google-site-verification=y0NxQVkKxirQ935OyXww2pFS87TJolZK-padKTZKtZ4
Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Sıcakkanlı İnsanların Ülkesi Brezilya

brezilyada gezilecek yerler sao paulo 1

Brezilya hakkında birçok şey duymuşsunuzdur. İklimi, coğrafi özellikleri, yemekleri, meşhur Rio karnavalı, futbolu v.b şeylerin dışında tamamen kendi deneyimlerimizden yola çıkarak hazırladığımız bu yazının size ülke hakkında farklı bir bakış açısı getireceğini umuyoruz. Elbette az evvel saydığımız, iklim, coğrafi özellikler vb konulara da değineceğiz. Fakat öncelikle Brezilya insanın sıcakkanlı ve yardım sever olduğunu hatırlatalım. Bizim insanlarımızın Brezilya halkıyla sıcakkanlılığın birleştirdiği ortak bir paydada anlaştığını söylemeliyiz. Son derece candan insanların yaşadığı Brezilya hakkında kendi deneyimlerimizle harmanladığımız yazımızı okumaya devam ediniz. Az önce de ifade ettiğimiz gibi, bilinen turistik yazılardan biraz daha farklı bilgilerle karşılaşacaksınız.

Brezilya Serüveni Başlıyor

Brezilya’ya gitmek için aktarmalı bir uçak yolculuğu yapacaksınız. Sahra çölü ve Atlantik okyanusunun üzerinden uçarken Alize rüzgârlarına yakalanabilir ve uçağınız biraz sarsılabilir ama korkmayın bu son derece doğal. Bunu bir çeşit Brezilya’ya hoş geldin selamı addedebilirsiniz. Samba tutkunu bir milletin hoş geldin demesinin biraz hareketli olması gayet anlaşılabilir bir şey. Uçak korkusu olanlar bunu hatırlarsa biraz daha rahat olabilirler. Bu arada ülkeye girmeden 10 gün önce Sarıhumma aşısı yaptırmanız çok isabetli bir karar olacaktır. Tropikal bir ülke olan Brezilya’da bazı hastalıklara dirençli olmayabilirsiniz. Bu yüzden seyahatinizden on gün önce bu aşıyı yaptırınız zira on gün içinde aşı etkinliğini gösteriyor. Bu aşıyı havaalanlarında DHMI Hudut sağlık bölümünde ücretsiz yaptırabilirsiniz.

Aktarma Yapılan Ülkede Uzun Bekleyişlere Hazırlıklı Olun

Brezilya’ya giderken aktarma yapacağınız ülke genellikle bir Avrupa ülkesi olacaktır. Bavullarınızı varış noktasında alacağınız için ilk kez uzun seyahate çıkan arkadaşlarımız panik yapmasınlar.

Aktarma yapılacak ülkede sizi Brezilya’ya götürecek uçağı transit yolcu salonunda beklerken hazırlıklı olmanızda fayda var. Ne hazırlığı diye sorabilirsiniz. Elbette uçağınızın gecikmeli kalkmasından bahsediyorum. Brezilya’ya giden uçağınızın gecikme yapması olası, bu sebeple hazırlıklı olun zira transit yolcu salonundan çıkıp bulunduğunuz ülkeyi gezme şansınız pek yok. O açıdan yanınızda Türkçe gazete ve dergiler getirebilirsiniz ya da yiyecek seçiyorsanız belki sevdiğininiz birkaç bisküvi paketi bulundurabilirsiniz. Unutmayın ki buraya geldikten sonra her şey sizin bildiğinizin ve alıştığınızın dışında ve pahalı olmaya başlayacak.

Transit salonuna geçerken rutin havaalanı güvenlik kontrolünden tekrar geçebilirsiniz. Ülkelere göre değişiklik gösterse de siz yine de hazırlıklı olun ve pasaportunuza, size verilen uçuş kartına namı diğer ‘’boarding card’’ gözünüz gibi bakın. Bir de T.C vatandaşı olduğunuzu gösteren pasaportunuza bakan ve gıcık görevlilerin hışmına uğrayabilir, üstünüz gereksizce didik didik aranabilir. Hatta ayakkabılarınızı bile çıkarttırabilirler hazırlıklı olun.

Uçaklar Son Derece Konforlu

Sahra çölü ve Atlantik okyanusu geçecek bir uçak, inanın ekonomik sınıf uçacak bir yolcu için bile son derece konforlu olacaktır. Geniş koltuklar ve yolculuk boyunca faydalanacağınız açık büfe, uzun yolculuğu çekilir kılacaktır. Uçakta film seyretmek, oyun oynamak mümkün. Kabin personeli bunun için size özel kulaklık dağıtacak. Uyumak isterseniz battaniye ve göz bağı da ikramlar arasında.

Başka Bir Dünyanın Topraklarına İlk Geliş ve Jetlag Sorunu

Uzun ama pek uzun bir yolculuktan sonra çok da rötar olmazsa eğer (yaklaşık 14 saat) Brezilya’ya varırsınız ve işte o an sanki başka bir dünyanın topraklarına vardığınızı hissettiğiniz andır. İlk gün berbat bir jetlag ile beraber mevsimsel farklara da maruz kalacaksınız. Ülkenin coğrafi konumu sebebiyle Türkiye’de yaz mevsiminden çıkıp geldiyseniz burada kış başlamak üzeredir haberiniz olsun. O yüzden seyahat planınızı yaparken bu ayrıntıya çok dikkat edin. Copacabana plajında yüzmek hayaliyle geldiğiniz bu ülkede tropik fırtınalarla karşılaşabilirsiniz.

Brezilya'da Görülmesi Gereken Yer Copacabana Plajı

Brezilya-İklim, Saat Farkı… Şehirlere Göre Uygun Seyahat Zamanlarına Dikkat

Brezilya çok büyük bir ülkedir. Bu açıdan ziyaret edeceğiniz şehre göre plan yapmanız gerekir. Örnek vermek gerekirse; Aralık ve Nisan ayları Rio de Janeiro ve Salvador ziyareti için uygunken, Haziran ve Kasım dönemi Manaus şehrini gezmeye uygundur. Bunun sebebi bu büyük ülkenin şehirlerinin birbirinden farklı konumlarda olmasıdır. Rio de Janeiro, ülkenin en güneyindeyken, Manaus, en kuzeyindedir ülkenin.

Tropikal iklime sahip olan Brezilya’da genel anlamda aşırı soğuklara rastlanmaz. Amazon havzasının muhteşem yağmur ormanları hem iklimi belirler hem de insan gözünün görebileceği en muhteşem manzaraları bahşeder. Yine de tropikal yağmur ve fırtınalara dikkat edin ve yukarıda verilen şehirlere göre uygun seyahat planınızı titizlikle yapın.

Dil; Buraya Çok Dikkat. ‘’Futboldan, İngilizce Öğrenmeye Vakit Kalmıyor…’’

Ülkede konuşulan dil açık ara farkla Portekizcedir. Şimdi geldik diğer gezi yazılarından farklı ve son derece önemli bir konuya. Lütfen buraya dikkat ediniz. Sizde benim gibi, ‘’İngilizce biliyorum. İngilizce her yerde geçerlidir. Portekizce bilmesem de olur.’’ ukalalığı yapmayınız. İster inanın ister inanmayın. Ülkenin en büyük kenti Sao Paulo’da iyi İngilizce bilen hatta tek kelime bilen insana rastlamadım. Kaldığım 4 yıldızlı otel personeli dâhil. Havaalanında bile resmen sadece bir tek personel buldum ve bilseydim masraflarını karşılar, onu da yanımda getirir, Brezilya seyahatimi onunla yapardım. Yok arkadaşlar Brezilya’da İngilizce bilen yok. Hatta öyle bir dilin olup olmadığı bile henüz keşfedilmemiş olabilir. En azından benim kaldığım Sao Paulo’da durum tam da böyleydi.

Eğer turla ve bir rehber eşliğinde bu ülkeye gitmiyorsanız, şu hayati önerimi lütfen not edin, bana dua edeceksiniz emin olun. Yanınızda Türkçe Portekizce sözlük olsun. Su bile isterken Portekizcesini o sözlükten bakmasam su bile içemezdim. Yok. Bunları o güzel insanları kırmak için söylemiyorum. Gerçekten çok yardımseverler. Cüzdanımı kaybettiğimde bulmak için küçük çaplı bir seferberlik dahi düzenlediler. Ama İngilizce değil anlaşmamıza vesile olan, yarım yamalak bir Portekizce ve sıcakkanlı insanlara özgü vücut diliydi. Daha sonra Brezilyalı bir arkadaşa sordum bunun sebebini, tabi o zaman Portekizcem biraz ilerlemişti, mecburen. O da bana futboldan, İngilizce öğrenmeye vakit kalmıyor diyerek esprili bir cevap verdi. Futbolda bir dünya markası olan Brezilya için bu yeterli ve geçerli bir mazeretti. Ben de hak verdim.

Futbolun Dünya Markası

Futbol demişken yazmadan edemedim. Kazandıkları maçlar ve başarılar göz önüne alındığında, Brezilya, futbolun dünya markasıdır. Futbol sevmeyen Brezilyalının Brezilyalı olmasından şüphe edilir. Ülkeler arasında en çok Peru ile yapılan maçlarda fanatikleştiklerini söylemişti Brezilyalı arkadaşım.
İçecekler.

Alkollü alkolsüz içeceklerin her türlüsünü bulacağınız Brezilya, tropikal meyvelerden yapılan alkolsüz kokteylleriyle size cenneti yaşatan bir yer. En ünlü içkisi Caipirinha’ya geçmeden önce belirtelim ki, Brahman markalı biraları pek meşhur. Neredeyse 1 litrelik şişelerde pek rağbet gören, üstelik gayet makul fiyatlı bir bira olan Brahman tercih edilesi hafif içkilerinden. Şimdi gelelim Caipirinha’ya. Hafif ve tatlı bir içki olan bu kokteyli, alkollü içki tüketmeyenler bile rahatlıkla içebilir. İçmeseniz de sorun değil ülkeye dönerken hediyelikler arasında olması bile güzel.
Brezilya ile adı anılan muhteşem bir kokteyl olan Caipirinha, cachaca’yla yapılır. Cachaca ülkeye has bir romdur. Kırılmış, talaş buz diye tabir edilen buz, esmer şeker ve misket limonla yapılır. Kısa adı, Caipi’dir. Portekizce caipira’dan türetilmiş olup, manası küçük köylü kız’dır.

Brezilya’da gezilecek yerler yazımızı da inceleyin.

Brezilya’da Gezilecek Yerler

Seyahat Yazarı: Arzu Gökyolcu

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Eren Haziran 7, 2018 - 11:49 am

Yazınız güzel olmuş ama Brezilya deyince Formula 1 ve Samba(Dans)’ya değinmek gerekir.
Zira bu adamlar 3 şeyle var olurlar: Dans, futbol ve dans:)

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00