açıklama yapmışsınız. Fakat yazıda kredi kartında iban numarasının yerini belirtmemişsiniz. Bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cevap Yazın
Bir bankacı Ocak 9, 2023 - 9:53 am

Bankanıza mobilden, internet şubesinden ya da şubelerden otomatik ödeme talimatı girişi yapmanız gerekiyor, borcum günü geldiğinde otomatik hesaptan çekileceltir.

Cevap Yazın
DİLEK Şubat 8, 2022 - 8:30 pm

Banka hesap numarama kart borcu için para gönderdim ama hesabımda bekledi. Gecikmeye girdi kart borcu.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00