Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

ASLA KIRIK ALINMAMASI GEREKEN NOT: KREDİ NOTU

kredi notu

Kredi notu ve kredi istihbarat raporları sizleri hayat boyu takip eden göstergelerdir. Bankalar nezdinde güvenilirliğinizi ölçen ve sizi belli bir seviyeye yerleştiren sistem aslen kredi not sistemidir. Bu sistem içerisinde bulunduğunuz yer yani sahip olduğunuz not ile bankalar size ne kadar kredi sağlayabileceklerini belirler

BANKALAR TAHSİL EDEMEYECEKLERİ KREDİYİ VERMEK İSTEMİYOR

İsim olarak okul yıllarımızı çağrıştıran bu sistemde yine o yıllara benzer bir derecelendirmeden bahsetmek mümkün. Zira bu sistem içinde ne kadar yüksek puana sahip olursanız bankaların gözünde o kadar güvenilir oluyorsunuz. Bu sayede talep ettiğiniz bireysel ihtiyaç kredilerinin miktarını da en üst seviyelere çıkartma imkânı buluyorsunuz. Ancak okul yıllarından farklı olarak, bu notlar sizlerin bir nevi „finansal sicil” olarak tabir edebileceğimiz mali geçmişinize işleniyor.

İlk cümlede bahsettiğimiz gibi şahsınıza ait bu tür bilgilerin en önemli özellikleri geçmişe yönelik bir değişiklik yapılamamasıdır. Özellikle kredi istihbarat raporlarında yer alan finansal geçmişinizle ilgili gelişmeler ilerleyen yıllarda sürekli olarak sizi takip eder. Buna bağlı olarak kredi notu değerlendirmelerinizle ilgili geçmiş kayıtlar da yine bankalar tarafından toplanan kredi istihbarat bilgileri arasında yer alacaktır. Okul yıllarımızdaki notlardan farklı olarak bu finansal notumuzun değiştirilmesi hayli güç olduğundan oldukça ciddiye alınması gerekir. Zira bu notu yüksek seviyelerde tutmak için yapılması gereken ilk şey mümkün olduğunda düşürmemeye çalışmaktır.

Bankalar öğretmenlerimiz kadar iyi niyetli olmadıklarından dolayı kredi notu düşük olan kişilere karşı oldukça acımasız olabilirler. Yani ihtiyaç duyduğunuz kredi miktarını size sağlamazlar. Kredi notunuzun yeteri ölçüsünde belli sınırların içinde kalmak zorunda kalırsınız.

Bu nedenlerin hepsi bir araya geldiğinde kredi notunuzun yüksek seviyelerde seyretmesini sağlamak için bankalar ve banka dışı kurumlarla aranızdaki finansal işlerde oldukça dikkatli hareket etmeniz gerekir.

FİNANSAL GEÇMİŞİNİZ TEMİZ TUTMAK ÇOK ÖNEMLİ

Okul metaforumuzdan örnek vermek gerekirse; yaptığınız ödev karşılığı aldığınız kanaat notları gibi kredi notu yükseltmek için de birçok farklı sorumluluğunuzu problemsiz şekilde yerine getirmeniz gerekir. Tabii ki finansal yükümlülüklerden bahsediyoruz.

Kredi notlandırmaları ve kredi istihbarat raporlarınıza etki edecek ana unsurlardan bahsedecek olursak;

Kredi kartı ve kredi borçları: belki de bireysel kredi notu için en temel kriterlerden biri. Kredi kartı borçlarınızı zamanında ve tam olarak ödeyip ödemediğiniz kredi notunuz belirlenirken oldukça önemli. Herhangi bir başlık altında daha önceden kullandığınız kredilerin geri ödemelerini düzenli olarak yapmış olmanız ilerleyen dönemde kredi istihbarat raporlarınıza olumlu yansıyacaktır. Düzensiz, ertelenmiş, ödenmemiş kredi borçları ise kredi notunuzun düşmesindeki en belirleyici faktörlerden biridir.

Ayrıca kredi kartı borçlarını düzenli ödeseniz bile kredi kartına bağımlı olarak yaşadığınız izlenimini verecek harcama istatistikleri kredi istihbarat raporları ve notlandırmalar düzenlenirken olumsuz etki yapacaktır. Bu nedenle

Bunlara ek olarak banka hesaplarınızdaki mevcut varlıklarınızın da kredi notları üzerinde büyük etkisi olduğu biliniyor. Ancak notlandırmalar ve istihbarat raporlamaları yapılırken en büyük etkenler ödeme alışkanlıkları oluyor. Yukarıda bahsi geçen borç ödemelerinin yanında çeşitli şekillerde altına girmiş olduğunuz finansal yükümlülüklerin nasıl bir düzende yerine getirildiği (veya getirilemediği) notlandırma süreçleri için en kritik detaylar.

Özetle, finansal aktivitelerinizde ne denli tutarlı ve güvenilir olduğunuz ileride alabileceğiniz kredi miktarlarına doğrudan etki ediyor. Bu nedenle belli bir finansal performansı koruyarak tıpkı okullarda olduğu gibi notunuzu mümkün olan en yüksek seviyede tutmak gerek. Aksi takdirde bankalar ile aranız bir daha kapanmamak üzere açılabilir.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00