google-site-verification=y0NxQVkKxirQ935OyXww2pFS87TJolZK-padKTZKtZ4
Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Evlilik Kredisi

Evlilik Kredisi Nedir? Hayat şartlarının zorlaşmasından dolayı kredi ihtiyacımız günden güne artış göstermektedir. Bunun içerisinde evlilik kredisi de bulunmaktadır. Düğün harcamaları, balayı için otel yol masrafları, ev eşyası derken üst üste olan harcamalar evlenecek çiftleri bir hayli zorlamaktadır. Evlilik isteyenler ama desteğe ihtiyacı olanlar için bu yazımızı hazırladık. Kredi çekmek zorunda kalanlar için devlet destekli evlilik kredisinin nasıl alınabileceği hakkında bilgiler alacağız.

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlilik kredisi almak isteyenler için bankaların farklı oran ve koşullarda kredi imkanları bulunmaktadır. Her bankanın sunduğu imkanlar değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra devletin destek verdiği çeyiz hesabı da bulunmaktadır. Hepsini sizler için bu yazımızda topladık.

Devlet tarafından destekli olan evlilik kredisi almak için anlaşmalı bankalarına gitmelisiniz. Ziraat bankası anlaşmalı bankalardan bir tanesidir. Evlilik kredisi kullanmak için ilk önce yapılması gereken çeyiz hesabı açtırmaktır.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Evlenecek olan gençlerin çeyiz hesaplarına aylık yada üç aylık periyotlar şeklinde en az 100 TL şeklinde 3 sene boyunca para yatırmaları gerekmektedir. Bu uygulama evlenecek olan gençlerin tasarruf yapmalarını sağlamak için uygulamaya konulmuştur. Çiftlerin isteğine göre 36 ay ya da 48 ay sonra sonlandırılacaktır.

Buna göre biriken paraya 36 ay sonunda 4.000 TL destek verirken 48 ay sonra sonlanan çeyiz hesabına 4.500 TL devlet desteği verilmektedir. Bundan sonra evlilik kredisi için başvurunuzu yapabilmektesiniz. Evlilik kredisine özel faiz imkanlarını en yakın şubeye giderek öğrenebilirsiniz. Sadece Ziraat Bankası değil Halkbank, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, TEB, Akbank, Şekerbank, Finansbank veya İş Bankası da bu imkanı sunmaktadır. Burada önemli olan 3 sene boyunca hesabınızın kapanmaması ve para biriktirmeye başlamış olmanızdır.

Çeyiz hesabı açmak isteyenler daha detaylı bilgilere; Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır ve Şartları Nelerdir? yazımızı inceleyebilir.

Vakıfbank’tan evlenecek çiftlere özel evlilik kredisi imkanı sunmaktadır. İhtiyacınız için çekeceğiniz krediye çok özel faiz imkanı ile ve kefilsiz olarak çekebilmektesiniz. İnternet üzerinden değil de şubeden başvuru yapmanız gerekmektedir. İstenilen belgeler ile birlikte evlilik kredinizi kolaylıkla alabilirsiniz.

İş Bankası’ndan Evlenecek Çiftlere Kredi Fırsatı

Düğünde alınacak eşyalar, düğün masrafları gibi bir sürü derdimiz olmaktadır. Burada yardımımıza bankaların vermiş olduğu krediler koşmaktadır. İş Bankası da evlilik yapacak olan gençlere özel imkanlar sunmaktadır. Mevzuat gereği çekilen evlilik kredilerinde taksit indirim oranı yapmaktadırlar. Bunu dışında taksit erteleme imkanları da söz konusudur. Taksitinizi 3 ay sonrasına erteleyebilirsi 3 ay sonra ödemelere başlayabilirsiniz.

Evlilik kredisi, ihtiyaç kredisi adı altında alınmaktadır. İndirimleri veya avantajları evlilik kredisine göre hesaplanmaktadır. Bunlar gibi birçok bankanın evlenecek çiftlere özel olarak hazırladığı kampanyalar söz konusudur. Genellikle nisan ayı gibi başlayan kampanyalar eylül ayı sonunda bitmektedir.

Her banka kendi politikalarına göre değişik kampanyalar düzenler. Kimisi faiz indirimi yaparken, kimisi uzun vade yapabilmektedir. Bazı bankalar da taksit erteleme imkanı sunar. Genellikle evlilik kredilerinde kefil gerekmemektedir. Böylelikle evlenecek olan çiftlere güzel imkanlar sunmaktadırlar.

Devlet Destekli  Evlilik Kredisi Çekmek İçin Neler Gerekmektedir?

Evlilik kredisi çekmek için diğer krediler gibi klasik evraklar istenmektedir. Evlilik yaşayacak kişilerin nüfus cüzdanları, maaş bordroları veya ikametgah belgeleri istenilen belgelerdendir. Eğer bankanın maaş müşterisi iseniz maaş bordrosuna gerek kalmayacaktır. Kefil istemeyen bankadan ise bu belgeler yeterli olur. Eğer serbest çalışan ise vergi levhası, yıllık gelir vergi beyannamesi, güncel sicil gazetesi veya imza sirküleri gerekir.

Gösterecek geliriniz yok ise muhakkak karşılığında ipotek gösterecek bir mülkünüzün olması gerekmektedir. Gelir belgesiz kredi kullanabilmeniz için ya kefilinizin olması gerekir ya da gösterebileceğiniz bir ipotek bulunması gerekmektedir. Hangi banka ile çalışmak istiyor iseniz istenilen evrakları kolaylıkla öğrenebilmektesiniz. Bireysel müşteri temsilcilerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Veya bu fırsatlardan sizler de yararlanabilirsiniz.

Evlilik Kredisi

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00