Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kredi Danışmanlığı Nedir?

Kredi Danışmanlığı Nedir?

Kredi Danışmanlığı: Birçok kişi kredi alırken bir uzman görüşü almak isteyebilir. Hatta kredi danışmanlığı, çeşitli bankaların içinden müşterilerin en doğru krediyi kullanması için uygulanan bir hizmettir.  Kredi çekecek müşterilere yönelik olarak en uygun vade ve faiz seçeneklerini sunmakla yükümlüdür. Müşterilerinin çektikleri kredinin ödeme planını yine aynı şekilde uzun vadeli biçimde yapar.

Kredi Danışmanlığı

Finansal konularda tek başına karar almakta zorlanan müşteriler kredi danışmanlarını tercih edebilirler. Müşterilerin kredi danışmanlarını tercih etmesinin sebebi ise genel olarak Kredi Kayıt Bürası (KKB) puanlarının düşük olmasıdır. Öte yandan verimli ve cazip bir ödeme planı yaratabilmek adına bu alanda özel bir uzmanlığı ya da deneyimi olan kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Genelde kredi danışmanları bu ihtiyaçlara etkili bir şekilde yanıt verme becerisine sahiptir.

Kredi Danışmanları Ne İş Yapar?

Kredi danışmanları, genel anlamda bankaların faiz oranlarını takip eder. Müşterilerin bankalar tarafından reddedilen kredilerini veya müşteri için en uygun kredinin hangi bankadan alınabileceğini araştırır. Elbette kredi çekerken dikkat edetek husus faiz konusu değildir. Neticede kredi son derece karmaşık ve kapsamlı bir konudur. Bu noktada her bireyin ya da kurumun kredi koşulları ve dinamikleri geçmişe mevcut referanslardan dolayı farklı olabilmektedir. Kredi danışmanı olarak görev yapan uzmanlar, bu tip avantajları ön plana çıkarmakla yükümlüdür.

Kredi danışmanları kredinin vadesi ve aylık ödemeleri konusunda da destek sağlar. Müşterilerin aylık ödemeleri ve gelir düzeyleri konusunda denge kurmasına yardımcı olur. Tüm bunlar için doğru krediyi bulmaları konusunda önemli bir görev oynar. Öte yandan iflası önleme açısından kredi danışmanları ile çalışmanın katkısı olacağı bilinmektedir. İflas bilindiği gibi düzenli ödenmesi gereken kira, maaş, vergi ve fatura gibi giderlerin ödenemeyecek konuma gelinmesi durumuna denir.

Kredi danışmanları vadesi ve faizi uygun olan krediler ile müşterilerini iflastan kurtarabilmektedir. Bunun yanı sıra danışmanlar müşterilerinin ödeme zorluğu gibi durumlarında alacaklıları ile müzakere eder. Müşterilerinin mali durumları hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak durumundadır. Müşterisinin gelir ve giderlerine göre borçlarını yönetmesini sağlayacaktır. Hatta sağlıklı harcamalar ve mali yönetim konularında bilgilendirme yapar.

Kredi Danışmanlığı Hizmetini Kimler Tercih Eder?

Kredi danışmanlığı hizmetini tercih edilmesinin sebebi genel anlamda kişilerin borçlarını yönetmekte zorluklar çekmesi olarak açıklanır. Faizi düşük olan kredilerden yararlanma isteyenler, yine kredi danışmanlarını tercih eder. Aynı şekilde uzun vadeli kredi ihtiyacına bir yanıt olarak da tercih sebebi olabilirler.

Kredi çekileceği sırada bankalarda birçok prosedürün yerine getirilmesi gerekir. Kredi çekmek adına kabul edileceği üzere gerekli belgelerin temininde zorlanan müşteriler de kredi danışmanlarına ihtiyaç duyabilirler. Danışmanlar, müşterileri için söz konusu belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlarlar. Bu sayede başvurulan kredinin olumlu sonuçlanması adına her türlü detaya dikkat ederler.  Danışmanlar dosyaları müşteriler için detaylı bir şekilde oluşturduktan sonra bankalara birlikte iletirler.

Diğer taraftan başvuru sonrası kredi sürecini takip etmekte zorlanan müşteriler de bir danışmanla çalışmayı ister. KBB puanı düşük olan müşteriler kredi çekmek istediklerinde KBB puanlarını nasıl yükseltebilecekleri konusunda nu uzmanlara başvurabilirler. Kredi çekme koşulları dönemden döneme ya da bankadan bankaya değişiklik gösterebilir Nitelikli bir kredi danışmanı tüm bu değişiklikleri takip etmek ve mevcut koşullara uyum sağlamak durumundadır.

Müşteriler sahip oldukları borçlar karşısında yüz yüze görüşebilecekleri, daha iyi bir finansal yol gösteri aradıklarında kredi danışmanlarını tercih ederler. Alacaklıları ile uzlaşmaya varmak için de kredi danışmanlarının tercih eder. Tüm bu süreçlerde bir kredi danışmanı ile çalışmak gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. Kimi müşteriler ya da kurumlar, büyük çaplı krediler de dahil olmak üzere süreci tek başlarına yönetmeyi tercih ederler.

TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00