Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Proje Bazlı Teşvik Sistemi İle Oyak Renault Atağı

oyak renault tesvik 1

Proje Bazlı Teşvik Sistemi İle Oyak Renault Atağı… Proje Bazlı teşvik sistemi ile ne amaçlanıyor?

Proje Bazlı Teşvik Sistemi: Dışa bağlılığı azaltmak, araştırma geliştirme faaliyetlerinin yoğun kullanılması ile teknolojik gelişimi sağlamak, ülkenin mevcut olan ve gelecekte ortaya çıkabilecek gereksinimlerini karşılamak maksadıyla 7 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete ’de yayınlanan kanun ve karar doğrultusunda uygulanmaktadır. Kalkınma planları ile yıllık kalkınma programlarında belirtilen hedeflere ulaşmak için en az 100 milyon dolar bütçeli katma değeri yüksek yatırım projeleri temel alınmıştır.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi

Desteklenme kapsamında 35 bin kişi doğrudan, 134 binin üzerindeki kişiye istihdam sağlayacak 23 proje bulunmaktadır. Ekonomi Bakanlığınca yapılan açıklama doğrultusunda 19 firmanın 23 projesi destekleneceği, destekleme miktarın 135 milyar liraya ulaşacağı belirtildi.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi

Destekleme kapsamındaki firmaların üreteceği ürünlerin cari açıkta yıllık 19 milyar dolarlık olumlu etki yaratacağı tahminlerinde bulunulmaktadır.

Destekleme kapsamında sağlanan kolaylıklar;

  1. Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, Bina İnşaat harcaması için KDV iadesi, 10 yıla kadar Kurumlar Vergisi İstisnası veya Yatırım tutarının 2 Katına kadar Kurumlar vergisi indirimini içine alan vergi desteği,
  2. Sigorta pirimi işveren hissesi ile Gelir Vergisi Stopajı 10 yıl süreyle desteklenmesi, Nitelikli Personelle Desteklemeyi içine alan istihdam desteği,
  3. 10 Yıla kadar yatırım finansmanında kullanılan yatırı kredisi faiz ve kar payı ile enerji desteği, Sermaye katkısını içine alan finans desteği,
  4. Yatırım yeri tahsisi, bedelsiz arazi desteği, alt yapı desteğini içine alan yatırım yeri desteği,
  5. Kamu alım garantisinin sağlanması, tahsis, izin, lisans, tescil kolaylıkları sağlanmaktadır.

OYAK Renault’a Süper Teşvik Sağlandı

OYAK-Renault’a hibrit motor üretimi için 493 milyon lira sağlandı. Bursa’daki fabrikasında 110 doğrudan istihdam yaratacak 440 dolaylı istihdam miktarına ulaşacak proje sayesinde hibrit motor üretecek. Toyota tarafından üretilerek iç pazarda ve ihracatta başarılı satış rakamlarına ulaşan C-Hr Hybrid modelinin benzeri satış rakamlarına ulaşmayı hedefleyen OYAK Renault, Hybrid atağının sonuçları yeni çıkacak modellerinde ve 2018 yılı sonunda tanıtılacak yeni Clio ‘V’ ile de görülecek.

OYAK Otomobil Fabrikası Üretim ve İhracatta Lider

  •  OYAK Renault, yani kurduğu press hattı ile büyük sac parçaların üretimi için kapasitesini iki katına çıkaracak büyük yatırımı devreye aldı. Bu yatırımın maliyeti 33 milyon Euro oldu.
  •  OYAK Renault yıllık 750 bin motor üretim ve 360 bin otomobil üretim kapasitesi ile en yüksek kapasiteye sahip fabrikalardan birisidir. Bursa’da bulunan fabrika Clio lV, Clio Sport Tourer ve yeni meganın sedan modelleri ile bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamını üretmektedir. Otomobil ve aksam iç pazarın yanı sıra ihraçta edilmektedir.
  •  OYAK Renault 1969 yılında Bursa’da kurulmuştur. Fabrika günümüzde 7 bin kişinin üzerinde kişiye istihdam sağlamaktadır.
  •  2017 yılı OYAK Renault için üretim ve ihracatta rekor rakamlara ulaşarak liderliğini sürdürmektedir.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00