Piyasalar

Ödemeler Dengesi 3 Yılın Ardından Fazla Verdi

Ağustos ayı verilerinde, ödemeler dengesi 3 yılın ardından beklentilerin üstünde 2,6 Milyar $ seviyesinde fazla verdi. Piyasa beklentisi 2,5 Milyar $ düzeyindeydi. Bu sonuçlarla birlikte 12 aylık cari açık da 51,12 Milyar $ seviyesine ulaşırken daralma süreci devam etti. Cari açığın finansmanında ise 0,73 Milyar $ net doğrudan yatırım girişi olurken, portföy yatırımlarındaki çıkış devam ederek 1,8 Milyar $ tutarına ulaştı. Cari açıkta dış ticaret açığı ana etken olmayı sürdürürken, parasal olmayan altın ticaretinde 2017 başından bu yana ilk kez fazla verildi. Diğer taraftan net turizm gelirlerindeki artış oranı yıllık %11,9 seviyesinde artarak 4,1 milyar $ oldu.

Ödemeler Dengesi 3 Yılın Ardından Fazla Verdi

Bu verilerle birlikte 12 aylık enerji hariç açık 13,1 Milyar $ olurken, altın hariç cari açık 12 aylık rakamlarda Ağustos ayında 39,9 Milyar $ seviyesinde gerçekleşti. Böylece çekirdek açık geçtiğimiz aylardaki daralma trendini Ağustos ayında da sürdürdü. Aynı dönemde hisse senedi piyasasında 0,36 Milyar , DİBS’te ise 0,66 Milyar $ net satış gerçekleşti. Doğrudan yatırımlarda görülen 0,73 Milyar $ artışın yurt dışı yerleşiklerin yurt içinde yaptıkları gayrimenkul yatırımlarından geldiği görüldü. Geçtiğimiz aylardaki gayrimenkul sektöründeki yatırım artışında döviz kurlarındaki artış etkili olmuştu.

Yine bu dönemde net hata noksan kaleminin katkısı 3,66 Milyar $ seviyesinde oldu. Diğer yatırımlar kalemi altında yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları ise 10,37 Milyar $ net artış kaydetti. Ağustos ayındaki cari denge fazlalığının Eylül ayında da devam edeceği beklentisiyle yıl sonunda cari açığın 35 Milyar $ civarında olacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz hafta Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı açıklandı.

Geçtiğimiz hafta Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Enflasyonla Topyekun Mücadele Programını açıkladı.

Programa göre:

  • Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na katkı sağlamak isteyen tüm firmalar enflasyon sepetine giren 50 üründen hangilerini satıyorlarsa o ürün ve hizmetlerde yıl sonuna kadar yüzde 10 asgari indirim taahhüdü verecek.
  • 1 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bankalar, yüksek faizle kullandırılmış olan kredilerin faiz oranlarında yüzde 10 indirim uygulayacak.
  • 2018’in son üç ayında bekleyen KDV iadelerinin ödenme süreci hızlandırılacak ve 2019 yılı başlarından itibaren, iade başvuru tarihini takiben 10 iş günü içinde iade talebinin %50’si, incelemenin bitmesini beklemeden mükellefe ödenecek.
  • Hal yasası yakında Meclis’e getirilecektir.
  • Yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacaktır.
  • KOSGEB kredilerinin geri ödemesi 1 yıl uzatılacak ve işletmelerin TL cinsi kredilerinde %14’e kadar finansman desteği verilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekonomi Politikaları Kurulu üyelerinin belirledi. Listede göze çarpan isimler Yiğit Bulut, Cemil Ertem ve Hatice Karahan olurken, Gülsüm Azeri, Hakan Yurdakul, Korkmaz Karaca, Mehmet Ali Akben, Meltem Taylan Aydın, Nihat Zeybekçi ve Servet Bayındır ise listenin geri kalan üyeleri olarak açıklandı.

PTT CEO’su Kenan Bozgeyik, Türkiye’nin henüz İslami bankacılık alanında istenilen seviyede bulunmadığını ve bu sebeple Posta Katılım Bankası’nı kurma aşamasında olduklarını belirtti. Bozgeyik ayrıca bu proje için geçtiğimiz yıldan beri çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

S&P geçtiğimiz hafta yayımladığı raporunda Türkiye ekonomisindeki yavaşlamanın belirginleştiğine dikkat çekerek 2018’in ikinci yarısından itibaren Türkiye’nin resesyona girmiş olabileceğini ve 2019 yılında GSYH’nin %0,5 oranında daralabileceğini açıkladı.

Yeni haftada Temmuz ayı işgücü verileri ile birlikte Ağustos ayı sanayi üretim endeksi yakından takip edilecek. Bunun yanında konut fiyat endeksleri ve konut satışları piyasaların takibinde olacak. CHP’nin İş Bankası’ndaki hissesinin Hazine’ye aktarılmasına dair gündeme gelen tartışmalar ve Cemal Kaşıkçı olayındaki yeni gelişmeler yakından takip edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu