Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Gayrimenkul İpotekli Kredi

gayrimenkul ipotekli kredi

Tüketici kredi tutarları nakit ihtiyaçlarınızı karşılamıyor mu, kredi puanınız yeterli değil mi? İhtiyacınız gayrimenkul ipotekli kredi. İpotek karşılığı ihtiyaç kredisi ile borcunuzu uzun vadeye bölerek rahat rahat ödeme fırsatınız olacak.

Gayrimenkul İpotekli Kredi

Size ait ya da yakınınıza ait gayrimenkulu ipotek göstererek nakit ihtiyaçlarınızı karşılama imkanınız var. Farklı banka prosedürleri ile konut, taşıt gibi rehin gösterilerek kredi çekme koşullarını başvuru yaptığınız banka ile farklılık gösterebilir.

Gayrimenkul İpotekli Kredi Genel Özellikler

 • Maksimum vade; 60 ay
 • İpotekli yerin ekspertiz değerinin %80’i kadar nakit kredi çekilebilir.

İpotekli Kredi Nasıl Alınır

GAYRİMENKUL İPOTEĞİ

İpotek, bir kişisel alacağın teminat altına alınması amacını güder. İpotek, teminat altına alınan alacağa bağlı bir hak olup, alacaktan bağımsız bir ipotek düşünülemez. Teminat altına alınan borcun borçlusu, ipoteğe temel teşkil eden borç ilişkisine göre belirlenir. Üçüncü bir kişi kendisine ait taşınmaz üzerine başkasının borcunun teminatı olarak ipotek tesis edebilir. İpotek medeni kanuna göre; “halen mevcut olan veya henüz doğmamış olup doğması kesin veya olası olan herhangi bir alacak için tesis edilebilir.” İpoteğin kurulması için tapu kütüğüne geçerli bir tescilin yapılması gereklidir.

Gayrimenkul İpoteğine İlişkin Genel İlke

Tapuya kayıtlı taşınmazlar ipotek konusu olabilir ve ipoteğin tapuya tesciliyle ipotek kurulabilir. Taşınmaz konusu belirli bir yer olması zorunlu olup, bir kişinin tapuya kayıtlı tüm taşınmazlarının ipotek edildiği şeklindeki bir ifade ipoteği geçersiz kılacağı gibi, alacağın belli olmaması da ipoteği geçersiz kılar.

İpotek İçin İstenen Belgeler

İpotek Belgesi
İpotek belgesi, ipotek tablo sayfası, şerh/takyidat sayfası, resmi senet sayfası ve şartlar sayfasından oluşur. Tapuda kayıtlı şerh/takyidat sayfasında kısıtlayıcı bir hakkın bulunup bulunmadığı ipotek belgesinden kontrol edilir.

Tapu Belgesi
İpotek veren malike ait tapu belgesi ya da güncel tapu takyidat belgesi alınır.

Piyasa Değerini Gösteren Ekspertiz Raporu
Bir gayrimenkul üzerine ipotek hakkı tesis edilmeden önce, ilgili yere ilişkin BDDK tarafından yetkilendirilmiş gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından gayrimenkulün piyasa değerini gösteren ekspertiz raporu düzenlenir.

Sigorta Poliçeleri

 • Zorunlu Deprem Sigorta Poliçesi (DASK): Konut nitelikli bağımsız bölümler ve binalar için, malikler veya varsa intifa hakkı sahipleri tarafından zorunlu deprem sigortası yaptırılır.
 • Yangın Sigorta Poliçesi: Yangın sigorta poliçelerinde tek bir adrese bağlı olması şartıyla birden fazla bağımsız bölüm sigortalanabilir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

 1. Vakıfbank
 2. Ziraat Bankası
 3. Akbank
 4. KoçFinans
 5. Burgan Bank
 6. İş Bankası
 7. Denizbank
 8. Garanti Bankası
 9. Finansbank
 10. Yapı Kredi

Gayrimenkul İpotekli Kredi

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00