Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

kredi başvurusu

Kredi başvurusu: Para insanların yaşamda hangi yaşta olursa olsun son derece önem arz eden bir durum. Parasız günümüzde su bile içilemiyor. O yüzden para hepimizin yaşamında olmazsa olmaz olan bir olgu.

Herkesin kendince giderleri var. Ev kirası var, çocukların masrafları var, ısınma giderleri var, giyinme, gıda giderleri var derken bu masraflar sürekli olarak kimi zaman artarak ilerliyor ve kimi zaman kişilerin mevcut kazançları ortaya özellikle ekstra durumlar çıkar ise yetmiyor, yetmiyor. Özellikle sabit bir geliri olan insanlar için. Eğer aniden ortaya çıkan ekstra özel bir durum var ise örneğin çocuğunuz özel okul kazandıysa, evinizde kombinizin beyni yandıysa ya da hiç beklemediğiniz bir hastalık ile karşı karşıya kalırsanız ve de eğer kıyıda köşede birikmiş bir paranız yok ise o zaman kredi başvurusu yapmak kaçınılmaz hale geliyor. Kredi çekerken de değişik yöntemler ile başvuru yapılabiliyor. Kişi kendisine hangisi uygun ise o yöntem ile rahatça başvuruda bulunabiliyor. Ama burada şunu da unutmamak lazım. Bankalara göre başvuru biçimleri değişebiliyor. Yani bir genelleme yapabilmek çok da söz konusu değil.

İşte O Yöntemler

Bu yöntemlerin başında en klasik olanı ve tüm bankaların kabul ettiği yöntemlerin başında bankaya giderek ilgili kredi başvurusu formunu doldurarak başvuru yapmak gelmektedir.

Bir diğer yöntem bankaların kendi internet siteleri üzerinden başvuru yapılmasıdır. Son olarak bir diğer yöntem ise kimi bankaların uygulamakta olduğu cep telefonu üzerinden kredi başvurusu yapmaktır.

Yapılan bu başvurular sırasında bankalar bir takım evraklar istemektedir. Bunlar yine bankaya göre değişmekle beraber, kefil, mevcut durumunu gösteren gelir beyanı, mal varlığını gösteren evraklar, nüfus cüzdanı fotokopisi olabilmektedir.

Başvurusu kabul edilen kişiler hangi yöntemle başvuru yaparsa yapsın bankaya giderek sözleşme imzalamakta ve diğer detaylar belirlenmektedir.

Konut kredisinde kredi çekilen konut üzerine kredi bitene dek, ipotek konulmaktadır. Benzer bir durum araba kredileri için de geçerlidir. Yine kredi süreleri kredinin durumuna göre, kişinin istemine ve bankanın koşullarına göre değişmektedir. Faizler içinde benzer bir durum söz konusu olmakla beraber burada müşterinin bir talebi olamamaktadır. Süre uzadıkça rakam da doğal olarak yükselmektedir.

Bankalar Nelere Dikkat Ediyor?

Kredi başvurusu yapan kişilerde öncelikli olarak istenen rakamı kişinin ödeyecek gücü var mı buna bakılıyor ki bu noktada her insanın bir kredi notu olduğunu söylemek gerekiyor. Kredi notunun uygun olması gerekiyor. Kredi notunun uygun olması ise belli başlı bir takım kriterlere bağlıdır. Kişinin mal varlığı, kazancı, daha önceden aldığı kredileri zamanında ödeyip ödemediği gibi parametreler vardır.

Bunlara kişinin uygun olması durumunda kredi verilebilir ama kimi zamanda kişinin istediği kredi rakamı yüksek bulunup daha düşük rakamlar kişiye ödenebilir.

Ayrıca bankaların kendi müşterilerine her zaman için öncelik verdiğini de unutmamak lazım.

[minima-button button_text=”Bireysel İhtiyaç Kredisi Çekme Şartları” button_color=”warning” button_size=”md” button_url=”https://birfinansci.com/bireysel-ihtiyac-kredisi-cekme-sartlari” button_icon=”1″]

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00