Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

sanal kart nedir nasil kullanilir 1

Sanal Kart Nedir? Kredi kartı dolandırıcılığı kapsamında bankaların aldığı önlemlerin arasında en etkili olanı şüphesiz sanal kredi kartlarıdır.

Sanal Kart Nedir?

Kredi kartları artık hayatımızda çok fazla yer kaplıyor. Çalışan bireylerin hemen hepsinde en az bir tane kredi kartı vardır. Buna bağlı olarak internet üzerinden kredi kartları ile alışveriş yapmak da kolaylaşıyor. Ancak bu alışveriş sitelerine konuşlandırılmış zararlı yazılımlar, hackerlerin iştahını kabartabiliyor.

Kredi kartı dolandırıcılığı kapsamında kart numaralarını ele geçiren bu organize kişiler kredi kartlarından milyonlarca vurgun yapıyor. Bu noktada aslında bankaların almış olduğu önlemler söz konusu. Eğer bu önlemler müşteri tarafından dikkate alınır ise riskler minimize  oluyor. Bu önlemlerin arasında en etkili olanları şüphesiz sanal kredi kartlarıdır.

Alışveriş Bedeli Kadar Limit Yüklenir – Sanal Kart Nedir

Sanal kartlar adı üzerinde basılmayan, var olmayan kartlardır. İnternet bankacılığı üzerinden tek tık ile oluşturulabilen bu kartlar ana karttan daha farklı numaralara sahiptirler. Kredi kartı kullanıcıları bu sanal kartlara fiziki kredi kartlarından istedikleri kadar limit yükleyebilirler. Ancak önerilen alışveriş tutar kadar limit yüklenmesidir. Ardından alışverişin yapılacağı siteye sanal kart numaraları vardır ve işlem gerçekleştirir. Böylelikle dolandırıcılık işlemi ile karşı karşıya kalınsa dahi sanal kartta limit bulunamayacağı için işlem sağlanamayacaktır.

Alışveriş Sonunda Kart İptali

sanal kartların diğer bir avantajı ise alışverişten sonra kartın iptal edilebilmesidir. Yani kredi kartı kullanıcısı sanal kartı istediği zaman oluşturabilirsiniz ve iptal edebilirsiniz. Sanal kart oluşturma limiti söz konusu değildir. Yani kredi kartı kullanıcısı istediği kadar sanal kart oluşturabilirsiniz.

Sanal Kart Nedir

Limit Sıfırlamak Önemli

Sanal kartlarda dikkat edilmesi gereken bir başka husus da alışveriş yapıldıktan sonra limiti sıfırlamaktır. Aksi halde sanal kart numaraları da kopyalanabilir ve içinde limit bulundurulur ise limit çekilebilir. Bunun yanında sanal kartı alışveriş yaptıktan son iptal etmek ve yeni bir sanal kart oluşturmak da önemlidir. Çünkü kart numaraları sıfırlamış olacağı için risk minimize etmiş olur.

Ana Kart İnternete Açık Olmalıdır

Kredi kartı kullanıcılarının en sık yaptığı hataların başında sanal kart kullanımı sırasında ana kartı internete kapatmaktır. Ana kart internete kapalı olduğu takdirde sanal kartın da internet üzerinden işlem yapmayacağı unutulmamalıdır.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00