Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kredi Kartı Kullananlar İçin Önemli Uyarı

Kredi Kartı Kullananlar İçin Önemli Uyarı

Kredi Kartı Kullananlar İçin Önemli Uyarı: Alternatif ödeme aracı olarak kullanılan kredi kartı ve banka kartı nakit paranın yerini hızla almaya başladı. Kullanıcılar, ödemeler için nakit para yerine tek seçeneğin kartla ödeme olmasına doğru davranış değişikliğine doğru giderken, harcamalarda bilinçli olmaya ve kart bilgilerinin gizli kalmasına gereksinim duyuluyor. Kart dolandırıcılığı olayları yaşanmaması için, Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) kredi kartı kullananlar için önemli uyarılarda bulundu.

Kredi Kartı Kullananlar; Kartla Ödemeler Nasıl Daha Güvenli Hale Getirilir?

Basit birkaç teknikle güvenli ödeme mümkündür. Güvenli POS kullanımı, ATM ve internet ödemeleri için yapılması gerekenler;

POS Cihazı Kullanılarak Yapılan Alışverişlerde

Kartınızın başka bir cihazdan geçirilmesini önlemek için kartın kullanıldığı POS cihazını görün. Kartınızla görüş alanı dışında işlem yapılması için götürülmesine izin vermeyin. Kartınızı ödeme sonrası geri almayı unutmayın, kartınızın bilgilerinin not alınmasını önleyecek tedbir alın. Kart bilgilerini isteyen kişilere vermeyin.

Kredi Kartı Kullananlar ATM İşlemlerinde

ATM’lerde şüphe çekecek bir cihaz veya emare gördüğünüzde bankaya en kısa zamanda uyarın. İşlem yaparken yardım maksadıyla yaklaşanların teklifini geri çevirin. Şifrenizi girerken başka birisinin şifrenizi görmediğine emin olun. Para çekme esnasında paranın, kartın ATM’ye sıkışması halinde kendi telefonunuzdan bankayı arayarak kartınızı iptal ettirin. İptal işlemi bitmeden ATM’den ayrılmayın. Tanınmayan kişilerden gelen yardım talebini, telefonunun kullanılabileceği teklifini geri çevirin.

Kart Kullanımı Esnasında

İş yerlerinde Kredi/banka kartı ile işlem yapıldığında kredi kartı müşteri nüshasının tarih, kart bilgisi, taksit yapılmışsa taksit tutarını ve genel tutarı kontrol edin. Kredi kartı hesap bildirim cetvellerini ve hesap hareketlerini yaptığınız alışverişler sonucu aldığınız müşteri nüshaları ile karşılaştırın. Karşılaştırma sonucu size ait olmayan harcamalar veya harcama yapılmasına rağmen hesap hareketlerine yansımayan harcamalar olması durumunda bankanız ile irtibata geçin.

Telefonunuzda çalıştığınız bankaların acil hallerde aramak üzere müşteri hizmetleri numarası kayıtlı olsun. Görüşmeleri bu numaraları arayarak yapın. Kart şifreniz size özeldir. Unutmayacağınız kolay tahmin edilemeyecek kart şifresi seçin, Yakınlarınız ve banka personeli ile şifrenizi paylaşmayın.

İnternet Kullanarak Yapılan Alışverişlerde

İnternet alışverişlerinde sitelerin güvenlik protokolünün olduğunu kontrol edin. Emin olduğunuz sitelerden 3D sistemi ve sanal kart kullanarak alışveriş yapın. Elektronik posta, kısa mesaj ile gönderilen linklerden veya başka bir site aracılığıyla yönlendirilen sitelerden alışveriş yapmayın. Alışveriş yapacağınız mobil telefon veya bilgisayarda güncellenen anti virüs programları kullanın. Bankaların kendi internet sayfalarından giriş yaparken güvenlik sertifikalarını kontrol edin. Kart bilgileri, kişisel bilgileri veya şifreleri talep eden kısa mesaj ve elektronik postalara cevap vermeyin. Bu bilgileri isteyenlerle paylaşmayın ve teması kesin.

Kart Bilgileri Veya Şifre Bilgileri Size Özeldir

Kendisini kamu görevlisi, banka personeli, sigorta personeli olarak tanıtır. Kişilere kişisel bilgiler ile bankacılık bilgilerinizi söylemeyin. Cazip hediye vaat eden kişilere, kısa mesaj veya elektronik postalara itibar etmeyin ve bilgilerinizi paylaşmayın.

Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır; önerilen yazımız için aşağıdaki butona tıklayın.

Önerilen Yazılar

4 Yorumlar

İnci̇ Ağustos 21, 2023 - 11:22 am

Merhaba, makaleniz için teşekkürler. Ancak, kart kullanımı esnasında nelere dikkat etmeliyiz konusunu biraz daha detaylandırabilir misiniz? Örneğin, ödeme yaparken POS cihazının güvenliğini nasıl kontrol edebiliriz? Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler!

Cevap Yazın
Ebru Haziran 9, 2018 - 7:06 pm

Mal teslimiyle alakalı bir durum varsa süre;
Kart hamili “mal ya da hizmet alamadım, ileriki tarihli teslimatım gerçekleşmedi, firmanın mal ya da hizmet teslimatı mümkün değil” gibi nedenlerle itirazda bulunuyorsanız hizmet alım (alamama) tarihinden itibaren 540 güne kadar uzayabilmektedir.

Cevap Yazın
Yunus Haziran 9, 2018 - 7:03 pm

Harcama İtirazı süreleri uzun ama satıcıyla anlaşma sağlanamayınca bir sonuca varamıyoruz.
Visa kartlar için (kredi kartı ve debit kart) işlem tarihinden itibaren 75-120 gün arasında itiraz süresi bulunmaktadır.
Master kartlar için (kredi kartı ve debit kart) işlem tarihinden itibaren 45-120 gün arasında itiraz süresi bulunmaktadır.

Cevap Yazın
Selin Bircik Mayıs 30, 2018 - 7:59 am

Kapıya gelen kurye postan kartı çektikten sonra bu pos çalışmıyor deyip ikinci bir postan çekmeyi teklif ediyormuş.Kartı atın, çoktan bilgileri kopyalandı.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00