Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası 2021

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası 2021

Tamamlayıcı sağlık sigortası 2021 hizmeti, Sosyal Güvenlik Kurumu güvencesi altında olup da özel hastanede tedavi olma ayrıcalığından yararlanma isteyenlere sunulan bir sigorta çeşididir. Türkiye’de her geçen gün daha fazla sayıda kişinin tamamlayıcı sağlık sigortası ürünlerine başvurduğu olur. Genellikle devlet destekli bir sigorta ürünü olarak karşımıza çıkan tamamlayıcı sağlık sigortaları, SGK’nın karşılamadığı veya ücret limitini aşan tedavi durumlarında devreye girer. Bu yazımızda merak ettiğiniz tamamlayıcı sağlık sigortası ürünü hakkında bilmeniz gereken detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ürünü, devlet destekli sigorta çeşitleri arasında yer alır. SGK güvencesi altında olup da özel hastanelerin sundukları kaliteli ve ayrıcalıklı tedavi imkanlarından yararlanmak isteyenlere yönelik hazırlanır. SGK’nın kapsam dışında tuttuğu veya ücret limitlerini aşan tedavi giderlerini karşılamak için tamamlayıcı sağlık sigortası devreye alınır. TSS olarak kısaltılabilen tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarında olduğunuz tedavilerin masraflarını sigorta şirketi tarafından karşılar.

Dolayısıyla herhangi bir hastalık durumunda özel hastanede tedavi olurken, tedavi ve bakım ücretlerini ödememek için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Günümüzde hemen hemen bütün sigorta şirketleri tarafından sunulan tamamlayıcı sağlık sigortası ürünü, SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerde geçerlidir. Özel sağlık kuruluşlarında ayrıcalıklı bir şekilde tedavi olup, yüksek kalitede sağlık hizmeti alabilirsiniz. SGK’nın karşılamadığı ve limitleri aşan tedavi ücretlerini cebinizden ödemek yerine tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi aldığınız sigorta şirketine ödetmiş olursunuz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası 2021 poliçe kapsamı değişiklik gösterir. Ancak temelde sigorta kapsamında bulunan bazı imkanlar öne çıkar. Düşük primler ödeyerek de poliçe sahibi olabileceğiniz tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamında genellikle şu tedavi ve bakım hizmetleri yer alır:

 • Yatarak veya ayakta yapılan tedaviler,
 • Ambulans hizmetlerinin maliyetleri,
 • Ameliyat,
 • Ameliyat öncesi ve sonrası tetkik,
 • Yoğun bakım,
 • Kemoterapi,
 • Radyoterapi,
 • Diyaliz ve tıbbi gözlem masrafları,
 • Evde bakım hizmetleri,
 • Suni uzun ya da fizik tedavi ve rehabilitasyon masrafları,
 • Tıbbi malzeme masrafları

Görüldüğü üzere tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesine doğrudan ya da limitli olarak sonradan eklenebilecek çok sayıda hizmet mevcuttur. Her tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı birbirinden farklıdır. Bu konuda detaylı bilgileri sigorta şirketinden anında öğrenebilirsiniz.

Yatarak Tedavi Teminatı Avantajları Nelerdir?

Yatarak tedavi teminatı limitleri, pek çok avantaja sahiptir. Özel hastanelerde 24 saatten az olmamak kaydıyla yatmayı gerektiren durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi limiti devreye girer. Bu sayede yatış ve tedavi masraflarının yanı sıra acil durumdaki harcamalar da güvence altına alınmış olur. Bu sigorta ürününde ameliyat, ameliyat öncesi ve sonrası tetkik, tıbbi malzeme gibi tüm ihtiyaçlara yönelik giderler de teminat altına alınır.

Sigorta şirketleri bazında bazı hizmetler limitsiz olarak tanınır. Tamamlayıcı sağlık sigortası sahibiyseniz; ameliyat, ameliyat öncesi ve sonrası tetkik, yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz ve tıbbi gözlem masraflarını limitsiz olarak karşılatabilirsiniz. Sigorta şirketleri, tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran müşterilerinin bu masraflarını karşılamak durumundadır. Ancak evde bakım tıbbi malzeme, fizik tedavi ve rehabilitasyon masrafları limitli karşılanır.

Yatarak Tedavi Teminatı Nasıl Kullanılır?

Yatarak tedavi teminatı kullanımı, poliçe süresine göre değişir. Bu teminatın sorunsuz bir şekilde devreye girmesi için tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesinin başlangıç tarihinden 3 ay geçmesi gerekir. Poliçe hazırlamanız ile birlikte 3 aylık süre içinde yatarak tedavi olmanız halinde sigorta şirketi hiçbir masrafı karşılamayacaktır. Fakat acil bir durum ya da kaza sonucu yaralanmanız halinde hastanenin kırmızı alanında tedavi görürseniz, farklı prosedürler uygulanır.

Bu durumda tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamındaki 3 aylık bekleme süresi önemsizleşir ve sigorta şirketleri acil durum olması sebebiyle yatarak tedavi masraflarınızı karşılar. Öte yandan planlı ameliyatlarda da hastaneye yatış yapmadan en az 3 gün önce tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınız sigorta şirketi ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu şekilde sigorta şirketine hasar talebinizi iletmeniz sizin sorumluluğunuzdadır. Sigorta şirketi provizyon onayı verdikten sonra tamamlayıcı sağlık sigortası 2021 yılında hiçbir ücret ödemeden ameliyata girebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Ayakta Tedavi Teminatı Avantajları Nelerdir?

Ayakta tedavi teminatının faydaları da tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında poliçe yaptıranlara sunulur. Bun göre 24 saati aşmayan ve hastanede yatış yapmayı gerektirmeyen durumlarda ayakta tedavi teminatı işler. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Doktor muayenesi,
 • Röntgen,
 • MR,
 • Endoskopi,
 • Laboratuvar tetkikleri,
 • İleri tanı

gibi tedavi yöntemleri tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında ayakta tedavi teminatı ile güvence altına alınır. Ancak bu giderler için limitli bir teminat verildiği sigorta yaptıran tarafından unutulmamalıdır. Bu yüzden tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken sigorta şirketine göre ayakta tedavi teminatı limitinin değiştiğini söylemek mümkündür. Genellikle yıllık, 6, 8 veya 10 adet doktor muayenesi bu limitlere dahil olur. Her bir muayene aynı zamanda tüm tanı işlemlerini ve hasta tahlillerini de kapsar.

Örneğin fizik tedavi ve rehabilitasyon limiti, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında 15 seans ile 60 seans arasında değişiklik gösterir. Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekimi tarafından tedavi planı düzenlenmesi halinde ayakta ya da yatarak yapılması önemsizdir. Bu giderler tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Ayakta Tedavi Teminatı Nasıl Kullanılır?

Ayakta tedavi teminatı kullanımı, sigorta şirketinin belirlediği limitlere göre işler. Örneğin dahiliye doktoruna muayene olduğunuz ve bu süreçte olur. Doktorunuz sizden kan tahlili, tetkik ve röntgen istedi. Bu doktora bağlı tüm muayene işlemleri ve tetkik süreçleri tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. Kapsamında ayakta tedavi limitinde 1 muayene hakkınız içinde değerlendirir. Hatta bazı sigorta şirketleri 10 günlük kontrol süresi içindedir. Tekrar hastaneye gitmeniz durumunda bunu da aynı tedavi olarak sayar.

Yapılacak muayeneler bir önceki tedavi ve muayeneden bağımsız olduğunda tamamlayıcıdır. Sağlık sigortası kapsamında 2. ve diğer haklarınızı kullanmış sayılırsınız. Fakat aynı tedavi içinde olsa dahi, dahiliye doktorunun sizi tedavi için başka bir branşadır. Yönlendirmesi durumunda sigorta şirketleri farklı prosedür belirler. Buna göre ayakta tedavi hakkınızdan bir muayene hakkı daha limitinizden düşürür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat seçenekleri sigorta şirketinin ürünlerine, limitlerine ulaşır. Hatta poliçeye ilave edilen ek hizmetlere göre değişiklik gösterir. Genelde tamamlayıcı sağlık sigortası tercihinize göre sadece çocuğunuz için yaptırabileceğiniz bir sigorta ürünüdür. Türkiye’deki hemen hemen bütün sigorta şirketleri müşterilerine tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeleri ile güvence sunar. Bu yüzden tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarını sigorta şirketleriyle iletişime geçerek kapsamlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Faydaları Neler?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajları bir hayli fazladır. Özel sağlık sigortası yaptıracak ekonomik durumunuz yoksa, en uygun fiyatlarladır. Böylece yüksek kalitede ve ayrıcalıklı sağlık hizmeti almanızı sağlar. Bunun yanı sıra tamamlayıcı sağlık sigortası, ciddi sağlık sorunlarında moralinizi bozmadan tedavi olmanızı destekler. Çünkü tamamlayıcı sağlık sigortası 2021 kapsamına alınan tüm muayene olur. Hatta tedaviler için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Aynı zamanda özel sağlık sigortası ürünlerinde olduğu gibi işveren olmanız gerekir. Bunların halinde gelir vergisi indiriminden de yararlanabilirsiniz.

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00