Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Merkez Bankası Faiz Kararı Yorumları

Merkez Bankası Faiz Kararı

Beklenen PPK toplantısının vakti geldi. Bugün-Perşembe günü Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası politika faizini 425 baz puan indirdi.

Medyan beklenti 250 bp. Piyasalarda ise 300’e kadar fiyatlama yapılmış durumda. Merkez’in gevşemeye gitmesi için önünde ciddi bir alan var. Toplantıdan çıkan karar yılın kalan 5 ayına şekil verecek…

Merkez Bankası Faiz Kararı

Piyasaların gözü, kulağı, eli, ayağı bu hafta TCMB’nin düzenlediği PPK toplantısında oldu. PPK kararını belirtmeden önce şunu hatırlatmakta fayda var. TCMB Başkan değişikliği kararını kenara bırakırsak son 1 ayda içeride ve dışarıda ekonomik – jeopolitik gelişmeler Türkiye’nin lehine seyretti. İlk olarak seçim gündemi kavgasız-gürültüsüz ortadan kalktı.

S-400 konusu şu aşamada önemli bir yaptırım kararı çıkmadan çözüme gibi olur. Haziran ayına dair enflasyon rakamlarında beklenenden hızlı bir iyileşme yaşadı. Küresel likidite ve para politikaları lehimize işliyor. Gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla reel getiri sunan ülke konumundayız. FED ve Avrupa Merkez Bankası ek genişleme ihtimallerini tartışıyor. Bu gelişmeler toplamı TCMB’ye son bir ayda ek 100-150 bir puanlık alan açtı ki piyasaların beklentisi de şu aşamada 250 baz puanlık indirim etrafında şekillenmiş durumda.

Hafta içerisinde diğer taraftan iki önemli gündem veri akışı takip etti. Mevsimselliğin etkisiyle manşet veride bir önceki aya göre işsizlikte önemli bir düşüş oldu. Ancak verilere baktığımızda bozulma sınırlı olsa da devam eder. Ekonomik aktivitenin yavaşlığı istihdam rakamları üzerinde halen baskı oluşturuyor. Eski üretim ve büyüme normallerimize dönmemiz en çok istihdam piyasası açısından ihtiyaç durumunda.

Emeklilik İkramiye

Diğer gelişme ise açıklanan bütçe rakamlarında. Emeklilik ikramiye ödemeleri bu sene Mayıs ayında da olur. Bunun Haziran rakamlarında geçen yılın aynı dönemine göre bir iyileşme vardır. Ancak detaylarda halen kamu bütçesi tarafında bir baskı söz konusu. Özellikle vergi gelirlerindeki ciddi düşüş bütçeyi zorluyor. Vergi gelirlerindeki artış yıllık %3 seviyesinde. Vergi dışı ve genellikle tek seferlik gelirler bu sene bütçeyi destekliyor. Ancak bir model için vergi toplamamız ve bunun için de çarkların dönmesi gerekiyor.

Merkez Bankası Faiz Kararı

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00