Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

SENDROMLARIN SENDROMU: PAZARTESİ SENDROMU

Pazartesi sendromu

Pazartesi sendromu, bünyelerde genellikle sebepsiz bir yorgunluk, kırgınlık hatta vücut ağrılarına neden olur. İştah azlığı, dikkat dağınıklığı, nefes daralması ve karın ağrısı da olabilir.

Ee bu kadar çeşitli rahatsızlığın tek sebebinin bir „gün” olduğunu düşünürsek psikolojik temelli olduklarını belirtmemize gerek yok.

Uzmanlara göre, hafta sonu iş hayatından uzak, rahat ve eğlenceli geçen iki günün ardından, mesaiye başlama düşüncesi tek başına bu rahatsızlıklara neden olmaya yeterli.

Bu noktada Pazartesi sendromu ve sebep olduğu rahatsızlıklardan kurtulmanın yolu „kafada bitirmekten” geçiyor. Yani yeni haftaya başlarken kendinizi baskı altında hissetmeyeceğiniz yöntemler geliştirmeniz gerek.

Biz de bu yazımızda sizi bu sıkıntılardan kurtaracağını düşündüğümüz bazı yöntemleri listeliyoruz.

İŞLERİNİZİ TAKVİME GÖRE DÜZENLEYİN

Yapılacak her işi gerekirse saati saatine not alın. Günümüzde bugünün işini yarına bırakmak zaten ihtimal dahilinde değilken işi iki saat sonraya da bırakmamaya çalışın. Zihniniz bu düzene alıştığı zaman, Pazartesi sendromu yaşayacak pek bir sebep kalmadığını kendi kendinize fark edeceksiniz.

KENDİNİZİ DİNLEYİN

Aslında sadece Pazartesi sendromu için değil, hayatın her alanında işinize yarayacak bir tavsiye. Öncelikle, kendinize ne istediğinizi sorun. Başkalarının sizinle ilgili beklentilerini bir kenara bırakın. Baskı hissettiğiniz durumlarda, kendi başınıza neler yapabileceğinize odaklanın. İnsaların yorumları ile canınızı sıkıp, baskıyı yükseltmek yerine gerekirse tek başınıza yapabileceğiniz aktivitelerle deşarj olmaya çalışın. Kısacası öncelikle çözümü kendinizde arayın.

EGZERSİZ

Yine hayat boyu sahip olunması gereken bir alışkanlık. Haftanın -mümkünse- her sabahı, güne egzersizle başlamak. Bizim aklımıza, güne başlamak için bundan daha sağlıklı ve faydalı bir yöntem gelmiyor.

Bütün günlere böyle başladığınız zaman Pazartesi sendromu ‘nu da zamanla hissetmeye başlayacaksınız. Hatta bir süre sonra egzersiz yapma fırsatı bulamadığınız her gün, size „sendromlu Pazartesi” gibi gelecek.

Eğer haftanın her günü egzersiz yapma şansınız yoksa bir önerimiz daha var.

Pazar gününü mümkün olduğu kadar çok hareketle ve egzersizle geçirin. Yürüyüşe çıkın, yavaş tempoda koşun. Pazartesi sabahı otomatik olarak daha dinç uyanacaksınız. Devamında bir de Pazartesi sabahı spor yapabilirseniz, elveda sendrom!

BİR GECE ÖNCEDEN ZİHNİNİZİ İYİCE DİNLENDİRİN & RAHATLAYIN

Pazar günü (egzersizleri de yaptığınızı varsayıyoruz) fiziksel aktivitelerinizin bitimiyle eve gireceksiniz. Bu andan itibaren kendinize oldukça sakin bir ortam oluşturmaya çalışın. Sıcak bir duş alın, kitap okuyun, hafif müzikler dinleyin.

Yani öyle bir ortam oluşturun ki; uykuya dalarken yüzünüzde hafif bir tebessüm belirsin.

FIRSAT BULDUKÇA ÇENE ÇALIN

Özellikle iş yerine girdikten sonra motivasyonu yükseltmek çok önemli. Bu nedenle mümkün olduğu kadar sosyal bir kişi olmaya çalışın ve hal hatır muhabbeti de olsa, iki lafın belini kırmayı ihmal etmeyin. Böylece beyninize hala „rahat” bir ortamda olduğunuz mesajı verebilirsiniz.

HAFTA SONUNU DAHA CAZİP HALE GETİRİN

Evet, bu madde için klasik ödül sistemi de diyebiliriz. Zira bu sefer amacımız kendimize bazı „hedefler” belirleyip, onları iple çekmek!

Örneğin, çok sevdiğiniz ve uzun süredir yemediğiniz bir yemeği yemek için kendinize söz verin. Bu sözün hafta sonundan önce gerçekleşmeyeceğini de unutmayın.

Bu ve benzeri „kendini ödüllendirme” planları ile zamanın hâkimi olacak ve daha hızlı geçmesini sağlayabileceksiniz.

KOLESTEROL

Kimya herşeydir. Ruh halinize odaklanmışken, biyolojik gerçekleri unutmayın. Yüksek kolesterol birçok rahatsızlığı tetiklediği gibi Pazartesi sendromu için de katalizör görevi görüyor. Bunun en büyük sebebi kolesterolün metabolizmanın geneline yüklediği „ağırlık”.

KİŞİSEL BAKIMA ÖNEM VERİN

Kadınların bu konuda pek sıkıntısı olduğunu sanmıyoruz. Ancak özellikle erkeklerin ayna karşısında daha fazla vakit geçirmesi Pazartesi sendromu belirtilerini azaltmak için çok etkili olabilir.

Öncelikle uykunuzun açılması için, detaylı bir ağız ve diş temizliği yamak isteyebilirsiniz. Ağız bakım ürünlerinin keskin aromaları birinci güvencemiz. Buna ek olarak ayna karşısında kendinizi gerçekten izleyin. Yani biraz kadınları örnek alın.(İyi hissetmek için, makyaj yaparlar.) Kendinize ne kadar enerjik, karizmatik ve hazır olduğunuzu hatırlatın. Bunu yaparken kendi gözlerinizin içine bakın.

BONUS: YAPMAMANIZ GEREKEN ŞEY

Alışkanlıklardan kurtulmak zor, biliyoruz. Sabahları – özellikle Pazartesi – kahve içmenin çoğumuzun hayatında vazgeçilmez olduğunun da farkındayız. Fakat kafein içeren içeceklerin, stres ve endişe kaynaklı Pazartesi sendromu türü rahatsızlıkları sadece ve sadece daha kötüye götürdüğünü hatırlatmak isteriz.

Hiç kahve içmeyin demiyoruz ama en azından günlük tükettiğini kahve miktarını azaltmayı deneyebilirsiniz.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00