Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası: Sigorta konusu oldukça önemli olan bir kavramdır ve sigorta sözcüğünün ifadesi güvence anlamına gelmektedir.

Bu noktada da çok değişik sigorta kapsamına giren kavramlar vardır. Bunlardan bir tanesi de özel sağlık sigortası.

Özel sağlık sigortası adından da anlaşılacağı üzere kişinin sağlık konusunda herhangi bir güvencesi olsun ya da olmasın kendisinin bireysel olarak yaptırdığı ya da bağlı bulunduğu kurum tarafından kendisine yaptırılan sağlık sigortasıdır. Diğerinin olup olmamasına bağlı değildir.

Belli bir ücret karşılığında bir yıllık olarak yapılır ve belli bir kapsamı vardır. Bu kapsam da aşağıda belirtildiği biçimdedir:

Ayakta Tedavi Masrafları: Sigortayı yapan kurumun anlaşmalı olduğu ve/veya kabul ettiği doktor, hastane gibi merkezlerde, diş tedavisi, röntgen, tahlil, doktor muayenesi, rutin kontroller, ilaçlar, fizik tedavi gibi 24 saatten daha kısa süreli işlemler için ödenecek olan masrafları kapsar. Sadece sigorta yapılan kişi için geçerlidir. Aile fertleri yararlanamaz.

Yatarak Tedavi Masrafları: 24 saati yani bir günü geçen hastalıklarda uygulanır. Kemoterapi, radyoterapi, kimi ameliyat masrafları bu bağlamda ele alınır. Sigortayı yapan kurumun anlaşmalı olduğu ve/veya kabul ettiği doktor ve hastanelerde yapılan süreçlerde geçerlidir. . Sadece sigorta yapılan kişi için geçerlidir. Aile fertleri yararlanamaz.

Bu kapsama dahil olan bir diğer durum ise kişinin ölmesi durumunda ailedeki yakınlarına ya da belirlediği bir kişiye ödenecek olan ölüm parasıdır ve sigortanın geçerli olduğu süreler içinde olan bir durumdur.

Faydaları Nelerdir?

Özel sağlık sigortası yaptırmanın temel faydaları şunlardır:

  • Bedelleri çok yüksek olan tedavi masraflarını ödemezsiniz ve o para size kalır
  • En kaliteli biçimde hizmet alımı sorunsuz bir biçimde sağlanır
  • Gerek maddi, gerek ise manevi anlamda kafanızda hiçbir soru işareti kalmaz.
  • Size sunulan alternatifler içinde size en uygun olan kurumdan hizmet alımı yaparsınız.

Sonuç olarak ödenen rakamın da çok yüksek olmadığı göz önüne alınır ise bu hizmet rahatlıkla alınabilir. Ama kimi kurumlar böylesi bir sigorta yaptırılırken belli bir takım şartlar aramaktadır. Ve sadece onlara uygun olanlar bu sigortayı yaptırma şansına sahip olmaktadır.

Bu hizmet alınırken de diğer sigorta türlerinde olduğu gibi kapsamı iyice bilmek ve en güvenilir hizmeti veren firmadan böyle bir hizmet almak gerektiği unutulmaması gereken durumdur. Aksi halde ödenen para da boşa gidebilir.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00