Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kasko Sigortası 2022

kart haa

Kasko sigortası, bir aracın yanması, çalınmasına teşebbüs edilmesi, çalınması yada kaza geçirmesi sonunda oluşabilecek zararları güvence altına alan, tercihe bağlı yaptırılan sigorta tipidir. Kasko sigortası yaptırılırken ek teminatlar kullanılarak güvence alanı genişletilebilir. Bu yüzden kasko sigortası yaptırılırken teminatlar incelenmeli ve güvenceden hangi durumlar halinde yararlanılabileceği öğrenilmelidir.

Kasko Sigortası Neden Gerekli?

Kasko sigortasının gereklilik sebebi, kaza veya çalıma durumlarında araçların hasarlarının tamamının veya bir kısmının çok daha rahat biçimde karşılanabilmesidir. Kişi eğer kasko sigortaları yaptırmayı tercih ederse, sigorta kapsamına giren durumlarda, zararları kendi cebinden karşılamak yerine sigortası dahilinde karşılar. Beklenmedik bir kaza anında veya sigorta poliçesinde belirtilen diğer durumlarda, kişinin araca ilişkin zararları bir anda karşılayabilecek bir maddi yeterliliği olmayabilir. Ancak poliçe ödemeleri düzenli yapılan bir kasko sigortası bu gibi bir anda kişinin en büyük yardımcısı olur ve teminat kapsamında güvence altına alınan zararı karşılar. Kriz anlarında daha rahat koşullardan yararlanmak için kasko sigortası önemli bir sigorta türüdür.

Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası Arasındaki Farklar Neler?

Kasko sigortası, trafik sigortası ayrımı hakkında bilgiler şu şekildedir:

 • İki sigorta tipi arasındaki temel far, trafik sigortasının zorunlu olması, kasko sigortasının ise isteğe bağlı olmasıdır. Zorunlu trafik sigortası yaptırılmaması halinde bir araç trafiğe çıkarılamazken, kaskonun olmaması halinde bu tip bir yasal zorunluluk oluşmaz.
 • Zorunlu trafik sigorta bir kaza halinde karşı araçta oluşabilecek zararları karşılama amaçlıyken, kasko sigortası kişinin kendi aracına ilişkin zararları güvence altına almasını sağlar. Trafik sigortası karşı taraflara ait mağduriyetleri engellemek için avantaj sunarken, kasko poliçe sahibinin mağduriyetlerini önleme amaçlıdır.
 • Trafik sigortalarına ilişkin çizgileri ve kuralları devlet belirler Bu sebeple bir kazada karşı tarafa ait maddi ve fiziki zararlar belirli bir limitte karşılanır. Örneğin bir kaza oluşmuşsa ve bu kazda karşı araç masrafı 50 bin TL iken, trafik sigortası 36 bin TL ise sigorta desteği için sadece 36 bin TL alınır. 14 bin TL’lik açık ise kazaya neden olanca karşılanır. Bir kasko sigortasında ise kişi teminat kapsamlarını istediği yönde genişletebileceğinden sınırları kendi belirler.
 • Zorunlu trafik sigortalarında teminat limitleri belirli bir çerçevede sunulurken, fiyatları ise serbest tarife üstünden gerçekleşir. Bu yüzden kişiler uygun trafik sigorta araştırması yapma ve ardından sigortaya başlama amacındadırlar. Kasko sigortasının fiyatları ise poliçenin neyi kapsadığına göre sigorta yaptıracak kişiye sunulur. Amaç en ucuzu değil en avantajlı teminat kapsamını ve uygun fiyatı aynı anda edinmektir.

Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Genelde Kasko sigortasının teminatları hakkında detaylar şöyledir:

 • Trafik Kazaları:Bir araca demiryollarında veya karayolunda kullanılabilen motorsuz, motorlu araçlarla çarpılması halinde ortaya çıkan bir kazanın hasarları kasko sigortalarının teminatı altındadır. Araç hareketsiz bir biçimde dururken veya hareket ederken bir cismin araca çarpması ardından devrilme, yuvarlanma gibi durumlar meydana gelirse oluşan kayıplar kasko sigortasının genel teminatları arasında yer alırlar.
 • Aracın Yanması: Kasko sigorta, sigortaya konu olan aracın kaza ardından yanması, aynı zamanda patlaması gibi hallerde çıkan zararlara karşı güvence sunar.
 • Araç ve Araç Parçalarının Çalınması: Kasko, bir aracın aksesuarlarının çalınması, aracın çalınması ve çalma teşebbüsünün gerçekleşmesi halinde oluşan kayıplara karşı sigortalığa güvence sunar.
 • Ferdi Kayıplar: Kasko sigorta araçla yapılan bir kazanının oluşması halinde ortaya çıkan yaralanma, hastalık gibi anlarda sigortalının ilgili sağlık kuruluşlarına nakledilmesini güvence altına alır. Diğer yandan sigortalının tedavisi gerekiyorsa bunu teminat kapsamını alır ve seyahat, konaklama giderlerini de karşılar.

Bu teminatlar, kasko sigortası için temel teminatlarıdır. Kişi poliçeye eklemek istediği ek teminatları da seçerek, bu teminatlara ilişkin artacak poliçe ücretine onay veriyorsa, güvence kapsamını genişletme hakkında sahiptir.

Kasko Sigortası Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Kasko sigortası geçerlilik süresi, sigorta ödemesinin yapıldığı günden başlamak üzere 1 sene olarak belirlenmiştir. Eğer poliçelerin ödemeleri taksitli şekilde yapılıyorsa, sigorta ilk peşinatın verildiği gün başlar. Ödeme günü saat 12:00’da başlayan sigorta 1 yıl dolduğunda yine 12:00’da biter.

Kasko Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Burada Kasko sigortasında hasarsızlık indirimi, iyi sürücülere yönelik bir ödüllendirme sistemidir. Kasko sigortası olan araç sahipleri eğer ilk yıl içinde herhangi bir kaza yapmamışlar. Sonraki yıl kasko yenilerken belirli bir oranda indirimden yararlanırlar. Bu indirim tipine hasarsızlık indirimi adı gelir. Araç ile her sene kaza yapılmaması halinde bir sene sonrasına yansıyacak olan indirimde katlanarak artar.

Kasko Sigorta Ek Teminatları Neler?

Kasko sigortalarının ek teminatları şöyledir:

 • Yurtdışı teminatları,
 • Doğal afet teminatı,
 • Çekilme çekme zararları,
 • Yol yardımı,
 • Hukuksal açıdan koruma,
 • Mini onarım,
 • Bakımsızlık, çürüme, paslanma, donma, susuzluk, yağsızlık teminatları,
 • Olağan üstü terör, savaş durumlarında askeri mücadelelerde araçların zarar görmeleri,
 • Anahtar kaybı teminatı,
 • Yanlış akaryakıt kullanımına bağlı zarar teminatı,
 • Sel, su baskını, doğal afet teminatları,
 • Aracın asıl anahtarı ile açılarak çalınmasına karşı teminat,

Bu tip teminatlar kasko sigortalarının temel değil ek teminatlarıdır. Kişi poliçe ücret atışını kabul ederek, bu teminatlardan bazılarını veya tümünü poliçeye dahil etmeyi seçebilir. Tüm teminatlar kasko sigortasına eklenirse, full kasko sigorta yaptırmış olur.

Kasko Sigorta Hangi Hasarları Karşılamaz?

Kasko sigortasının karşılamadığı hasarlar:

 • Araç bakımı yaptırılmamış, gecikme ardından hasarlar oluşmuşsa bunları kasko sigorta şirketi karşılamaz.
 • Ehliyetsiz araç kullanılırken meydana gelen kazaları kasko sigorta şirketleri karşılamazlar.
 • Uyuşturuculu şekilde araç kullanılırken medya gelen kazanın hasarları kasko sigorta kapsamında karşılamaz.
 • Sigorta yaptıranın birlikte yaşadığı kişiler araca kasten zarar vermişlerse, bu zararlar kasko ile karşılamaz.
 • Alkollü araç kullanımında meydana gele hasarlar, kasko kapsamında karşılamaz.

Tüm bunlar sadece temel teminatları olan kasko sigortalarınca değildir. Full kasko sigortalarınca da güvence altına alınmazlar.

Kasko Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Kasko sigortası türleri hakkında bilgiler:

 • Dar Kasko: Temel kasko teminatlarının sadece birkaçı kapsamında zararları güvenceye alan kasko tipidir.
 • Kasko: Temel kasko teminatlarının tümü kapsamındaki zararlara yönelik güvence veren kasko çeşididir.
 • Genişlemiş Kasko: Temel kasko teminatları ve seçilen ek teminatlara ilişkin hasarları güvenceye alan kaskodur.
 • Tam (Full) Kasko: Ek sözleşme ile poliçeye dahil eder. Kaskoya konu olan tüm ek teminatlar ve diğer temel teminatlar için güven sağlayan kaskodur.

Kişi bu kasko sigortası tiplerinden hangisini tercih ediyorsa ondan yararlanma hakkına sahiptir.

Kasko Sigorta Avantajları Nelerdir?

Kasko sigortası fırsatları şu şekildedir:

 • Kaskolar poliçe kapsamında bulunuyorsa çekici hizmetlerini ücretsiz sunarlar.
 • Kasko kapsamında bir onarım sürecine girer. Bu araç kullanılamıyorsa, belirli sigorta şirketleri onarım süresince kişiye bir araç verir.
 • Kaskolara sağlık hizmetine dair teminatları eklemek mümkündür. Eğer ekleme yapılırsa, yaralanma hatta ölüm durumlarında teminat sağlanır.
 • Farklı ek teminatlar ile kişi kendi bütçesine veya ihtiyaçlarına uygundur. Böyle bir kasko sigortası sözleşmesini tercih etme şansına sahiptir.

 

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00