Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

DASK Yaptırmak için Ne Gerekiyor?

dask yaptirmak icin ne gerekiyor

Türkiye deprem kuşağında yer alır. Bu sebepten her an depreme hazırlıklı olunması gerekir. Depreme hazırlık olarak, binalar depreme dayanıklı hale getirilerek güçlendirilebilir. Güçlendirilen binalar bile, olası depremlerin şiddetine göre hasar görür.

Ağır hasar meydana getiren depremlerin sonucunda, oluşan maddi ve manevi zararları en aza indirmenin yöntemlerden biri de, Zorunlu Deprem Sigortası olarak bilinen, DASK yaptırmaktır. DASK yaptırmak için ne gerekiyor? Araştırılmalıdır. Gerekli bilgi ve belgelerle müracaatta bulunması, sigorta işlemleri kolaylaştırır.

DASK işlemleri sırasında istenen bilgi ve belgeler;

  • Sigortalının kimlik bilgileri.
  • Sigortalının iletişim bilgileri.
  • Sigortalanacak taşınmaza ait belgeler.
  • Tüzel kişiler için vergi numarası.

Hazır bulundurularak, işlemler için sigorta acentelerine veya bu amaca hizmet eden, sigorta firmalarının online sitelerinden kolayca gerçekleştirilir.

DASK Yaptırmak için Ne Gerekiyor?

DASK Yaptırmak için Ne Gerekiyor?

DASK Yaptırmak Zorunlu Mu?

Hatta DASK yaptırmayanlar için herhangi cezai yaptırım yoktur. Ancak DASK’ın teşvik edilmesi amacıyla, taşınmazın alınması, satılması, elektrik, su, doğal gaz gibi zorunlu aboneliklerin yerine getirilmesinde, taşınmazın mutlaka DASK yaptırma zorunluluğu getirilmiştir.

DASK Neleri Kapsar?

Çünkü DASK sigorta poliçesine dahil edilen, yapı ve eklentilerinde deprem ve doğal afetlerde meydana gelecek hasarları, poliçe kapsamında belirtilen oranda, oluşan hasarın durumuna göre sigortalının zararlarını karşılar. DASK ile, binanın tümü, daire veya müştemilat sigorta kapsamına alınabilir. Sigortalı arzu ederse, DASK sigortasını destekleyecek diğer sigorta sistemlerine de bavşrurur.

DASK Fiyatları?

Genelde DASK fiyatları, sigortalanan taşınmazın yüzölçümü, yapının risk durumu, yapının yaşı, kullanım amacı, mevcut hasar durumuna göre değerlendirilerek fiyatlandırma olur.

DASK Yapılmayan Yapılar?

Şehirlerde zorunlu hale getirilen DASK, köy ve mezra yerleşim yerlerinde bulunan yapılar için zorunlu tutulmamıştır. Ancak keyfiyete bağlı olarak, DASK yaptırmalarında sakınca yoktur. Ayrıca ticari ve sınai amaçlı kullanılan binalar ve eklentileri, kamu kurum ve kuruluşları ve eklentileri, DASK yaptırmaktan muaf tutulmuştur.

İnşaatı henüz bitmemiş, tapuya kayıtlı bulunmayan yapılar, imar açılmamış yerlere imal olmuş yapılardır. Böylece kamu mülkiyeti üzerine inşa olmuş yapılar, ağır hasarlı kullanıma elverişsiz yapılar vardır. Ayrıca müştemilatları, DASK yapılamayan yapılar arasında yer alır.

DASK Ne Kadar Süreyi Kapsar?

DASK poliçeleri bir yıllık süre için düzenler. Süre bitiminde yenilenmezse, sigorta edilen taşınmaz otomatik olarak DASK kapsamından çıkar.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00